Kadıoğlu, Vezirköprü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kadıoğlu
—  Mahalle  —
Samsun
Samsun
Ülke Türkiye Türkiye
İl Samsun
İlçe Vezirköprü
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 316
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0362
İl plaka kodu
Posta kodu 55900
İnternet sitesi: [2]

Kadıoğlu, Samsun ilinin Vezirköprü ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun ili, Vezirköprü ilçesine bağlı Kadıoğlu Köyü'nün adı “Mezra” ya da halk dilinde zaman zaman "Mezere" olarak bilinmektedir. Halk dilinde "Kadoğlu" ya da "Gadoğlu" da denmektedir. Kadıoğlu, Mezra Nahiyesi’nin mahallesinden biri olup, 06/06/1993 tarihinde köy statüsüne kavuşmuştur. Yerleşim alanı olarak Osmanlı İmparatorluğu döneminde rastlanılmaktadır. Vezirköprü’de yerleşimin yeni başladığı (tarlalar ve bağların kurulduğu, hayvan yetiştiriciliğinin yapıldığı) Osmanlı tarihinde “Köprülüler” dönemi olarak anılan dönemde yerleşime açıldığı mahallenin yaşlılarınca belirtilmektedir. Mahallenin adı köy içinden geçen dere yakınını beğenerek buraya yerleşen “Kadıoğlu” diye anılan bir kişinin adı ile özdeşleşerek günümüze kadar gelmiştir.Görevi, ahali arasındaki anlaşmazlıkları çözümlemek (yargılama) olan ve padişah beratı ile tayin olunan kadılar, sultanın emrettiği her hususta hüküm vermekle yetkili kılındıklarından idarî, malî, askerî ve beledî işlerle de meşguldüler. Bu itibarla tarihte önemli bir şahsiyet olan Kadı'nın; oğlunun da ilim ve irfan sahibi bir zat olduğu kuvvetle muhtemeldir. Diğer bir rivayete göre; Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethi sonrasında savaşta yararlılık gösteren üç beye bölgenin yerleşmek amacıyla verildiği, bölgeye gelen beylerden birinin mahallenin içinden geçen dere yakınına ilk yerleşim yerini kurduğu yönündedir. Mahallenin nüfusunun Türk olması ve yakınlardaki bazı köylerde bulunan Ermeni ya da Rum nüfusun mahallede hiçbir devirde bulunmaması, mahallenin kuruluşunun Türklere ait olduğunu göstermektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahalleye özgü olarak, mısır ve bulgurdan yapılan "keşkek" denilen yemek yapılır.Aynı şekilde sac üzerinde yapılan "sac ekmeği", süzme yoğurda benzeyen "katık" ve bununla yapılan gözlemeye benzeyen "katıklı ekmek" yapılmaktadır. Mahallenin sakinlerinin çok sevdiği çevirme kebap, Kadıoğlu ve yakın köylere özgüdür. Ev içinde ya da bahçesinde bulunan tandırlarda kalın bir çubuğa bütün olarak geçirilen kuzu yahut oğlak, ateşte çevrilerek ağır ağır pişirilir. Köy çevresinde "kanlıca"(ÇINTAR) denilen mantar türünden yapılan yemeklerde çok güzeldir. Kadıoğlu sakinlerinin damak tatlarından biri de kömürlü semaverde özenle demlenen çaydır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 152 km, Vezirköprü ilçesine 40 km uzaklıktadır. Köy tarlalar devamında, ormanlık alanlarla kaplıdır. Mahallenin içinden kurumaya yüz tutmuş bir dere geçmektedir. Mahallede asma, kavak, meşe, gürgen, kayın, meyve ağaçları ve çam ağaçları yer kaplamaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 318
1997 350

Köy nüfusunun büyük kısmı İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir ve Bursa gibi büyük şehirlere göç etmiştir. Ayrıca iş imkânları nedeniyle Samsun ve Vezirköprü Merkezine göçen birçok aile mevcuttur. Mahalleden çıkan sakinlerin çocuklarının çoğu, Türkiye'nin diğer yerlerinde de olduğu gibi Kadıoğlu'nu bilmemekte ve uzun yıllar sonra belki birkaç kere gelip görmektedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Ancak orman köylüsü olması sebebi ile tarım alanları yeterli değildir."Makta" denilen ağaç kesim işi yapılmaktadır. Ekim alanlarının dar olması sebebi ile mahallenin erkeklerinin çok büyük bir kısmı Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Eskişehir gibi büyük şehirlerde inşaat ve ticaret işinde çalışmaktadır. Köy dışına çıkan ailelerin zamanla Kadıoğlu'nu unutması sonucu köye yatırım olmamakta mahallenin geri kalmışlığı devam etmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallede, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Mahallenin üç adet çeşmesi olup, camiinin aynı zamanda misafirhanesi de mevcuttur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]