Kadıoğlu, Vezirköprü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kadıoğlu
—  Köy  —
Samsun in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Samsun
İlçe Vezirköprü
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 316
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 362
İl plaka kodu 55
Posta kodu 55900
İnternet sitesi: [2]

Kadıoğlu, Samsun ilinin Vezirköprü ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun İli Vezirköprü İlçesine bağlı Kadıoğlu Köyü'nün adı “Mezra” ya da halk dilinde zaman zaman "Mezere" olarak bilinmektedir. Halk dilinde "Kadoğlu" ya da "Gadoğlu" da denmektedir. Kadıoğlu, Mezra Nahiyesi’nin mahallesinden biri olup, 06/06/1993 yılında köy statüsüne kavuşmuştur. Yerleşim alanı olarak Osmanlı İmparatorluğu döneminde rastlanılmaktadır. Vezirköprü’de yerleşimin yeni başladığı (tarlalar ve bağların kurulduğu, hayvan yetiştiriciliğinin yapıldığı) Osmanlı tarihinde “Köprülüler” dönemi olarak anılan dönemde yerleşime açıldığı köyün yaşlılarınca belirtilmektedir. Köyün adı köy içinden geçen dere yakınını beğenerek buraya yerleşen “Kadıoğlu” diye anılan bir kişinin adı ile özdeşleşerek günümüze kadar gelmiştir.Görevi, ahali arasındaki anlaşmazlıkları çözümlemek (yargılama) olan ve padişah beratı ile tayin olunan kadılar, sultanın emrettiği her hususta hüküm vermekle yetkili kılındıklarından idarî, malî, askerî ve beledî işlerle de meşguldüler. Bu itibarla tarihte önemli bir şahsiyet olan Kadı'nın; oğlunun da ilim ve irfan sahibi bir zat olduğu kuvvetle muhtemeldir. Diğer bir rivayete göre; Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethi sonrasında savaşta yararlılık gösteren üç beye bölgenin yerleşmek amacıyla verildiği, bölgeye gelen beylerden birinin köyün içinden geçen dere yakınına ilk yerleşim yerini kurduğu yönündedir. Köyün nüfusunun Türk olması ve yakınlardaki bazı köylerde bulunan Ermeni ya da Rum nüfusun köyde hiçbir devirde bulunmaması, köyün kuruluşunun Türklere ait olduğunu göstermektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köye özgü olarak, mısır ve bulgurdan yapılan "keşkek" denilen yemek yapılır.Aynı şekilde sac üzerinde yapılan "sac ekmeği", süzme yoğurda benzeyen "katık" ve bununla yapılan gözlemeye benzeyen "katıklı ekmek" yapılmaktadır. Köyün sakinlerinin çok sevdiği çevirme kebap, Kadıoğlu ve yakın köylere özgüdür. Ev içinde ya da bahçesinde bulunan tandırlarda kalın bir çubuğa bütün olarak geçirilen kuzu yahut oğlak, ateşte çevrilerek ağır ağır pişirilir. Köy çevresinde "kanlıca"(ÇINTAR) denilen mantar türünden yapılan yemeklerde çok güzeldir. Kadıoğlu sakinlerinin damak tatlarından biri de kömürlü semaverde özenle demlenen çaydır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 152 km, Vezirköprü ilçesine 40 km uzaklıktadır. Köy tarlalar devamında, ormanlık alanlarla kaplıdır. Köyün içinden kurumaya yüz tutmuş bir dere geçmektedir. Köyde asma, kavak, meşe, gürgen, kayın, meyve ağaçları ve çam ağaçları yer kaplamaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 318
1997 350

Köy nüfusunun büyük kısmı İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir ve Bursa gibi büyük şehirlere göç etmiştir. Ayrıca iş imkânları nedeniyle Samsun ve Vezirköprü Merkezine göçen birçok aile mevcuttur. Köyden çıkan sakinlerin çocuklarının çoğu, Türkiye'nin diğer yerlerinde de olduğu gibi Kadıoğlu'nu bilmemekte ve uzun yıllar sonra belki birkaç kere gelip görmektedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Ancak orman köylüsü olması sebebi ile tarım alanları yeterli değildir."Makta" denilen ağaç kesim işi yapılmaktadır. Ekim alanlarının dar olması sebebi ile köyün erkeklerinin çok büyük bir kısmı Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Eskişehir gibi büyük şehirlerde inşaat ve ticaret işinde çalışmaktadır. Köy dışına çıkan ailelerin zamanla Kadıoğlu'nu unutması sonucu köye yatırım olmamakta köyün geri kalmışlığı devam etmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün üç adet çeşmesi olup, camiinin aynı zamanda misafirhanesi de mevcuttur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]