Sarah Palin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sarah Palin
DoğumSarah Louise Heath
11 Şubat 1964 (59 yaşında)
Sandpoint, Idaho, ABD
Eğitimİletişim Bilimleri, Idaho Üniversitesi
MeslekSiyasetçi ve vali
Kilo57 kilogram
Siyasi partiCumhuriyetçi Parti
EvlilikTodd Palin (1988-2020)
Çocuk(lar)5
Ebeveyn(ler)Charles R. Heath, Sarah Heath
Resmî siteResmi sitesi
İmza

Sarah Louise Heath Palin (d. 11 Şubat 1964), Eski Alaska Valisi ve Cumhuriyetçi Parti'nin 2008 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerindeki başkan yardımcısı adayı olan Amerikalı siyasetçi. 4 Aralık 2006 tarihinde Alaska Valiliği'ne seçilen Palin'in 29 Ağustos 2008 tarihinde Cumhuriyetçi Parti'nin 2008 ABD başkanlık seçimleri'nde Başkan Yardımcısı Adayı olarak yarıştı ve seçilemedi.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

11 Şubat 1964'te Idaho eyaletindeki Sandpoint'da dünyaya geldi. Annesi Sarah Heath, bir okulda sekreter olarak çalışıyordu. Babası Charles R. Heath, fizik öğretmenliğinin yanı sıra atletizm antrenörlüğü yapıyordu. Baba ve annesinin kökenleri, İrlanda, İngiliz ve Alman göçmenlere dayanmaktadır. Sarah'nın anne ve babası 1964'te Alaska eyaletindeki Skagway'a taşındılar. 1982'de Wasilla High School'dan, 1987 yılında ise Idaho Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nden mezun oldu. North Slope'da faaliyet gösteren bir iş adamı olan Todd Palin ile evlendi. Palin çiftinin beş çocuğu var. En büyük oğlu 11 Eylül 2007 tarihinde Orduya yazıldı. Sarah Palin, ailesiyle birlikte Anchorage'ın 40 mil kuzeyindeki Wasilla'da yaşamaktadır.

Ulusal Ateşli Silahlar Derneği (National Rifle Association) üyesidir.

Siyasetteki ilk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

1996 yılında siyasete atılmaya karar verdi. Wasilla'da belediye başkanı seçildi. 2002 yılına kadar bu göreve devam etti. 2002 yılında Alaska eyalet vali yardımcılığı için Cumhuriyetçi Parti ön seçimlerini Loren Leman karşısında çok az farkla kaybetti. 2003-2004 yıllarında Alaska Petrol ve Doğal Gaz Rezervleri Dairesi'nde Denetim Kurulu üyeliği yaptı. Bu görevinden Cumhuriyetçi Partili bazı yöneticilerin uygulamalarını protesto amacıyla istifa etti.

Alaska valiliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Palin Temmuz 2007'de yaralı bir askeri hastanede ziyaret ederken

2006 yılının Ağustos ayında Cumhuriyetçi Parti'nin ön seçimlerini açık farkla kazandı. O dönemde görev başındaki Frank Murkowski'nin oyların % 19'unu, diğer aday John Binkley'in % 30 aldığı ön seçimde, partili delegelerin yarısından fazlasının desteğini almayı başardı. 7 Kasım 2006'da Alaska'nın ilk kadın valisi seçildi. Oyların % 48'ini toplamayı başarırken rakipleri Tony Knowles % 41, Andrew Halcro da % 9'da kaldılar. 4 Aralık 2006'da yemin ederek göreve başladı. Görev döneminde yeni doğal kaynakların işletmeye açılması, eğitim sistemi istihdamın geliştirilmesi, kamu sağlık hizmetleri ve güvenliğin yanı sıra ulaştırma ve altyapı yatırımları öne çıktı. Görev döneminde Alaska'da eğitim ile düşük gelirli yaşlıların desteklenmesi (Senior Benefits Program) programına 5 milyar dolar kaynak aktarıldı. Petrol ve doğalgaz işletmelerinin denetiminde görev almak üzere "Alaska Petroleum Systems Integrity Office" adını verdiği bir kurumu hayata geçirdi. Eyaletin iklim değişikliğine hazırlık faaliyetlerini koordinasyon amacıyla İklim Değişikliği Komisyonu (Climate Change Subcabinet) kuruldu.

Alaska valiliği sırasında yürürlüğe girmesinde önayak olduğu bazı yasalar, Alaska doğalgazını Kanada üzerinden ABD'ye aktarması öngörülen boru hattında önemli mesafe alınmasını sağladı. Ayrıca "kamu hizmetindekileri ilgilendiren eyalet etik yasaları" yeniden düzenlendi. Alaska petrol ve doğalgaz kaynaklarının insan sağlığı, güvenlik ve çevre faktörleri gözetilerek işletilmesi amacıyla kurulan ve eyalet yönetimine bağlı "Interstate Oil and Gas Compact Commission" isimli kuruluşun da başkanlığını yürütmektedir. ABD çapında örgütlü çevreci bir organizasyon olan "National Governors Association Natural Resources Committees"in başkan vekilliğine seçilmiştir.

Siyasi görüşleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sarah Palin muhafazakâr görüşleriyle bilinmektedir. Ölüm cezasını desteklemekte eşcinsel evliliklerine karşı çıkmaktadır. Bununla birlikte yolsuzluklarla mücadelesi ve reform yanlısı yönüyle de dikkat çekmektedir. Kürtaj karşıtı Palin, hamileliğin ilk aylarında Down sendromu taşıdığını öğrendiği bebeği 2008 yılında dünyaya getirmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İngilizce ve Almanca Wikipedia'nın ilgili maddeleri