Santi Giovanni ve Paolo Kilisesi

Koordinatlar: 45°26′21″N 12°20′32″E / 45.4392°K 12.3421°D / 45.4392; 12.3421
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Santi Giovanni ve Paolo Kilisesi
Zanipolo
Kilisenin iç kısmı.

Santi Giovanni ve Paolo Kilisesi (İtalyancaBasilica di San Giovanni e Paolo), Venedik konuşma dilinde San Zanipolo olarak bilinir ve İtalya'nın kuzey bölümünde yer alan Venedik kentindedir. Şehirdeki en büyük kiliselerden biridir ve küçük bazilika statüsüne sahiptir. Büyük tuğla yapı İtalyan Gotik mimari tarzında yapılmıştır. Venedik'teki Dominikan mezhebinin başlıca kiliselerinden olup, kalabalık cemaat topluluğuna vaız için inşa edilmiştir.

1246 yılında dük Jacopo Tiepolo, bataklık arazisini Domonikanlara rüyasında bir küme beyaz güvercinin arazi üzerinden uçtuğunu görmesi üzerine bağışlamıştır. Günümüzdeki kilisenin yapımına başlandığında ilk kilise 1333 yılında yok olmuştu. Kilise 1430 tarihine kadar tamamlanmadı.

Kilisenin geniş iç kısmı anıtlar ve yağlı boya tablolarını içermektedir. Olağanüstü bir Bizans sanatı eseri olan barış kraliçesi anlamındaki Madonna della Pace heykeli kilisenin güney yan kısmı şapeline taşınmıştır ve "Siena'lı Caterina" nın bir ayağı kilisenin başlıca ana kutsal emanetleridir.

San Zanipolo bir cemaat kilisesidir. Diğer cemaat kiliseleri ise San Lazzaro dei Mendicanti, Ospedaletto ve Beata Vergine Addolorata dir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]