Accademia (Venedik)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bu Venedik'teki Akademi sanat galerisidir, Floransa'daki sanat galerisi için Accademia'ya bakınız
Kitaplı bir adam portresi Lorenzo Lotto (1527).

Accademia Kuzey İtalya, Venedik'te 19ncu yüzyıl öncesi sanatın müze galerisidir. Büyük Kanal'ın güney kıyısında konumlanır. İsmini kanal üzerindeki üç köprüden birine Accademia Köprüsü olarak verir ve kanalda çalışan deniz taksilerinin yanaşma iskelesidir. O orijinal olarak bir sanat okulu olarak yaratıldı. O 1777 yılında Pietro Edwards ile sanat restorasyon çalışmalarına başlayan ilk kurumlardan birisiydi ve 1819 yılında bir kurs olarak şekillendi. Geçmiş ve şimdiki zaman içinde akademideki öğretmenleri Tiepolo, Francesco Hayez, Nono, Ettore Tito, Arturo Martini, Alberto Viani, Carlo Scarpa, Afro, Santomaso ve Emilio Vedova idi.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

L'Accademia di Belle Arti di Venezia (Venedik Güzel sanatlar Akademisi) 1750 yılında Venedik Senatosu tarafından Venedik'in resamlık, heykeltıraşlık ve mimarlık okulu olarak kuruldu. Giambattista Piazzetta,(diğer iki danışman Giambattista Pittoni ve Gianmaria Morlaiter ile birlikte) okulun ilk başkanı olarak atandı. Amaç, uzun yıllar diğer büyük sanatsal merkezlerde Roma (San Luca Akademisi), Milano ve Bolonya'da (Accademia Clementina) gibi var olmuş olan kurumları kopya etmekti. Akademi, Accademia Reale di Belle Arti (Güzel Sanatlar Kraliyet Akademisi) ile ünlüdür ve 1807 yılında Napolyon işgal kuvvetlerinin emri gereğince şimdiki mülküne taşındı. Bu yönetim, Venedik'teki bazı kiliseleri, manastırları ve okulları dağıtmıştı. Scuola della Carità, Convento dei Canonici Lateranensi ve Santa Maria della Carità kilisesi bu nedenle Accademia'nın evi haline geldiler. Scuola della Carità, altı Büyük Okul'un en eskisiydi ve yapı 1343 yılına tarihleniyordu. Okul, gerçi 1260 yılında şekillenmişti. Convento dei Canonici Lateranensi'nin yapımına 1561 yılında Andrea Palladio tarafından başlanıldı, gerçi yapı asla tamamen tamamlanmadı. Santa Maria della Carità nın ön yüzü Bartolomeo Bon tarafından 1441 yılında tamamlandı.

İçindekiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Gallerie dell’Accademia, Venedikli ressamların 18nci yüzyıla kadarki başyapıtlarını içerir.

aşağıdaki sanatçıları içerir: Gentile ve Giovanni Bellini, Bernardo Bellotto, Pacino di Bonaguida, Canaletto, Carpaccio, Giulio Carpioni, Rosalba Carriera, Cima da Conegliano, Fetti, Pietro Gaspari, Michele Giambono, Luca Giordano, Francesco Guardi, Giorgione, Johann Liss, Charles Le Brun, Pietro Longhi, Lorenzo Lotto, Mantegna, Rocco Marconi, Michele Marieschi, Antonello da Messina, Piazzetta, Giovanni Battista Pittoni, Preti, Giambattista Tiepolo, Tintoretto, Titian, Veronese (Paolo Caliari), Vasari, Leonardo da Vinci (Vitruvian Man'ın çizimi), Alvise Vivarini, ve Giuseppe Zais.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Koordinatlar: 45°25′52″N, 12°19′41″E