İçeriğe atla

Accademia (Venedik)

Koordinatlar: 45°25′52″K 12°19′41″D / 45.43111°K 12.32806°D / 45.43111; 12.32806
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bu Venedik'teki Akademi sanat galerisidir, Floransa'daki sanat galerisi için Accademia'ya bakınız
Accademia
Gallerie dell'Accademia
Harita
Açılış1750
KonumCampo della Carità,
Dorsoduro 1050, Venedik
Koordinatlar45°25′52″K 12°19′41″D / 45.43111°K 12.32806°D / 45.43111; 12.32806
TürGüzel Sanatlar Müzesi
Ziyaretçi210,149[1]
YöneticiMatteo Ceriana
Toplu ulaşım"Vaporetto" ferisi
Resmî sitehttp://www.gallerieaccademia.it/

Accademia Sanat Galerisi (İtalyanca: Gallerie dell'Accademia) Kuzey İtalya, Venedik'te 19. yüzyıl öncesi resim ve heykel güzel sanat eserlerini sergileyen müze galerisidir. Büyük Kanal'ın güney kıyısında konumlanır. İsmini kanal üzerindeki üç köprüden birine Accademia Köprüsü olarak verir ve kanalda çalışan deniz taksilerinin yanaşma iskelesidir.

Orijinal olarak bir sanat okulu olarak yaratıldı. O 1777 yılında Pietro Edwards ile sanat restorasyon çalışmalarına başlayan ilk kurumlardan birisiydi ve 1819 yılında bir resim ve heykel guzel sanatlar eğitim kurumu olarak şekillendirildi. Geçmiş ve şimdiki zaman içinde akademide öğretmenlik yapanlar arasında Tiepolo, Giambattista Pittoni, Francesco Hayez, Nono, Ettore Tito, Arturo Martini, Alberto Viani, Carlo Scarpa, Afro, Santomaso ve Emilio Vedova'nun adları anılabilir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

L'Accademia di Belle Arti di Venezia (Venedik Güzel sanatlar Akademisi) 1750 yılında Venedik Senatosu tarafından Venedik'in resamlık, heykeltıraşlık ve mimarlık okulu olarak kuruldu. Giambattista Piazzetta, (diğer iki danışman Giambattista Pittoni ve Gianmaria Morlaiter ile birlikte) okulun ilk başkanı olarak atandı. Amaç, uzun yıllar diğer büyük sanatsal merkezlerde Roma (San Luca Akademisi), Milano ve Bolonya'da (Accademia Clementina) gibi geçmiste var olmuş olan kurumlara benzer kurumlari Venedik'te kurmaktı.

Akademi, Accademia Reale di Belle Arti (Güzel Sanatlar Kraliyet Akademisi) olarak kurulması ile ünlüdür ve 1807 yılında Napolyon işgal kuvvetlerinin emri gereğince günümüzdeki yapısına taşındı. Bu yönetim, Venedik'teki bazı kiliselere, manastırlara ve okullara dağıtılmıştı. Scuola della Carità, Convento dei Canonici Lateranensi ve Santa Maria della Carità kilisesi bu nedenle Accademia'nın idare ve ana sergi merkezi yapısı haline geldiler. "Scuola della Carità", altı Büyük Okul'un en eskisiydi. Gerçi okul binaları 1260 yılında genel şekillini almıştı; ama yapı tümüyle ancak 1343 yılına tamamlanmıştı. "Convento dei Canonici Lateranensi"'nin yapımına 1561 yılında Andrea Palladio tarafından başlanıldı, gerçi yapı asla tamamen tamamlanmadı. Santa Maria della Carità nın ön yüzü Bartolomeo Bon tarafından 1441 yılında tamamlandı.

İçindekiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Gallerie dell’Accademia, Venedikli ressamların 18nci yüzyıla kadarki başyapıtlarını içerir. Aşağıdaki sanatçıların eserleri sergilenmektedir: Gentile ve Giovanni Bellini, Bernardo Bellotto, Pacino di Bonaguida, Canaletto, Carpaccio, Giulio Carpioni, Rosalba Carriera, Cima da Conegliano, Fetti, Pietro Gaspari, Michele Giambono, Luca Giordano, Francesco Guardi, Giorgione, Johann Liss, Charles Le Brun, Pietro Longhi, Lorenzo Lotto, Mantegna, Rocco Marconi, Michele Marieschi, Antonello da Messina, Piazzetta, Giovanni Battista Pittoni, Preti, Giambattista Tiepolo, Tintoretto, Titian, Veronese (Paolo Caliari), Vasari, Leonardo da Vinci (Vitruvian Man'ın çizimi), Alvise Vivarini ve Giuseppe Zais.

Müzenin resim koleksiyonundan seçilmiş eserler galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ministero dei Beni e delle Attività Culturali, 2013'te Accademia Galerisi'ne ziyaretçi sayisi 10 Ekim 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]