Il Redentore

Koordinatlar: 45°25′29″K 12°19′55″D / 45.42472°K 12.33194°D / 45.42472; 12.33194
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Giudecca Kanalından dış görünüm.
İç kısım.

Il Redentore, İtalyanca kurtarıcı anlamına geldiğinden daha çok Chiesa del Santissimo Redentore uygun gelir. Yapı, Andrea Palladio'nun Venedik'in adalarından biri olan Giudecca üzerinde yaptığı büyük kubbeli bir kilisedir. "Canale della Giudecca" nın liman bölgesi üzerinde yer alır. Yapı, adanın silüetine egemen durumdadır.

Redentore, 1575-1576 yılları boyunca Venedik'i tırpanlayan veba salgınından kurtuluşa bir şükran borcu olarak inşa edildi. Bu salgın süresinde nüfusun yüzde 25-30 una eşdeğer sayıda 46.000 den fazla kişi öldü. Senato, büyük mimar Andrea Palladio'yu kiliseyi dizayn etmesi için görevlendirdi. Yapım işi 1577 yılı Mayıs ayında başladı. Yapı doyurucu seviyedeydi ve 1592 yılında kutsandı.[1]

Her yıl Venedik Dükü ve senatörler, özel olarak inşa edilmiş duba körüler üzerinden yürüyerek Zattere'den Giudecca'ya geçerler ve kilisede kuddas ayinine katılırlar. Venedik takviminde "Kurtarıcı Bayramı" büyük bir festival olarak bulunur ve Temmuz'un üçüncü Cumartesi ve Pazar günü kutlanır. Önceki akşamın büyük bir havai fişek gösterimini duba köprü üzerinden yoğun bir tören alayının geçişi takip eder.

Redentore, Palladio'nun yaptığı eserleden en önemlilerinden biridir ve onun kariyerinin tepe noktası olarak kabul edilir. Geniş, beyaz bir yapı olup, kubbe kurtarıcı heykeli ile süslenir. Yapının ön cephesinde üçgen bir alınlık vardır. Yapının ön yüzünün dizaynı Palladio'nun San Francesco della Vigna yapıtını anımsatır ve sonraki iki yüzyıl içinde diğer mimarlar tarafından sıkça tekrarlanan bir örnek olacaktır. Yapının iç kısmını üzerinde biraz Türk etkisinin olduğu ileri sürülür.[2] Tabii ki, yapı dönemin duygularını kısıtlı anlatımında klasik değildir. Hac vazifesinin yerine getirildiği bir kilise olması dolayısıyla halkın oturduğu yer olan orta kısmın geniş olması beklenir. Bu nedenle bu durum Palladio için klasik mimariye bağlı kalmasıyla bir meydan okuma gibi bir şeydi. Sonuç, bir dereceye kadar ekletik yani bir sistem ve düşünceye bağlanmadan hepsinden yarararlanılan bir durum.

Redentore Francesco Bassano, Lazzaro Bastiani, Carlo Saraceni, Leandro Bassano, Palma the Younger, Jacopo Bassano, Francesco Bissolo, Rocco Marconi, Paolo Veronese, Alvise Vivarini gibi ressamların tablolarını veTintoretto'nun atölyesini içerir. Ayrıca kilisede kutsal eşyaların muhafaza edildiği oda 1710 yapımı Franciscanların bal mumundan yapılmış olan bir seri başlarını içerir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Constant, Caroline. The Palladio Guide. New York: Princeton Press, 1993. 122-124
  2. ^ Venice between East and West: Marc'Antonio Barbaro and Palladio's Church of the Redentore, Deborah Howard, The Journal of the Society of Architectural Historians, Vol. 62, No. 3 (Sep., 2003), pp. 306-325 (article consists of 20 pages) Published by: Society of Architectural Historians

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]