İçeriğe atla

San Marco Çan Kulesi

Koordinatlar: 45°26′02″N 12°20′20″E / 45.4340°K 12.3388°D / 45.4340; 12.3388
Vikipedi, özgür ansiklopedi
San Marco alanından görünüm

Venedik'teki San Marco Bazilikası'nın çan kulesidir. Ayni isimdeki meydanda yer alır. Şehrin sembolü ile tanımlıdır. Kule 98,6 metre yüksekliğinde, Basilika'nın ön tarafında San Marko meydanının köşesinde ayakta duran tek kuledir. Basit bir forma sahiptir. Gövde düz tuğla sütünludur. 12 metre bir tarafta, 50 metre boyunda, yukarıda çan kulesi şeklinde kubbelenir. 5 adet çana ev sahipliği yapar. Çan kulesi sahanlığı küb ile kapatılır. Birbiri ardı sıra gelen cepheler Venedik'in dişi temsilcisi La Giustizia: Justice ve yürüyen aslan figürlerini gösterir. Kule piramit tepe şeklinde kapatılır. Onun tepesinde baş melek Gabriel Cebrail (melek) durur. Çan kulesi onun şimdiki formuna 1514 yılında ulaştı. Bugünkü duruşu, mamafih, 1902 yılındaki çökmesinden sonra 1912 yılında yeniden inşa edildi ve tamamlandı.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Başlangıç inşası, dokuzuncu yüzyılda Pietro Tribuno hükümdarlığı döneminde, Roma kurumunun içine inşa edildi. Ve saat kulesi olarak kullanılıyordu.

İnşaası 12. yüzyılda Domenica Morasini hükümdarlığı döneminde bitirildi. Çan kulesinin taban katı Gotik Sarayı'nın askeri muhafızlarının evlerinin bir parçası idi. Burası Sansovino tarafından yaptırıldı ve 1633 de genişletildi.

Restorasyon tekrarlandı[değiştir | kaynağı değiştir]

Orijinal çan kulesi 1902 yılında çöküyor.

1489 yılı yangınında ciddi şekilde zarar gördü. Ağaçtan olan tepe kısmı tahrip oldu. Çan kulesi onun son şeklini 16'ncı yüzyılda yüklendi. 1511 yılı Mart'ındaki depremin sebep olduğu zarardan sonra yapılan restorasyondan sonra. Çalışmalar mimar Giorgio Spavento tarafından başlatıldı. Daha sonra Bartelemeo Bon of Bergamo nun gözetimi altında yerine getirildi. Atina'ya ait San Mark ve Venedik heykeli,altın yaprak kule konuldu. Çalışmalar 6 Temmuz 1513 de yaldızlanmış baş melek Gabriel Cebrail in seremoni sunumu ile tamamlandı.

Sonraki yüzyıllarda yangınların verdiği zararlar çeşitli araya girmelerle tamir edildi. 1653 yılında Baldesarre Loghena restorasyonları üzerine aldı. 13 Nisan 1745 yangınından sonra pek çok iş yapıldı. Bazı taş işçiliği çatlamalara sebep oluyordu. Ve çalışılan taşların aşağı düşmesi ile pek çok kişi ölüyordu. Sonuçta 1776 yılında çan kulesi yıldırım savar ile donatıldı. 1820 yılında melek heykelinin yeni bir tanesi Luigi Zan domenghi tarafından yerleştirildi.

Çökme ve yeniden inşa[değiştir | kaynağı değiştir]

1902 yılında kulenin kuzey doğu duvarı tehlikeli çatlaklar gösterdi. Sonraki günlerde bu olay devam ediyordu. Sonuçta Pazartesi günü, 14

Temmuz yaklaşık saat 09:45'te çan kulesi tamamen çöktü. Caretaker'in kedisi hariç hiç kimse ölmedi.

Ayni akşam belediye meclisi, çan kulesinin yeniden onarımı için 500.000 lirayı onayladı. Kulenin tam eski haliyle yeniden inşasına karar verildi. Çalışmalar 6 Mart 1912 de tamamlandı. Yeni çan kulesi 1912 yılında San Mark'ın festival günü olayı ile törenle açıldı.

Popüler kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Thoomas Pynchon'un 2006 yılı romanı Against the Day' e bir rol oynar.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Inviting Disaster 4". Produced, written and directed by Davis DeVries. Modern Marvels. The History Channel 4 Kasım 2003