Sant'Elena, Venedik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bazen Santa Lena olarak da adlandırılan Sant'Elena, İtalya'nın Venedik kentindeki Castello bölgesi'nin en doğu ucunda bulunan Gotik tarzı bir Roma Katolik kilisesidir.

Lagün'den kilise ve çan kulesi

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu site bir zamanlar Sant'Elena adasıydı, bir zamanlar şehirden yürüyerek ulaşılamıyor, ancak şimdi Venedik'in doğu ucunu temsil ediyor. Buradaki ilk şapel, 1028'de Augustinian rahipleri tarafından inşa edilmiş ve İmparatoriçe Saint Helena'ya adanmıştır. 1175'te buraya bir manastır ve hastane inşa ettiler.[1] 1211'de St. Helena'nın cesedi, bu manastırdan keşiş Aicardo tarafından Konstantinopolis'ten Venedik'e nakledildi. Kiliseye kalıntıları için bir şapel eklediler. 1407'de manastır harap olmuş ve külliye Olivetani tarikatına bağlanmıştır.[2] 1810'da kilise, Napolyon yönetimi altında kutsallaştırıldı.

Varsayımsal olarak St Helen'in kalıntılarını içeren vazo, Castello'daki San Pietro Bazilikası'nda[3] gizlendi ve kilisenin Rönesans portalı Sant'Aponal kilisesine transfer edildi.

Sant'Elena 1928'de yeniden kutsandı ve Servite Nişanı'na verildi. St. Helena vazosu iade edildi; çan kulesi yeniden inşa edildi; ve orijinal portal değiştirildi. Napolyon döneminde taşınan Magi'nin St. Helena ile hayranlığını gösteren ana sunak, Pinacoteca di Brera'da hala duruyor.

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Cephede bulunan Capello anıtı.

Tuğla cephedeki tirizli pencereler ve gül pencere Gotik tarzdadır. Portalın üzerinde, Venedikli bir amiral olan Capello'nun Aziz'in önünde diz çöktüğü Rönesans tarzı Vettore Capello Anıtı (1467); heykeltıraş Floransalı Niccolò di Giovanni'ye aittir.[4]

1558 yılında inşa edilen orijinal çan kulesi, 19. yüzyılın başlarında yerle bir edilmişti. Ana sunak, Floransa'daki Sette Santi Fondatori Kilisesi'nde bulunanın bir kopyasıdır. İç kısım çoğunlukla boştur; resimlerin birçoğu şu an Gallerie dell'Accademia'da bulunmaktadır.

Bitişik Manastırdan sadece manastırın bir kısmı ve merkezi kuyu başı kalmıştır. Bu binalar artık dünya barışına adanmış bir vakfa ev sahipliği yapıyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Marcello Brusegan, Le chiese di Venezia, Ed. Newton&Compton
  • Giulio Lorenzetti, Venezia e il suo estuario, Ed. Lint Trieste

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Notizie storiche delle Chiese e Monasteri di Venezia e di Torcello 30 Nisan 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., by Flaminius Corner, page 64.
  2. ^ Corner, page 66.
  3. ^ Fodor's Venice and the Venetian Arc 17 Haziran 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., page 61.
  4. ^ Main Portal Church of Sant’Elena, Venice 30 Aralık 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. from Venetian Heritage projects website.