Sina Yarımadası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sina Yarımadası

Sinâ Yarımadası (Arapça سيناء Sina'a; İbranice סיני Sinai) Mısır'da bir yarımada.

Coğrafî konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sina yarımadası, kuzeyde Akdeniz, batıda Süveyş Kanalı ve körfezi, doğuda İsrail-Mısır sınırı ve Akabe Körfezi ile çevrilidir. Yarımadanın Yüzölçümü yaklaşık olarak 61.000 km²'dir.

Sina yarımadası, Afrika kıtası ile Arap Yarımadası arasında bir platodur. Coğrafî olarak Asya kıtasına dahildir.

Sina yarımadası genelde çöllerle ve yüksek dağlarla kaplıdır. Yarımadanın güney sahillerinde Nüveybe ve Şarm el-Şeyh yer alır. Yarımadanın doğu sınırları Büyük Rift Vadisi olarak bilinen jeolojik çatlak bölgesindedir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sina Yarımadası'ndaki Musa Dağl

Yakın dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinâ yarımadası, 1260'tan 1518'e kadar Memlukler'in hâkimiyetindeydi. Mercidâbık Savaşı ve Ridaniye Savaşı ile Osmanlı İmparatorluğu'nun egemenliğine geçti. Bölge, 1906 yılında kurulan Mısır Hidivliği'ne bağlandı. 1859 ile 1869 arasında inşâ edilen Süveyş Kanalı'nın hizmete girmesinden sonra bölge İngiltere'nin dikkatini çekti. Nihâyet 1914 yılının aralık ayında İngiltere bölgede hâkimiyeti üstlendiğini ilân etti. 1952'de İngiltere'den bağımsızlığını ilan eden Mısır'a bağlanan yarımada, 1967'de Altı Gün Savaşı ile İsrail'in eline geçti. 1979'da Menachem Begin ile Enver Sedat arasında imzalanan İsrail-Mısır Barış Antlaşması uyarınca yarımada, Mısır'a iâde edildi.

Ekonomik durum[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinâ yarım adası jeolojik çatlak bölgesinde, fay hattı üzerinde bulunduğu için volkanik oluşumlar bakımından oldukça zengin bir bölgedir. Bu doğal sebebe bağlı olarak dağlık, kayalık bir bölgedir. Özellikle Süveyş Körfesi ve yarımadanın güneyi zengin jeolojik yapısı sebebiyle sualtı sporlarının gözdelerinden biridir. Bölgenin en önemli geçim kaynağı turizmdir. Bunun yanında az miktarda madencilikte yapılmaktadır. Bölge volkanik bir kaya cinsi olan kuvars bakımından zengin sayılabilir. Kömür, manganez ve uranyum da bölgede bulunan diğer kayda değer madenlerdir.