Sina Yarımadası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sina Yarımadası

Sina Yarımadası (Mısır'da: sina سينا ; Arapça: sina'a سيناء; çoğu Semitik dilde Sinin; İbranice: sinai סיני) Mısır'da yer alan, kuzeyde Akdeniz'le ve güneyde Kızıldeniz'le çevrili kabaca üçgen şekilli yarımada. Yüzölçümü yaklaşık 60.000 km²'dir.

Yer şekilleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarımada kuzeyde Akdeniz, batıda Süveyş Kanalı ve körfezi, doğuda İsrail-Mısır sınırı ve Akabe Körfezince çevrilidir. Sina yarımadası Mısır'ın bütün diğer toprakları Afrika'da olmasına karşın Güneybatı Asya'dadır ve bu yüzden de genelde Afrika'nın bir parçası olarak görülür. Sina Yarımadası genelde çöllerle ve yüksek dağlarla kaplıdır. Yarımadanın güney sahillerinde Nüveybe ve Şarm el-Şeyh yer alır. Yarımadanın doğu sınırları Büyük Rift Vadisi olarak bilinen kırık bölgesindedir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Sina Yarımadası'ndaki Musa Dağları'ndan bir görünüm
EgyptIsraelBorderEilat.JPG

Sina'ya Monitu lar yerleşti ve Mafkaf veya Turkuaz (mineral) ülkesi olarak adlandırıldı. İlk hanedanlıktan veya öncesinden, Mısırlılar turkuaz madenini Sina'da iki bölgede kazıp çıkarıyorlardı. Şimdi onların Arapça isimleri Wadi Magharek ve Serabit el-Khadim olarak adlandırılıyor. Onlar binlerce yıldır mevsimlik bazda işletip çıkartılıyordu.

Yakın tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

1260 dan 1518 yılına kadar Sina'yı Mısır Memluk Devleti kontrol etti. Mercidabık Savaşı ve Ridaniye Savaşı'ları ile Osmanlı Sultanı Yavuz Sultan Selim' yenilen Memluk Devleti, 20. yüzyılın başlarına kadar Mısır Hidivliği'nin bir parçası olarak Osmanlı Devleti'nin kontrolü altında kaldı.

Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Sina'yı İngiltere kontrolü altına aldı. 1952'de İngiltere'den bağımsızlığını ilan eden Mısır'ın elinde olan yarımada, 1967'de Altı Gün Savaşı ile İsrail'in eline geçti. 1979'da Menachem Begin ile Enver Sedat arasında imzalanan İsrail-Mısır Barış Antlaşması ile barış karşılığında Sina Mısır'a iade edildi.

Sina Yarımadası'nda yaşayan toplumlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Zenmariler Bedeviler

Sina Yarımadası'nda yaşayan toplumlar arasındaki Zenmariler,Sina Yarımadası'na Zenmariya demektedir.Zenmariler,en az nüfuslu kabiledir.Bedeviler ise Sina'da en çok nüfusa sahip toplumdur.