PHIGS

Vikipedi, özgür ansiklopedi

PHIGS (Programcının Hiyeraşık Grafik Sistemi) 1980'lerden 1990'ların başlarına kadar kabul görmüş bir uygulama programlama arayüzü (API) standartıdır. Daha sonra OpenGL'de bulunan özelliklerden ve güçten dolayı OpenGL'nin yükselmesine neden olmuştur.

Büyük satıcılar genelde PHIGS'in kendi versiyonlarını kendi platformları için sunmaktaydı, bunlardan bazıları ise DEC PHIGS, IBM graPHIGS, SUN SunPHIGS'tir. ayrıca X Penceresi sisteminde'de PEX kullanılabilimekteydi. PEX X için bir eklenti sayılabilirdi, eklenen komutlar X sunucusundan PEX sistemine render almak için yönlendirilmekteydi. İş istasyonları genelllikle pencereler ortamındaydı ancak istenirse ekranın tamamınıda kaplayabilirdi veya başkı çıkış cihazlarına gönderilebilirdi.

PHIGS 1980'lerde tasarlanmış ve pek çok özelliğini 1970'lerde geliştirilmiş Grafiksel Sistem Çekirdeği (ing: Graphical System Kernel) (GKS)'den almıştır.

1988 yılında ise: ANSI (ANSI X3.144-1988), FIPS (FIPS 153) ve ISO (ISO/IEC 9592 and ISO/IEC 9593) standartı olmuşlardır.

Standart daha yeni olduğu için sadece basit 3 Boyutlu grafikleri (Basit geometri, temel Gouraud, "Dot", Phong ışık modellerini sahne işleme için desteklemiştir.

PHIGS genel olarak 90'lara doğru daha gelişmişsede (daha doğru phong ışıklandırma ve veri haritalandırma), standartta olan ancak çoğunlukla desteklenmeyen (özellikle doku haritalama) gibi özellikler vardıki desteklense bile genel olarak o dönemin makinaları gerçek zamanlı doku haritalama için yetersizdi ve sonuç olarak doku haritalama yapılamazdı.

Teknik detaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

Hiyeraşik burada PHIGS'IN genel özelliğini belirtmektedir, çoğu grafik sisteminin aksine PHIGS sahne grafiği sistemini barındırmaktaydı, her şey genel olarak "dünyayı" içeren bir veri tabanında (Merkezi Yapısal Depolama) basit geometrik şekiller ve bunların özellikleri (renk, çizgi şekli vb) saklamaktaydı ve bir şey gönderildikten sonra hafızadan alınıp geri düzenlenebilirdi. MYD'ler pek çok sanal cihaz arasında paylaşılabilirdi, PHIGS standart dökümasyonu bunlara iş istasyonu demekteydi.

PHIGS ışıklandırma yapamıyordu bundan dolayı sonradan PHIGS+ çıkmıştır. PHIGS+ PHIGS ile aynı şekilde çalışmıştır, Ancak PHIGS+ ışıklandırma ve yüzeyleri doldurmak için fonksiyonlar eklemiştir.