ALGOL

Vikipedi, özgür ansiklopedi
ALGOL
Paradigması çok paradigmalı: yordamsal, zorunlu, yapısal
İlk çıkışı 1958
Tasarımcı Bauer, Bottenbruch, Rutishauser, Samelson, Backus, Katz, Perlis, Wegstein, Naur, Vauquois, van Wijngaarden, Woodger, Green, McCarthy
Önemli uygulamaları MARST
Etkiledikleri Sonrasında gelen birçok zorunlu programlama dili (örneğin Simula, C, CPL, Pascal, Ada)

ALGOL, yüksek düzey bir programlama dilidir. Adı ALGOrithmic Language 'den gelmektedir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

ALGOL evrensel bir programlama dili yaratmak için yapılan çalışmalar sonucu doğmuştur. Amerika ve Avrupa'da hızla gelişen bilgisayar bilimi sonucunda tasarlanmış birçok programlama dili vardı. Özellikle Amerikan tekelinde kalmak istemeyen Avrupalı bilim insanları da programlama dilleri üzerinde çalışmalar yapmaktaydılar. GAMM (Almanca'da Uygulamalı Matematik ve Mekanik Örgütü'nün kısa adı) her makine üstünde çalışabilen evrensel bir programlama dili üzerinde çalışıyordu. Amerika Birleşik Devletlerinin GAMM 'ı ikna etmesiyle Avrupa ve Amerika evrensel bir programlama dili üstünde çalışmaya karar verdiler. 1958'de 27 Mayıs'tan 1 Haziran'a kadar Zürih'te yapılan toplantıda evrensel bir programlama dili üstünde çalıştılar. Toplantı sonunda ALGOL 58 adıyla ilk ALGOL doğmuş oldu. Aslında toplantı sonunda programlama dilinden çok bir taslağı çıkmıştı. Amerikalı ve Avrupalı bilim insanlarının birçok konuda yeni fikirler üretmelerine rağmen, toplantılar bazı zamanlar anlamsız tartışmalarla geçiyordu. (Küsüratlı sayılar için nokta mı (Amerikan yöntemi) yoksa virgül mü (Avrupalı yöntemi) kullanılacak gibi.) Toplantı sonunda evrensel bir programlama dili için bir umut doğmuş da olsa ALGOL 58 pek kullanılan bir dil olmadı. Özellikle FORTRAN 'ın IBM tarafından çıkarılmış olması ve IBM 'in kendi diline ağırlık vermesi ve Amerikan Ordusunun kendi programlama dilini tercih etmesi de bunu etkiledi. ALGOL 58 Avrupalı yaratıcıları tarafından da sahiplenilmedi.

İkinci toplantı 1960'ta Paris'te oldu. 1958'deki toplantının aksine bu seferki bir hafta sürdü. Fakat bu bir haftada büyük gelişmeler kaydedildi. John Backus ve Peter Naur tarafından yaratılan BNF (Backus-Naur form) toplantının en önemli olaylarından biriydi. İkinci toplantının ardından ALGOL 60 beklenen etkiyi yapmadı. Ne Amerika'da ne de Avrupa'da geniş kitlelere ulaşabildi. Bunun en büyük sebeperinden bir tanesi o zamanki programcıların ALGOL 'u biraz fazla karışık bulmalarıydı. Özellikle dilin daha kolay anlaşılması için çıkmış olan BNF onlar için tam bir karmaşaydı. Büyük bilgisayar firmalarının (IBM vb.) da ALGOL 'u desteklememesi sonucu bu programlama dili geniş kitlelere hiç ulaşamadı.

Her ne kadar geniş kitlelere ulaşamamış da olsa evrensel bir programlama dili yaratmaya çalışan ALGOL : PL/I, SIMULA 67, ALGOL 68, C, Pascal, Ada, C++ ve Java gibi dillerin atası sayılabilir. Ayrıca BNF formatının çıkması, ayrıştırma teorisinin şekillenmesi, derleyici tasarımı gibi alanlarda yapılan çalışmalarla ALGOL bilgisayar bilimine büyük katkılar sağlamıştır.