Risk fonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Başka dilden çevrilmekte Bu sayfa, İngilizce Hedge fund maddesinden çevrilmektedir.
Siz de yardım etmek istiyorsanız ya da çeviri yarıda kalmışsa, çalışmaya katılan kişilerle veya çeviri grubu ile iletişime geçip, sayfanın durumunu onlara sorabilirsiniz.
Sayfanın geçmişine baktığınızda, sayfa üzerinde çalışma yapanları görebilirsiniz.

Risk fonu (ing:hedge fund), göreli olarak likit olan mal varlıkları üzerinden al-sat yapılan ve açığa satış, kaldıraç, ve türevler gibi daha karmaşık ticari işlem, Portföy-yapımı ve risk yönetimi tekniklerinin çok sık kullanıldığı bir yatırım fonu türüdür.[1] Bu karmaşık tekniklerin kullanımı yüzünden, mali düzenleyiciler (ing:financial regulator) genel olarak risk fonlarının, kurumsal yatırımcıların, yüksek net değerli bireylerin ve Akredite yatırımcılar (ing:Accredited investor) gibi bu konuda yeteri kadar sofistike olabilen yatırımcılar dışında hiç kimseye pazarlamansına ya da erişime açılmasına izin vermezler.[2]

Risk fonları alternatif yatırım (ing: alternative investment) olarak kabul edilirler. Bu fonların kaldıraç ve daha karmaşık teknikleri çok yoğun bir biçimde kullanması sebebiyle, perakende pazarında mümkün olan ve denetlenen yatırım fonları gibi fonlardan ayrılmaktadır. Bu tür fonlar ayrıca özel sermaye fonları (ing:private equity fund) ve diğer benzer kapalı-uçlu fonlardan (ing:closed-end fund) ayrılırlar; çünkü risk fonları likit varlıklara yatırım yaparlar ve çoğunlukla açık-uçludurlar. Buna bağlı olarak risk fonları; yatırımcılara, yatırım varlığının net değerine (ing:net asset value ) göre, periyodik olarak sermayeyi yatırıma yönlendirme ve yatırımdan çekme olanağı sağlarken özel sermaye fonları genel olarak likit olmayan varlıklara yatırım yapmaya yönlendirir ve sermayeyi de birkaç yıl sonra geri verebilir[3][4]. Ancak, bir fonun düzenlenme/denetlenme durumu (ing: regulatory status) dışında fon türlerine dair resmi ya da sabit bir tanım bulunmamaktadır, bu yüzden de "risk fonu"nun (ing: "hedge fund") ne olduğuna dair değişik görüşler bulunabilmektedir.

Risk fonları, düzenlenen/denetlenen fonlara uygulanan kısıtlamaların çoğuna tabi tutulmasa da, ABD ve Avrupa'da 2007-2008 finansal krizini takiben, hükümet gözetimini artırmak ve bazı denetimsel boşluklardan kurtulmak amacıyla, bazı denetimsel yasalar kabul edilmiştir[5]

Pek çok modern risk fonu geniş bir yelpazedeki finansal araçları (ing:financial instrument) ve risk yönetim tekniklerini kullanabilirken,[6], bu risk fonları birbirlerinden stareji, alınan riskler, değişime yatkınlık/tahmin edilemezlik (ing: volatility) ve beklenen dönüş profili açısından çok farklı olabilirler. Risk fonu yatırım stratejilerinin, piyasaların çıkışta ya da düşüşte olmasından bağımsız olarak, pozitif bir yatırım getirisi hedeflemeleri (ing:return on investment) yaygın olarak gözlenir ("Mutlak getiri"). Risk fonları aşırı riskli yatırımlar olarak düşünülebilir ancak bazı risk fonu stratejilerinin beklenen getirileri risk fonu tekniklerinin kullanımı sebebiyle, borsaya yüksek oranda bağlı olan bazı perakende fonlarına göre daha az değişim (ing: volatility) göstermektedir.

Tipik olarak bir risk fonunda yatırım yöneticisine yatırım yönetim ücreti (örn, yıllık olarak net değerin 2%'si kadar), ve performas ücreti (örn, net değerdeki yıllık artışın 20%'si kadar) ödeme yapılır[1].

Risk fonları geçtiğimiz birkaç on yıldır kullanılıyorlar, ve gitikçe artan bir popülerlike kazandılar. Günümüzde artık varlık yönetimi (ing:asset management) endüstrisinin önemli bir payını oluşturmaktadırlar[7], toplamda risk fonlarındaki varlıkların toplamının (2018 (2018) itibarıyla) yaklaşık 3.2 trilyon $ civarında olduğu tahmin edilmektedir[8]. Bazı risk fonu yöneticilerinin denetiminde milyarlarca dolar değerinde yatırım varlığı bulunmaktadır (ing: assets under management-AUM).

Giriş[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk başlardaki risk fonları bazı özel yatırımları, açığa satış yaparak genel piyasalardaki dalgalanmalardan korumayı hedeflemişlerdir. Bu terimin ingilizce karşılığında bulunan 'hedge' kelimesinin anlamı ise çit ile çevrelemek/korumak anlamında olduğundan, 'hedge fund' terimine anlam olarak kaynaklık etmiştir[9]:4. Ancak günümüzde, kullanılan pek çok farklı yatırım tekniği artık "risk"leri, kelimenin orijinal anlamındaki gibi korumamaktadır[9]:16–34[10].

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD'de 1920'lerdeki spekülatör borsası (ing: Bull Market) bünyesinde, varlıklı yatırımcıların kullanımına özel olan yatırım fonları bulunmaktaydı. O döneme ait olan ve günümüzde en iyi bilineni Graham-Newman ortaklığıdır (ing:Graham-Newman Partnership). Bu ortaklık Benjamin Graham ve uzun süredir iş ortağı olan Jerry Newman tarafından kurulmuştur[11]. Warren Buffett bu ortaklığa, Amerikan Finans Müzesine (ing: Museum of American Finance) yazdığı bir mektupta, risk fonunun erken örneklerinden biri olarak atıfta bulunmuştur[12]; Janet Tavakoli ise Warrent Buffet'ın diğer yorumlarına da dayanarak Graham'ın yatırım şirketini ilk risk fonu olarak kabul etmiştir[13]

Sosyolog Alfred W. Jones, risk fonunun ingilizcedeki karşılığı olan "hedged fund" teriminin isim babası olarak kabul edilir (hedge: çit/sınır, hedged: çevrili/sınırlandırılmış fund:fon hedged fund: riski sınırlandırılmış fon)[14][15] ve 1949 yılında ilk risk fonu yapısını oluşturduğu kabul edilir[16]. Jones yönettiği fonları "hedged" (sınırlı) olarak tanımlamıştır, bu terim o sıralarda Wall Street bünyesinde, Finansal piyasalardaki değişimlerden kaynaklı olan yatırım riskinin yönetimini tanımlamak için kullanılmaktaydı[17]

1970'lerde risk fonları, fon yöneticilerinin çoğunun 'Uzun/Kısa Sermaye' (ing: long/short equity) modelini takip etmesi sebebiyle, tek bir strateji üzerine özelleşmişti. 1969-1970 durgunluğu sırasında (ing: recession of 1969–70) ve 1973-1974 borsa çöküşü (ing: 1973–1974 stock market crash) yüzünden; pek çok risk fonu, değer olarak ağır kayıplar verince, kapanmıştır. 1980'lerin sonunda tekrardan keşfedilmeye başladılar[15].

Risk fonu ve diğer risk varlıklarının birikimli geri dönüş değerleri (1997–2012)

1990'larda risk fonlarının sayısı dikkate değer miktarda artmıştır [14]. Bu durumun muhtemel sebepleri arasında 1990'lardaki borsanın yükselişi, 'hizalanmış faiz tazminat yapısı' (ing: 'aligned-interest compensation structure') ve yüksek değerlerde geri dönüş vaatleri sayılabilir[18]. Sonraki on yıl boyunca, risk fonu stratejileri arasına girenler şunlardır: kredi arbitrajı, sıkıntılı borç (ring: distressed debt), sabit gelir (ring:fixed income), Nicel analiz (ing: quantitative analysis), ve çoklu-strateji [15]. ABD'deki, emeklilik ve bağış fon yöneticileri gibi kurumsal yatırımcılar, portföylerinin daha büyük kısımlarını risk fonlarına ayırmaya başlamışlardı[19][20]

21. yüzyılın ilk on yılında risk fonları dünya çapında popülariteye ulaştı, ve 2008 yılına gelindiğinde dünya çapındaki risk fonu endüstrisinin yönettiği varlıkların (ing: assets under management-AUM) değeri 1.93 trilyon $ değerine ulaşmıştır[21][22]. Ancak 2007–2008 finansal krizi, risk fonlarında yatırımcıların varlıklarını geri çekmelerine kısıtlamalar getirilmesine neden olmuş, sonuç olarak popülerliklerinin azalmasına ve yönetilen varlıkların toplam değerinin azalmasına yol açmıştır[23]. Yönetilen varlıkların toplam değeri daha sonra tekrardan yükselmiştir ve 2011 Nisan ayında 2 trilyon $ değerine ulaşmıştır[24][25]. 2001 Şubat ayı itibarıyla, dünya çapındaki risk fonu yatırımlarının %61'i kurumsal kaynaklardan gelmekteydi[26]

2011 Haziran tarihinde, en çok miktarda yönetilen varlık miktarına sahip olan risk fonu yönetimi firmaları şunlardı: Bridgewater Associates (58.9 Milyar $), Man Group (39.2 Milyar $), Paulson & Co. (35.1 Milyar $), Brevan Howard (31 Milyar $), and Och-Ziff (29.4 Milyar $).[27] Bridgewater Associates şirketi 2012 Mart ayı itibarıyla 70 Milyar $ değerinde varlık yönetmekteydi[28][29]. O yılın sonunda, ABD'deki en büyük 241 risk fonu yönetimi şirketinin elindeki varlıklarının toplamı 1.335 Trilyon $ değerindeydi[30]. 2012 Nisan ayında risk fonu endüstrisi, yönetilen varlıkların değerinin 2.13 Trilyon $'a ulaşmasıyla rekor kırmıştır[31]. 2010'ların ortalarına doğru, risk fonu endüstrisi "eski okul" fon yöneticilerinde genel bir düşü yaşadı. Merkez Bankalarının daha önce görülmemiş şekilde kolaylık sağlaması yüzünden klasik uzun/kısa stratejisinin revaçtan düşmesi sebebiyle; Dan Loeb bu durumu "risk fonu ölüm tarlası" olarak adlandırmıştır.O dönemde ABD hisse senedi piyasası bağımlılığı/korelasyonu açığa satış yapanlar için sürdürülemez hale gelmişti[32]. Günümüz risk fonu endüstrisi; Citadel, Elliot, Milennium, Bridgewater gibi daha büyük ve kendini ispatlamış şirketler etrafında yoğunlaşan bir olgunluk durumuna erişmiştir. Yeni fon şirketlerinin kurulma oranı kapanan fonların oranını geçmiştir[33]

2017 Temmuz tarihinde, risk fonlarında yönetilen varlıkların değeri, 8 adet art arda aylık raporlanan geri dönüş değerlerine bakıldığında, 3.1 trilyon $'a yükselerek rekor kırmıştır[34].

Ünlü Risk Fonu Yöneticileri[değiştir | kaynağı değiştir]

2015 yılında, Forbes dergisi tarafından aşağıdaki liste yayımlanmıştır:

Tom Steyer, NextGen America Risk Fonu Yöneticisi
George Soros, Quantum Group of Funds Risk Fonu Yöneticisi
Ray Dalio, Bridgewater Associates Risk Fonu Yöneticisi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b Gerald T. Lins, Thomas P. Lemke, Kathryn L. Hoenig & Patricia Schoor Rube, Hedge Funds and Other Private Funds: Regulation and Compliance § 5:23 (2013 - 2014 ed.).
 2. ^ Ross, Sean. "Can you invest in hedge funds?". Investopedia (İngilizce). 1 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2020. 
 3. ^ "Alternative Funds Are Not Your Typical Mutual Funds". finra.org. Financial Industry Regulatory Authority. 11 June 2013. 14 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 April 2014. 
 4. ^ Stowell, David (2012). Investment Banks, Hedge Funds, and Private Equity. Academic Press. s. 237. ISBN 9780124046320. 9 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 April 2014. 
 5. ^ Ismail, Netty (21 Şubat 2011). "Institutions Damp Hedge Fund 'Startup Spirit,' Citi's Roe Says". Bloomberg Businessweek. 25 Şubat 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ocak 2015. 
 6. ^ The President's Working Group on Financial Markets (Nisan 1999). "Hedge Funds, Leverage, and the Lessons of Long-Term Capital Management" (PDF). U.S. Department of the Treasury. 7 October 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2013. 
 7. ^ Lemke, Lins, Hoenig & Rube, Hedge Funds and Other Private Funds: Regulation and Compliance (Thomson West, 2014 ed.)
 8. ^ "HEDGE FUND ASSETS ECLIPSE RECORD LEVEL FOR EIGHTH CONSECUTIVE QUARTER DESPITE MIXED CAPITAL FLOWS | Hedge Fund Research®". www.hedgefundresearch.com (İngilizce). 23 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Kasım 2018. 
 9. ^ a b Coggan, Philip (2010). Guide to Hedge Funds. Londra: Profile Books. ISBN 9781846683824. 
 10. ^ "Hedge Fund". Investopedia. 28 July 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 July 2014. 
 11. ^ Laughner, B. (Bahar 2014). "The Graham-Newman Collection". Questia. 17 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 12. ^ Currier, Chet (29 Eylül 2006). "Buffett Says Hedge Funds Are Older Than You Think: Chet Currier". Bloomberg. 25 October 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Kasım 2011. 
 13. ^ Tavakoli, Janet (23 Ağustos 2010). Dear Mr. Buffett: What an Investor Learns 1,269 Miles from Wall Street. Wiley. ISBN 978-0470632420. 
 14. ^ a b Ubide, Angel (June 2006). "Demystifying Hedge Funds". Finance & Development. International Monetary Fund. 28 June 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 March 2011. 
 15. ^ a b c Ineichen, Alexander (2002). Absolute Returns: the risks and opportunities of hedge fund investing. John Wiley & Sons. ss. 8-21. ISBN 978-0-471-25120-0. 
 16. ^ Anson, Mark J.P. (2006). The Handbook of Alternative Assets. John Wiley & Sons. s. 36. ISBN 978-0-471-98020-9. 
 17. ^ Lhabitant, François-Serge (2007). Handbook of Hedge Funds. John Wiley & Sons. s. 10. ISBN 978-0-470-02663-2. 
 18. ^ Nicholas, Joseph G. (2004). Hedge funds of funds investing: an investor's guide. John Wiley & Sons. s. 11. ISBN 978-1-57660-124-2. 
 19. ^ "The Reason Pension Plans Stick With Hedge Funds". Bloomberg.com (İngilizce). 9 Kasım 2015. 10 April 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 April 2018. 
 20. ^ For an example, see Ontario Teachers' Pension Plan, which has more than $150 million in Pershing Square VI International, L.P., one of Bill Ackman's funds. See full list of major investments here [1] 21 Şubat 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 21. ^ Herbst-Bayliss, Svea (19 January 2011). "Hedge fund industry assets swell to US$1.92 trillion". Reuters. 3 June 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 April 2011. 
 22. ^ Kishan, Saijel (27 Kasım 2008). "Satellite Halts Hedge Fund Withdrawals, Fires 30 After Losses". Bloomberg. Erişim tarihi: 14 Ağustos 2010. 
 23. ^ Pessin, Jaime Levy (6 Aralık 2010). "Hedge-Fund Firms Woo the Little Guy". The Wall Street Journal. 
 24. ^ Corkery, Michael (22 Haziran 2011). "Bridgewater Goes Large". Wall Street Journal. 
 25. ^ Strasberg, Jenny; Eder, Steve (18 April 2011). "Hedge Funds Bounce Back". Wall Street Journal Online. Erişim tarihi: 22 April 2011. 
 26. ^ "Institutional Share Growing For Hedge Funds". FINalternatives. 10 Şubat 2011. 18 March 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 March 2011. 
 27. ^ "Updated The biggest hedge funds – Pensions & Investments". Pionline.com. 19 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ağustos 2010. 
 28. ^ McCrum, Dan (30 March 2012). "Dalio Earns $3.9bn to Top Hedge Fund Pay List". The Financial Times. 27 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 June 2012. 
 29. ^ Vardi, Nathan (3 March 2012). "The 40 Highest-Earning Hedge Fund Managers". Forbes. 2 June 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 June 2012. 
 30. ^ Robleh, Amel (5 March 2012). "Billion dollar club". Absolute Return. 29 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 June 2012. 
 31. ^ Chung, Juliet (19 April 2012). "Hedge-Fund Assets Rise to Record Level". The Wall Street Journal. 11 June 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 June 2012. 
 32. ^ "Daniel Loeb warns of hedge fund 'killing field'". Financial Times. 27 April 2016. Erişim tarihi: 26 April 2018. 
 33. ^ https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-06-28/hedge-funds-ranks-shrink-again-as-closings-outnumber-launches
 34. ^ "Hedge funds regain lustre". Financial Times. ft.com. 20 July 2017. Erişim tarihi: 18 Eylül 2017. 
 35. ^ "How Ray Dalio Built the World's Biggest Hedge Fund". Fortune (İngilizce). 2 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 March 2018. 
 36. ^ Cassidy, John (25 Temmuz 2011). "Mastering the Machine: How Ray Dalio built the world's largest and strangest hedge fund". The New Yorker. The World of Business: 56-65. Photograph of Ray Dalio by Platon 
 37. ^ Copeland, Rob (11 March 2014). "SAC Seeks a New Start as 'Point72'". The Wall Street Journal. 15 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2014. 
 38. ^ Fontevecchia, Agustino (13 March 2014). "Steve Cohen Personally Made $2.3B In 2013 Despite Having To Shut Down SAC Capital". Forbes. 29 July 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2017. 
 39. ^ John Paulson (30 December 2015), "The World's Billionaires", Forbes, 30 December 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 31 December 2015 
 40. ^ "Company Profile for Och-Ziff Capital Management Group LLC (OZM)". Bloomberg L.P. 2013. 12 July 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 June 2013. 
 41. ^ Griffiths, Tony (6 October 2010). "The HFMWeek 50 most influential people in hedge funds". HFMWeek. 9 October 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2011. 
 42. ^ About Och-Ziff, 17 March 2011 [ölü/kırık bağlantı]
 43. ^ "The 2011 Hedge Fund 100 Ranking". Institutional Investor, Inc. 12 Mayıs 2011. 18 April 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Aralık 2015. 
 44. ^ "Forbes profile: Leon G. Cooperman 29 Temmuz 2017[Tarih uyuşmuyor] tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.". Forbes.com.
 45. ^ Westbrook, Jesse (Dec 2013). "Man Who Said No to Soros Builds BlueCrest Into Empire". Bloomberg L.P. 3 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2014. 
 46. ^ Bloomberg: "York Capital's Dinan Finds Value in Tel Aviv Funds, Tyco Duplex" By Richard Teitelbaum 24 Eylül 2015[Tarih uyuşmuyor] tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 7 September 2006
 47. ^ "Hedge Fund – Lone Pine Capital". insidermonkey. 2015. 15 October 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 October 2015. 
 48. ^ Chung, Juliet (17 July 2014). "In Investor Letter, Glenview Looks Back at 2008, Looks Ahead to More Babies". Wall Street Journal. 9 July 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2017. 
 49. ^ The World's Billionaires: Glenn Dubin 29 Temmuz 2017[Tarih uyuşmuyor] tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. September 2015
 50. ^ Bloomberg News: "Highbridge Duo Survives Rout After Hedge Fund Sale to JPMorgan" By Richard Teitelbaum and Jenny Strasburg 1 Ekim 2015[Tarih uyuşmuyor] tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 29 February 2008
 51. ^ Institutional Investor: "Inside Highbridge" 4 Mart 2016[Tarih uyuşmuyor] tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 24 June 2004
 52. ^ Carreyrou, John (11 Şubat 2013). "Hedge Funds Clash Over Argentina Debt". Wall Street Journal. 5 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2014. 
 53. ^ "Elliott Management Releases ISS Presentation". Yahoo! Finance. 2 March 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 June 2013. 
 54. ^ "Hedge Fund – Elliott Management". Insider Monkey. 11 June 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 June 2015. 
 55. ^ "Paul Singer Bio, Returns, Net Worth". Insider Monkey. 16 April 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 April 2015. 
 56. ^ Moyer, Liz. "Elliott Management Takes 11% Stake in Cabela's". The New York Times. 31 October 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Kasım 2015. 
 57. ^ https://www.cqscapital.com/cmsfiles/Insights/CQS_Insights_QE_Chinese_Style.pdf[ölü/kırık bağlantı]
 58. ^ Alden, William (25 October 2012). "David Einhorn Continues His Take Down of Fed Policy". DealBook. 24 April 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 March 2013. 
 59. ^ Hugo Lindgren, "The Confidence Man" 5 Şubat 2016[Tarih uyuşmuyor] tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., New York Magazine, 2008/06/15.
 60. ^ Chen, Liyan (26 June 2015). "20 Biotech and Healthcare Stocks: the Richest Hedge Fund Billionaires Are Buying And Selling Now". 16 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Aralık 2015.