Açığa satış

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Açığa satış, satıcının elinde olmayan hisse senetlerini satıp, vade sonunda satışını gerçekleştirdikleri hisseleri satın alan kişiye teslim etmeleri işlemidir. Hisselerin düşüşe geçeceğine inanan yatırımcıların kullandığı bir yöntemdir.[1]

Amaç, hisse senetlerini yüksek fiyattan satıp, daha sonra düşük fiyattan alınarak alıcıya teslim edilmesi ve arada gerçekleşen fiyat farkının da kâr olarak yansımasıdır. Alış-satış işleminin tam tersidir. Hisseler önce satılmakta, daha sonra alınarak geri konulmaktadır.

Örnek[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Hisse fiyatlarında düşüş olacağını düşünen alıcının x hisselerini işlem fiyatından vadeli alıp, vadesinden önce düşen hisseden aynı birimde toplayarak satıcıya teslim etmesi olarak örneklenebilir.

Dezavantajları[değiştir | kaynağı değiştir]

Açığa Satış işleminin çalışma mantığı hisselerin düşeceğini öngörmek üzerine kuruludur. Eğer hisse fiyatları yükselirse, bu sefer tam tersine zarar edilebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Açığa Satış İşlemleri". Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Terimler Sözlüğü. 5 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20140805202713/http://www.tcmb.gov.tr:80/yeni/iletisimgm/sozluk.htm. Erişim tarihi: 15 Ocak 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]