İçeriğe atla

Devralma

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Şirketlerde, devralma, bir şirketin (hedef) bir başkası tarafından satın alınmasıdır (devralan ya da teklif veren kişi). İngiltere'de, bu terim, özel bir şirketin satın alınmasının aksine, hisse senetlerinin borsada kote olan bir halka açık şirketin satın alınması anlamına gelir.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dostane[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir "dostane devralma", yönetim tarafından onaylanan bir satın alım işlemidir. Teklif sahibi başka bir şirkete teklif sunmadan önce, genellikle ilk olarak şirketin yönetim kurulunu bilgilendirir. İdeal bir dünyada, yönetim kurulu, teklifi kabul etmenin, hissedarların yararına olduğunu düşünürse, teklifin hissedarlar tarafından kabul edilmesini önerir.

Özel bir şirkette, hissedarlar ve yönetim kurulu genellikle aynı kişiler veya birbirleriyle sıkı sıkıya ilişkili olduğundan, özel satın almalar genelde dostane şeklindedir. Hissedarlar şirketi satmayı kabul ederse, yönetim kurulu genellikle aynı düşüncede veya hisse senedi sahiplerinin emirleri uyarınca teklif sahibiyle işbirliği yapabilir. Bu nokta, her zaman halka açık bir şirketin satın alınmasını içeren İngiltere'nin devralma kavramı ile alakalı değildir.

Düşmanca[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]