Reuben kabilesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rúben.JPG
1695 Eretz Israel map in Amsterdam Haggada by Abraham Bar-Jacob.jpg
Antik İsrail
Oniki kabile ve toprakları

Reuben kabilesi (İbranice: שֵׁבֶט רְאוּבֵן, Şevet Reuven), Tora'da adı geçen On İki İsrail Kabilesi'nden biridir.

M.Ö. 1200'lü yıllarda Kenan topraklarının fethinden sonra[1] Yeşu[2] bu toprakları on iki kabile arasında bölüştürdü. Reuben kabilesinin yerleştirildiği toprakların sınırları batıda Ölü Deniz, güneyde Arnon nehri, kuzeyde ise Gad kabilesi ile çevriliydi. Doğu sınırlarını tam açıklamayan Tora, bu toprakların doğusunun çöl olduğunu açıklar.[3] Gad ile Reuben kabileleri arasındaki sınırlar da tam olarak açıklanmamasına rağmen Sayılar kitabındaki ve Yeşu kitabındaki bilgilere dayanarak Reuben topraklarının aslında Gad kabilesinin topraklarının içinde yer alabileceği de düşünülür.[3][4]

Yeşu'nun Kenan topraklarını fethinden M.Ö. 1050 yılında kurulan Birinci İsrail Krallığı'na kadar geçen sürede İsrail kabileleri konfederasyon halinde varlıklarını sürdürüyordu ve Reuben kabilesi de bu konfederasyonun bir parçasıydı. Merkezi bir hükûmet olmadığı için kriz dönemlerinde insanlar Hakimler tarafından yönetiliyordu. Filistlerin artan istila tehditleri karşısında İsrail kabileleri güçlü merkezi bir monarşi sistemine geçtiler. Benyamin kabilesinden Şaul[5] birleşik monarşinin ilk kralıydı.

Şaul'un ölümünden sonra bütün kabileler Şaul'un hanedanlığına sadık kalıp onun oğlu Işboşeth'i kral olarak görmelerine rağmen Yehuda kabilesi kendi krallarını David olarak seçti. Işboşeth'in ölümünden sonra diğer kabileler de Davud'un altında birleşti. Davud'tan sonra kral Süleyman oldu. Süleyman'ın ölümünden sonra M.Ö. 930'da onun oğlu Rehoboam başa geçti; Yehuda ve Benyamin kabileleri ise Yehuda Krallığı altında Davud hanedanlığına sadık kaldı fakat kuzeydeki kabileler Davud hanedanlığından ayrılıp İkinci İsrail Krallığı'nı kurdu. İkinci İsrail Krallığının ilk kralı olan Jeroboam Efraim kabilesindendi.

Asurlular tarafından M.Ö. 723'te yıkılana kadar krallığın bir parçası olan bu kabile bu tarihten sonra Kayıp On Kabileden biri olmuştur.

Kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Toraya göre kabile adını torunları olduğu Yakup'un Lea'dan olan oğlu Reuben'den almıştır. Hayvancılıkla geçinen Reuben kabilesi, İsrailoğulları Mısır'dan çıkıp Kenan topraklarını fethettiği zaman kat edilen yolun yerine, hayvancılık için verimli topraklar olan Ölü Deniz'in doğusundan geçip yerleşmeyi tercih ettiler.

Akıbeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey İsrail Krallığı'nın bir parçası olan Reuben kabilesi Asurlular tarafından fethedilince tarihleri sona erdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kitchen, Kenneth A. (2003), "On the Reliability of the Old Testament" (Grand Rapids, Michigan. William B. Eerdmans Publishing Company)(ISBN 0-8028-4960-1)
  2. ^ Bazı kaynaklarda Türkçeye Yuşâ olarak tercüme edilmiştir
  3. ^ a b Jewish Encyclopedia
  4. ^ "Yesu 13:15-33". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2009. 
  5. ^ "1.Samuel 9:1-2". 1 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2009. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]