Antigonus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Antik İsrail
Antigonus sikkesi

Ön: Menora ve "Basileus Antignus" (Kral Antigonus) yazısı.
Arka: Sofra ve "Matisyahu HaKohen" (Başrahip Matatyahu) yazısı.

II. Matatyahu Antigonus, Yahudiye kralı II. Aristobulus'un oğluydu. Part general Barzafarnes'in desteğiyle MÖ 40'ta Kudüs'ü kuşattı ve amcası II. Hurkanus'u başrahiplikten yoksun bırakmak için kulağını kesip (veya ısırarak koparıp) zincirlerle Babil'e sürdü.

MÖ 37'de Hirodes, Roma'nın desteğiyle Yahudiye'yi geri aldı. Hirodes, Antigonus'u sonradan başını kesecek olan Marcus Antonius'a teslim etti[1] ve Haşmonayim hanedanlığına son verdi. Antigonus, Suriye'nin Helenist Selevkos monarşisine bağlı Yehuda'yı bağımsızlaştıran son kraldı.

Romalılar ve Hirodes gibi; Roma hayranlarına karşı amansızca bir bağımsızlık mücadelesi veren Antigonus, Hirodes tarafından öldürülmek üzere Romalılara MÖ 37'de teslim edildi.

II. Matatyahu Antigonus, kayıtlarda, meshedilerek kral olan ve Romalılar tarafından kırbaçlanıp çarmıha gerilen ve kafası kesilen Yahudilerin tek kraldır.[2][3][4]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Cassius Dio Cocceianus, Roman History, book xlix, c.22

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Antiquities 15.1.2.9
  2. ^ Josephus merely says that Marc Antony beheaded King Antigonus. Antiquities, XV 1:2 (8-9). Roman historian Dio Cassius says scouraged, crucified then put to death. See The University Magazine and Free Review, Volume 2 edited by John Mackinnon Robertson and G. Astor Singer (Nabu Press, 2010) at page 13. Merging the material from Josephus and Dio Cassius leads to the conclusion that Antigonus was scourged, crucified, and beheaded.
  3. ^ Cassius Dio Cocceianus, Roman History, book xlix, c.22
  4. ^ Plutarch, Life of Antony
Antigonus
Ölümü: MÖ 37
Önce gelen
II. Hurkanus
Yahudiye Kralı
MÖ 40 - MÖ 37
Sonra gelen
I. Herod
Yahudiye'nin başrahibi
MÖ 40 - MÖ 37
Sonra gelen
Ananelus