İçeriğe atla

Şimon HaTarsi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Antik İsrail
"Promptuarii Iconum Insigniorum"
Şimon Makkabi hakimiyeti altındaki Haşmonayim Krallığı
  MÖ 143'teki durum
  fethedilen topraklar

Şimon HaTarsi (veya Şimon Makkabi, Şimon Thassi) (ö: MÖ 135), Matatyahu Makkabi'nin ikinci oğluydu dolayısıyla Haşmonayim hanedanlığının bir üyesiydi. Tarsi soyadının anlamı belirsizdir. "Yönetici", "Kılavuz", "Konsey adamı" ve "Şevkli" bu ismin olası anlamlarındandır.[1]

Kardeşleri Yehuda Makkabi ve Yonatan Makkabi'nin liderliğini yaptığı Selevkos İmparatorluğu'na karşı yapılan Yahudi ayaklanmasında yer aldı. İbrani Haşmonayim hanedanlığının ilk prensi oldu. MÖ 142'den MÖ 135'e kadar hükümdarlık yaptı.

MÖ 141'de verilen bir kararla Haşmonayim hanedanlığı oluşturuldu. 1. Makkabiler kitabına göre, "rahipler, halk ve toprağın ihtiyarları bir araya gelip, yeni imanlı bir peygamber gelene kadar Şimon'un sonsuza dek lider ve baş rahip olmasına" karar vermiştir.[2]

Bu yeni hanedanlık, Şimon'un Roma'ya delege göndermesiyle Roma Cumhuriyeti senatosu tarafından MÖ 139'da tanındı. Şimon, Yahudi halkının Selevkos İmparatorluğu'ndan yarı bağımsız olmasını sağladı.

MÖ Şubat 135'te damadı Bartalomeus'un kışkırtmasıyla öldürüldü ve yerine Şimon'un üçüncü oğlu Yohanan Hurkanus geçti; Yohanan'ın abileri Matatyahu ve Yehuda babalarıyla birlikte öldürülmüştü.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Matthew 1". netbible.org. 23 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2024. 
  2. ^ 1 Makkabiler 14:41
Şimon HaTarsi
Ölümü: MÖ 135
Önce gelen
Yonatan Makkabi
Makkabilerin lideri
MÖ 142 - MÖ 135
Sonra gelen
I. Yohanan Hurkanus
Yahudiye'nin başrahibi
MÖ 142 - MÖ 135
Yeni makam
Prenslik kuruldu
Yahudiye prensi
MÖ 141 - MÖ 135