Prag Barışı (1866)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Prag Barışı, 23 Ağustos 1866'da Prag'da imzalanan ve Avusturya-Prusya Savaşı'nı sonlandıran bir barış antlaşmasıdır. Antlaşma şartları Avusturya İmparatorluğu için özellikle çok sert belirlenmemiştir. Çünkü Otto von Bismarck, I. Wilhelm'i Avusturya'nın Avrupa'daki konumunu korumanın, ileride Prusya için daha iyi olacağı konusunda ikna etmiştir.[1] Avusturya sadece III. Napolyon'a bıraktığı Venetia bölgesini kaybetmiştir. Napolyon da daha sonra bu bölgeyi İtalya'ya bırakmıştır. Avusturya, savaş sırasında İtalyanlara karşı büyük üstünlük sağladıkları için Venetia'yı doğrudan İtalya'ya vermek istememiştir.

Bu antlaşma sonrası Habsburglar Alman meselelerinden dışlanmıştır (Kleindeutschland). Prusya Krallığı kendisini Alman devletleri içindeki tek büyük güç ilan etmiştir. Kuzey Almanya Konfederasyonu kurularak kuzeydeki Alman devletleri bir araya toplanmış ve güney devletlerinin Prusya'ya vergi ödemesi sağlanmıştır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Taylor, A.J.P. (1988). Bismarck: The Man and the Statesman. Hamish Hamilton. ss. 87–88. ISBN 0-241-11565-5. 
  2. ^ Potyemkin, Vladimir (Eylül 2009). Uluslararası İlişkiler Tarihi (Diplomasi Tarihi). 1. İstanbul: Evrensel Basım Yayın. s. 560. ISBN 6053312878.  Bilinmeyen parametre |çeviren= görmezden gelindi (yardım)