İçeriğe atla

Kan ve Demir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Otto von Bismarck

Kan ve Demir (Almanca: Blut und Eisen), Alman Şansölye Otto von Bismarck'ın, Alman topraklarının birleşmesiyle ilgili olarak, 30 Eylül 1862 tarihinde, Prusya Eyalet Meclisi (Landtag) Bütçe Komisyonu önünde yaptığı konuşmaya verilen isimdir. Konuşmasının son kısmında kullanılan bu kelimeler, Bismarck'ın en çok alıntılanan ifadesi hâline gelmiştir.

Kral I. Wilhelm'in Eylül 1862'de askeri harcamaların arttırılması yönünde yapılan talebi, Prusya Eyalet Meclisi'ndeki liberaller tarafından engellenmekteydi. Bunun üzerine Wilhelm, muhafazakârların desteklediği Bismarck'ı Başbakan ve Dışişleri Bakanı olarak atadı. Bismarck atandıktan birkaç gün sonra, meclis bütçe komisyonu önünde yaptığı konuşmada, savaşa hazır olmanın gerekliliği ve silahlanmanın önemini vurguladı. Konuşmasını şu şekilde sonlandırdı:[1] "Prusya'nın Almanya içindeki durumu, Prusya'nın liberal olup olmamasıyla değil, askeri gücüyle belirlenecektir... Prusya askeri açıdan güçlenmeye çalışmalı ve uygun fırsatları kollamalıdır. Kaldı ki bugüne dek ayağımıza kadar gelen bir iki fırsatı da tepmiş bulunuyoruz. Viyana Anlaşması ile bize çizilen sağlıksız sınırlar içinde yaşayabilmeniz mümkün değildir. Sorunlar, 1848 ve 1849 yılında yapılan hataya düşülmeden, yani konuşularak değil ancak kan ve demir (Eisen und Blut) ile çözülecektir"

Bismarck, çok başarılı bir diplomat olmakla birlikte, "kan ve demir" ifadesi, çoğu kez onun izlediği dış politikaları tanımlamakta kullanılmaktadır. Zira Bismarck, Almanya'nın birleşmesi ve Kıta Avrupası'nda Almanya'nın nüfuzunu arttırma konularında silah kullanmaktan hiç kaçınmamıştır.

  1. ^ "German History in Documents and Images: Excerpt from Bismarck's "Blood and Iron" Speech (1862)". 21 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2014.