İçeriğe atla

Karlsbad Kararnamesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karlsbad Kararnamesi ile basın ve ifade özgürlüğüne getirilen kısıtlamalarla alay eden bir taş baskı. Masanın arkasındaki duvarda "Bugünkü toplantıda görüşülecek önemli sorun: 'Ne kadar daha düşünmemize izin verilecek'" yazmaktadır. Sağ üst köşedeki Düşünenler Kulübü kuralları listesinde ise; "I. Başkan, toplantıyı 8'de açar./ II. Eğitilmiş bir toplumun ilk kuralı susmaktır./ III. Dilini tamamen kullanan her üyenin sonu hapishane olacaktır. Ağızlıklar girişte dağıtılacaktır./ IV. Olgun yansımalarının her toplantıda detaylıca görüşüleceği tartışmanın konusu tahtaya büyük harflerle yazılır.

Karlsbad Kararnamesi, Alman Konfederasyonu Meclisi Bundesversammlung'un dağılması sonrası Alman Konfederasyonu devletlerine getirilen bir dizi tepki kısıtlamasıdır. 20 Eylül 1819'da Karlsbad, Bohemya'da yapılan toplantının ardından yayınlanan kararname ile milliyetçi birlikler ("Burschenschaften") yasaklanmış, liberal üniversite profesörleri kaldırılmış ve basına sansür genişletilmiştir.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Muhafazakâr yazar August von Kotzebue'nin 23 Mart 1819'da aklî dengesi bozuk liberal Burschenschaft öğrencisi Karl Ludwig Sand tarafından öldürülmesi ve eczacı Karl Löning'in 1 Temmuz 1819'da Nassau başkanı Karl von Ibell'i öldürme girişimde bulunması sonrası Avusturya Devlet Bakanı Prens Klemens von Metternich devlet temsilcilerini toplantıya çağırdı.[1][2] Metternich, Avrupa Restorasyonu yolunda Alman üniversitelerindeki devrimci etkinliklerde bulunabilecek ve monarşik düzeni tehdit edecek liberal ve milliyetçi eğilimlerden çekinerek bir dizi kısıtlamaya gitti.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Carl Schurz (1913). Lebenserinnerungen Bis zum Jahre 1850: Selections. Norwood, Massachusetts: Allyn and Bacon. s. 211. 2 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2012. 
  2. ^ "Das Streben nach deutscher Einheit". alt-idstein.info. 4 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2011.  (Almanca)