İçeriğe atla

Frankfurt Anayasası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alman İmparatorluğu Anayasası'nın siyasi sistemini gösteren grafik, 1849

1849 Alman İmparatorluğu Anayasası (Verfassung des Deutschen Reiches), daha çok bilinen isimleriyle Frankfurt Anayasası veya Paulskirchenverfassung (St. Paul Kilisesi(de) Anayasası), İmparatorluk altında birleşik bir Alman devleti oluşturmak için yapılmış başarısız anayasa girişimidir. 1871 yılında Otto von Bismarck tarafından yapılan başarılı Alman İmparatorluğu Anayasası'ndan ayırt etmek için daha yaygın olarak bu isimlerle anılır olmuştur.

1849 Anayasası Frankfurt Meclisi tarafından 27 Mart 1849'da Paulskirche(de) Kilisesi'ndeki toplantıda ilan edildi ve 28 Mart tarihinde yürürlüğe girdi.[1] Böylece, birleşik bir Alman İmparatorluğu, Alman Konfederasyonu halefi olarak hukuken De facto kurulmuş oldu. Ancak, Alman topraklarındaki Prensler egemenliklerinden vazgeçmeye istekli değillerdi ve direndiler, bu nedenle Alman Konfederasyonu'nun bir yıl sonra restore edilmesiyle bu girişim başarısızlıkla sonuçlanmış oldu. Öte yandan, bir yıl önce kurulan bu ilk ve demokratik Alman İmparatorluğu ve onun küçük Reichsflotte ( İmparatorluk Filosu), Birinci Schleswig Savaşı ile deniz savaşı yapmıştır. Filonun siyah-kırmızı-altın sarısı renklerindeki savaş sancağı modern cumhuriyetin resmi Almanya Bayrağı'nın kullanımının ilk örneklerinden birisi idi .

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Verfassung des Deutschen Reichs ("Paulskirchenverfassung") vom 28. März 1849". 4 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]