İçeriğe atla

Frankfurt Meclisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Philipp Veit'in eseri Germania. Resim Frankfurt Meclisi'nin toplandığı Paulkirche'de, büyük orgu örtecek şekilde asılmıştır.

Frankfurt Meclisi (AlmancaFrankfurter Nationalversammlung), tüm Almanya'yı temsil eden bağımsız ve seçilmiş ilk meclisti.[1] Oturum 18 Mayıs 1848'den 31 Mayıs 1849'a kadar Frankfurt'taki Aziz Pavlus Kilisesi'nde gerçekleştirildi. Meclisin kurulması Alman Konfederasyonu devletlerindeki "Mart Devrimi"nin bir parçası ve sonucudur.

Uzun ve ihtilaflı görüşmeler sonunda meclis, parlamenter demokrasi temellerine dayanan bir Alman İmparatorluğu'nu ilan eden Frankfurt Anayasası'nı (Paulskirchenverfassung, Paulskirche Anayasası ya da Verfassung des Deutschen Reiches) ortaya çıkardı. Bu anayasa, Vormärz'ın liberal ve milliyetçi hareketlerinin taleplerini karşıladı ve temel haklar için zemin hazırladı. Bu anayasa ve dayandığı noktalar, Metternich'in Restorasyon sistemine muhalefet olarak ortaya çıktı. Anayasa ayrıca hanedan üyesi imparator (Kaiser) tarafından yönetilen bir parlamenter monarşi de öneriyordu. Prusya Kralı IV. Friedrich Wilhelm, kendisine bu yönetim önerildiğinde Alman devletlerinin prenslerinin haklarının kısıtlanacağı gerekçesiyle öneriyi reddetti. Fakat, 20. yüzyılda Frankfurt Anayasası'nın temel unsurları 1919 tarihli Weimar Anayasası ve 1949 tarihli Grundgesetz için model oluşturdu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Karl Obermann: Die Wahlen zur Frankfurter Nationalversammlung im Frühjahr 1848. Die Wahlvorgänge in den Staaten des Deutschen Bundes im Spiegel zeitgenössischer Quellen. Deutscher Verlag der Wissenschaften, Berlin 1985, ISBN 3-326-00142-8

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]