Pikachu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Pikachu
Pikachu.png
Johto
Pichu - Pikachu (#022) - Raichu

Hoenn
Pichu - Pikachu (#156) - Raichu

Sinnoh
Pichu - Pikachu (#104) - Raichu
Japonca isim Pikachū (ピカチュウ)
Evresi Temel
Önceki evrimi Pichu (ピチュー)[1]
Sonraki evrimi Raichu (ライチュウ)
Tür Fare Pokémon
Çeşit Elektrik
Boyu 0.4 m
Ağırlığı 6.0
Yeteneği Statik(Başka bir pokémon Pikachu'ya temas ederek saldırdığında çarpılabilir)

Pikachu (ピカチュウ, Pikachū), Ash Ketchum'in ilk pokémonu.

783 hayali Pokémon karakteri içindeki Pika türünden çıkmış bir Pokémon'dur. Kolaylıkla fark edilen özellikleri; sarı tüylerinin ve sırtında kahverengi çizgilerinin olmasıdır. Yanaklarındaki kırmızı noktalardan elektrik salınımı yapar. Vücudundaki elektriğin yayımı sayesinde çeşitli saldırılarla genellikle karşısındaki rakibi geçici olarak felç eder. Pikachu'nun yanaklarındaki elektrik panelleri herhangi bir akıma karşı çok hassastır. Gerilimin fazla olduğu manyetik alanlarda Pikachu hastalanabilir. Genellikle güç alanlarının yakınlarında bulunur. Yaşamak için bedeninde dolanan bir akıma ihtiyaç duyan Pikachu, diğer elektrik Pokémonlarıyla iletişim kurmak için kıvılcımlarından faydalanabilir.

Oldukça hızlı bir Pokémon olduğu için çeviklik savaşlarında büyük avantaja sahiptir. Animede Ash Ketchum'ın ilk Pokémon'u Pikachu'dur ve hiçbir zaman poketopa girdiği görülmemiştir. Gelişmemişi ikinci nesil Pokémonlardan olan Pichu'dur. Fırtına Taşı'yla evrimleştiğinde Raichu'ya dönüşür. İlk nesil menşeili oyunlarda (Pokémon Red, Pokémon Blue; Pokémon FireRed, Pokémon LeafGreen ve ayrıca Pokémon HeartGold & SoulSilver) Viridian Ormanı'nda bulunur. Pokémon Yellow'da başlangıç Pokémon'udur. Pokémon Şirketi'nin tekelini elinde bulunduran Nintendo tarafından hala kullanılan, dünyadaki en çok tanınan kurgu maskotlardan biridir. Ulusal Pokédex numarası 25'tir.

Pikachu Türkiye'de yayınlanan bölümlerin büyük bir kısmında Emre Şahin tarafından seslendirilmiştir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bebek evresi pokemonu. Pokémon Gold ve Silver itibaren. Dişi karakteri olarak Giza Mimi Pichu (ギザみみピチュー, Giza Mimi Pichū) de mevcuttur.
  2. ^ https://www.sabah.com.tr/galeri/yasam/cizgi-filmlerdeki-karakterlerin-turk-sesleri