Deoxys

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Deoxys, uzaydan gelen, mutasyona uğramış bir virüs olduğu düşünülen, çok güçlü ve efsanevi bir psişik tipi pokemondur. Deoxys'in karşımıza çıktığı ana pokemon oyunlarında, Deoxys, Hoenn Kıtası'nda bulunur. Yakalamak için oyundışı aktiviteler gereklidir.

Deoxys 4 çeşit Form'a dönüşebilir (aşağıda verilmiştir):

  1. Normal Form (Normal Form; bu Forma girdiğinde Deoxys "normal halinde" olur her şeyi kendine göre dengelidir).
  2. Saldırı Formu (Saldırı Formu; bu Forma girdiğinde Deoxys "saldırıya daha yüklü" bir pokemon olur. Savunmaları düşer. Hızı aynıdır).
  3. Savunma Formu (Savunma Formu; bu Forma girdiğinde Deoxys "savunmaya daha yüklü" bir pokemon olur. Saldırıları ve hızı düşer).

Hız Formu (Hız Formu; Bu Forma girdiğinde Deoxys "hıza daha yüklü" bir pokemon olur. Saldırısı, enerjisi ve savunmaları birazcık düşer.)

Deoxys ikinci en yüksek psişik güçlere sahip olan pokemondur (Birinci sırada ise; Mewtwo bulunmaktadır). Deoxys (Hız formu); en hızlı hareket eden pokemondur. Deoxys (Saldırı Formu); fiziksel ve özel saldırı puanı en fazla olan, savunma puanıda en düşük olan pokemondur. Hatta öyle ki; Deoxys, saldırı formuna geçtiği zaman psişik güçleri Mewtwo'nun kinin de üzerine çıkmaktadır. (Fakat bu sadece saldırı formu için geçerlidir ve genel olarak Mewtwo, Deoxys'den daha güçlüdür ve en güçlü psişik tipi pokemondur).

Pokemon 7: Deoxys'in Kaderi Geniş Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Mewtwo ve Arceus'tan sonra gelen en güçlü pokemondur.Bir çocuk sahildeki pokemonları sevmek için oraya gider ardından Deoxys uzaydan gelir. Ardından pokemonlardan kaçar çocuk ezilir anne ve babası onu kucağına alır. Deoxys'in geldiğini hisseden Rayquaza Ozon Tabakasını terk eder. Deoxys ile müthiş bir savaşa başlarlar.

Rayquaza saldırısında Deoxys'in sağ bölümünü parçalar, yok eder. Ama Deoxys "kendini yenileme özelliği" ile yenilenir. Deoxys hamlesi ile Rayquaza'yı denize gömer. Ardından Rayquaza Müthiş saldırı ile Deoxys'i kutsal bir taşa hapseder. Aradan 4 yıl geçer. O çocuk o günden sonra artık pokemonlardan korkar. Farklı bir Deoxys 4 yıl sonra tekrar; Ash ve arkadaşlarının da bu sefer olduğu aynı şehre gelir. Deoxys şehirde arkadaşını aramaya başlar. İnsan ve makinalar, Deoxys'in görüşünü kapattığı için Deoxys harika kendini çoğaltma özelliği ile pişişik gücünü kullanarak çoğalmış Deoxys'leri kontrol eder ve insanları, pokemonları bir yere kaçırır orada tutar. Ash ve arkadaşları bu durumdan saklanarak kurtulmuştur ancak insanları ve pokemonları kurtarmak için saklandıkları yerden çıkarlar. Kurtarırlar ve akıllarına Deoxys'in arkadaşı olan diğer Deoxys'i tekrar canlanmaları gelir. Ancak şehirde elektrik olmadığı için bunu yapamazlar; Ash'in aklına fikir gelir ve Pikachu, Minun, Plusle'dan makinaya elektrik vermesini ister ve böylece makineyi çalıştırırlar.

Deoxys tekrar canlanır. Deoxys arkadaşıyla tekrar buluşacaktır ancak, Rayquaza arkadaşının peşini bırakmaya niyetli değildir. Arkadaşı ile Rayquaza savaşmaya başlarlar. Aslında Deoxys'in arkadaşı Rayquaza'ya saldırmak istemez ancak Rayquaza saldırmaktadır. Küp robatlar ve Deoxys, Deoxys'in arkadaşının ve Rayquaza'nın savaştığını görünce tehlike olarak algılarlar ve arızaya geçerler. Çocuğun babası ve Memur Jenny, programlanmış küp robotları durduramazlar ve burada Ash ve çocuğun yardımı gereklidir. Ash robota ulaşmayı başarmıştır, ancak pasaportunu düşürür ve çocuk Ash'e kendi pasaportunu atar ancak yakalayamaz küp robottaki Ash'in Pikachu'su aşağı atlayarak eliyle pasaportu Ash'e doğru tokatlar. Ash tanıtır ve çocuğun babası ve Memur Jenny Bilgisayar ile; küp robotları kapatmayı başarırlar. Rayquaza'yı küp robotların içinde Savunma formuna girerek kurtaran Deoxysler'den memnun kalan Rayquaza şehri terk eder ve gider. Deoxysler ise; artık yaşadıkları yere doğru yol alırlar yani giderler...