Bulbasaur

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bulbasaur (Balbazar)
A Bulbasaur
Ulusal
Yok - Bulbasaur (Balbazar) (#001) - Ivysaur

Johto
Snorlax - Bulbasaur (Balbazar) (#226) - Ivysaur
Japonca isim Fushigidane
Evresi Temel
Önceki evrimi Yok
Sonraki evrimi Ivysaur
Tür Tohum Pokémon
Çeşit Çimen / Zehir
Boyu 0.7 m
Ağırlığı 6.9
Yeteneği Aşırı büyüme

Bulbasaur (Japonca: フシギダネ Fushigidane) iki tipli Çim/Zehir tipi bir pokemondur. Ulusal Pokédex'te ilk Pokémon ve aynı zamanda Kanto ve Fiero Pokedex'inde de ilk pokémondur. Kanto Bölgesi'nin 3 Başlangıç Pokémon'undan biridir, oyuncu aynı zamanda Charmander ve Squirtle'da oyuncu tarafından seçilebilir. Hem Pokémon; Red, Green ve Blue'da hem de Pokémon FireRed ve LeafGreen'de başlangıç pokemonu olarak seçilebilir. Aynı zamanda HeartGold ve SoulSilver'da onu elde etmek onaltı rozetleri aldıktan sonra ve Red(rakibini)'i yenmek gerekir. Bulbasaur seviye 16'da Ivysaur, Ivysaur'da seviye 32'de Venusaur'a dönüşür.

Biyoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Fizyoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulbasaur mavi-yeşil lekeli kurbağa ve genç bir dinozor benzeri pokemondur. Gözleri parlak kırmızıdır, ancak bu Pokémonun en önemli özelliği arkasında soğan benzeri bir çiçek soğanı bulunur. Bu çiçek soğanı, doğumda annesi tarafından tohum olarak sırtında dikildiğinde pokemonla birlikte simbiyotik ilişki içersinde büyür. . Aksine Paras'ın arkasında büyüyen parazitik tochukaso mantar içine doğru gelişir sadece evrimleşirken Parasect olduğunda gelişir, Bulbasaur'ın çiçek soğanı hem simbiyotik ilişkiyle büyür hem de ona biçok fayda sağlar. Bulbasaur sabahları çiçek soğanına ışık depolar ve geceleri bunu kullanır. Çiçek soğanı aynı zamanda onun besin ihtiyacını sağlar. Genellikle dört ayak üzerinde yürümesine rağmen genç bir Bulbasaur arka ayakları üzerine de çıkabilir. Çiçek soğanı evrimleşince ağırlaşır ve bu yüzden Bulbasaur bu yeteneğini kaybeder. Bu da sonraki evrimlerde hızını kaybetmesine neden olur.

Cinsiyet farklılıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkek ve kadın arasında görünüşte az bir fark vardır. Ancak Animede May'in Bulbasaur'ının kafasında kalp şeklinde bir leke vardı. Ancak tüm Bulbasaur'da ne olursa olsun vücutlarındaki lekeler kare gibi olabilir.

Özel yetenek[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulbasaur Çimen tipi çoğu yeteneğini çiçek soğanı verir. Tozlar, kokular ve tohumlar hep çiçek soğanının deliğinden gelir, sarmaşıklar ve yapraklar soğanın tabanından gelebilir. Bulbasaur şu saldırıları kullanırsa çok büyük zarar verir: Tohum Saldırısı, Sarmaşık Kırbaç, Jilet Yaprak, Çiçek Dansı ve Tatlı Koku. Çiçek soğanı aynı zamanda güneş ışığını sentezleyip ışın halinde dışa vurur.

Davranış[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulbasaur en fazla evcil olarak bulunur ve yeni doğan Bulbasaurlar Kanto'da başlangıç Pokemon'u olarak dağıtılır. Bu nedenle onlar antrenörlerine çok sadıkça davranır. Hem bu nedenle çok seçilir, hem de Kanto'nun ilk iki salon liderine karşı avantajı oldğu için çok seçilir.

Bulbasaur antrenörüne ve arkadaşlarına çok sadıktır. Örneğin; "Gizemli Tehdit"te bir Bulbasaur antrönörü tarafından Trovitopolis kanalizasyonuna terk edilmiştir ve yıllarca orada kalmıştır ama yine de kanalizasyon dan Ash ve arkadaşları tarafından çıkarılınca onu görmekten mutlu oldu. "Bulbasaur'ın Gizemli Bahçe"sinde Kanto'da Bulbasaurların büyük gruplar halinde yılda bir gizli bahçede Ivysaur olmak için toplandıkları görülür. Bulbasaur ender olarak bulunsun veya bulunmasın bu diğer bölgelerde de vardır.

Bulbasaur bazen güneşin altında gün boyunca yiyeceksiz fotosentez sayesinde bulunabilir.

Yetişme ortamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulbasaur vahşi tarzdır. Bazen bahçe gibi yerlerde bulunabilir, taze su kaynaklarına yakın ovalarda veya büyük ve içi boş ormanlarda, ama genel olarak antranörlerin mülkiyetindedirler. Bulbasaur'ın anavatanı Kanto'dur.

Besin[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulbasaur çoğu Pokemon gibi Omnivore tarzı beslenirler. Ama uzun süre yemek yemeden çiçek soğanı sayesinde yaşar.

Anime'de görüldüğü yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Önemli görünüşler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ash'in Bulbasaur'ı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ash'in Bulbasaur'ı ilk olarak "Bulbasaur ve Gizli Köy"de görülmüştür. Başlangıçta hoşlanmasada Ash'le ısınmıs ve onunla savaş yapmak istemiştir. Ash Pikachu'yu kullandı ve savaşı kazanıp Bulbasaur'ı yakalandı. Aksine Charmander ve Squirtle onunla savaşmadan ona hemen katıldılar. "Bulbasaur ... Lider!"de Ash onu Profesör Oak'un laboratuvar'ına kavga eden grupları sakinleştirmek için yollamıştır.

May'in Bulbasaur'ı[değiştir | kaynağı değiştir]

Çok sona Ash Hoenn Bölgesi'nde iken "Çimenlerin Sinir Bozukluğu " bölümünde arkadaşı May gruptan ayrılmış sonra da Bulbasaur yakalamıştır. Onu Hoenn Büyük Festival'ine kadar Hoenn'de taşıdı. May onu Ash'i yanına alıp Sınırlı Savaşa katılmak için Profösör Oak'un yanına gittiğinde Squirtle'ı almak için Bulbasaur ile bıraktı. May onu Johto seyahatleri sırasında alır ve Venusaur haline kadar değiştirdi.

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]

Belediye Başkanı Trovitopolis'in Bulbasaur'ı "Gizemli Tehdit"te çıktı. Çocukluğu yılında belediye başkanı onu kanalizasyona Ivysaur olmadığı için terketti. Misty, Tracey ve Ash Bulbasaur'ı insanların neden kaybolduğunu ararken buldu. Kibirli belediye başkanı ve onun kişisel SWAT timini Ash yendi ve Bulbasaur'ı Hemşire Joy'a verdi.

Pallet Town Belediye Başkanının Oğlu yeni bir yolculuğa çıkarken bir başlangıç pokemonu seçerken Ash'in Taurosları onları korkuttu. Profesör Oak, Tracey, Delia ve Gilbert onları bulmak için yola çıktı. Bulbasaur sonuncu bulunan o oldu ve onu bir grup Primeape tarafından çevrelenmiş bir ağaca çıkmış buldular. Sonunda Gilbert bir Bulbasaur ile başlamaya karar verdi.

Küçük Görünüşler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulbasaur'dan animenin ilk bölümünde söz edilmiştir. Kanto'nun 3 Başlangıç Pokemonundan birini seçecekti ve Ash bunun heycanıyla hem televizyonda izledi hem de rüyasında gördü. Ama ismi belirsiz biri onu aldı.

Bulbasaur Pokémon Eğitmen Okulu öğrencilerinden biri tarafından kullanıldı.

Pokedex[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm Pokedex Açıklama
Bölüm 10 Ash'in Pokedex'i O doğuştan sırtında tohum taşır. Tohum yavaş yavaş gelişir. Araştırmacılar onun bitki mi hayvan mı olduğunu anlayamaz. Bulbasaur son derece sakindir ve vahşi yakalamak zordur.