İçeriğe atla

Bulbasaur

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bulbasaur (Balbazar)
A Bulbasaur
Ulusal
Yok - Bulbasaur (Balbazar) (#001) - Ivysaur

Johto
Snorlax - Bulbasaur (Balbazar) (#226) - Ivysaur
Japonca isimFushigidane
EvresiTemel
Önceki evrimiYok
Sonraki evrimiIvysaur
TürTohum Pokémon
ÇeşitÇimen / Zehir
Boyu 0.7 m
Ağırlığı6.9
YeteneğiAşırı büyüme

Bulbasaur[1](Japonca: フシギダネ Fushigidane), 905 hayali tür arasından iki tipli (Çimen/Zehir) bir Pokémon'dur.[2] Ulusal Pokédex'te ilk Pokémon ve aynı zamanda Kanto ve Fiero Pokédex'inde de ilk Pokémon'dur. Kanto Bölgesi'nin üç başlangıç Pokémon'undan biridir; oyuncu aynı zamanda Charmander ve Squirtle'ı da seçebilir. Hem Pokémon Red, Pokémon Green (Japonya) ve Pokémon Blue'da; hem de Pokémon FireRed ve Pokémon LeafGreen'de başlangıç Pokémon'u olarak seçilebilir. Aynı zamanda Pokémon HeartGold ve Pokémon SoulSilver'da da elde edilebilir - ancak on altı rozet toplandıktan sonra rakip yenilmelidir. Bulbasaur, 16. seviyede Ivysaur'a, Ivysaur da 32. seviyede Venusaur'a dönüşür.[3]

Biyoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Fizyoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulbasaur, mavi-yeşil lekeli, kurbağa ve dinozor benzeri bir Pokémon'dur. Gözleri parlak kırmızıdır, ancak bu Pokémon'un en önemli özelliği sırtında taşıdığı çiçek soğanıdır. Bu çiçek soğanı doğumda annesi tarafından tohum olarak sırtına yerleştirilir ve -Paras'ın arkasında büyüyen parazitik tochukaso mantarlarının aksine- Pokémon ile birlikte simbiyotik ilişki içerisinde büyür. Bulbasaur'ın çiçek soğanı ona birçok fayda sağlar. Bulbasaur sabahları burada ışık depolar ve geceleri bu enerjiyi kullanır. Çiçek soğanı aynı zamanda onun besin ihtiyacını sağlar. Genellikle dört ayak üzerinde yürümesine rağmen, genç bir Bulbasaur arka ayakları üzerine de çıkabilir. Çiçek soğanı evrimleşince ağırlaşır. Bu da sonraki evrimlerde bu yetenekle birlikte hızını da kaybetmesine neden olur.

Cinsiyet farklılıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkek ve dişi bireyler arasında görünüşte az bir fark vardır. Ancak animede May'in Bulbasaur'ının kafasında kalp şeklinde bir leke bulunur. Genel olarak her iki cinsiyet bireyinin de lekeleri kare şekline yakındır.

Özel yetenek[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulbasaur, çimen tipi yeteneklerinin çoğunu çiçek soğanı aracılığıyla kullanır. Tozlar, kokular ve tohumlar, sarmaşıklar ve yapraklar soğanın içerisinde üretilir ve de sentezlenir.

Davranış[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulbasaur en fazla evcil olarak bulunur ve yeni doğan Bulbasaur'lar Kanto'da başlangıç Pokemon'u olarak dağıtılır. Kanto'nun ilk iki salon liderine karşı büyük avantajı olduğundan dolayı ilk basamakta gelişmesi en kolay olan başlangıç Pokémon'udur. Antrenörüne ve arkadaşlarına çok sadıktır.

Yetişme ortamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulbasaur'ın doğası yabanıldır. Çoğunlukla bahçelerde, taze su kaynaklarına yakın ovalarda veya büyük ve içi boş ormanlarda bulunur, ama genel olarak antrenörlerin mülkiyetindedirler. "Bulbasaur'ın Gizemli Bahçesi" bölümünde, bu türün anavatanı olan Kanto'da, Bulbasaur'ların büyük gruplar halinde, yılda bir kez, gizli bir bahçede, evrimleşmek üzerine toplandıkları görünür. Bu gruba çoklukla bir Venusaur eşlik eder.

Besin[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulbasaur'lar çoğu Pokemon gibi hepçil beslense de, çiçek soğanı sayesinde yemeğe ihtiyaç duymadan uzun süre fotosentezle yaşayabilirler.

Anime'de görüldüğü yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Önemli görünüşler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ash'in Bulbasaur'ı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ash'in Bulbasaur'ı ilk olarak "Bulbasaur ve Gizli Köy" bölümünde görülmüştür. Başlangıçta hoşlanmasa da Ash'e sonrasında ısınır ve onunla savaş yapmak ister. Ash Pikachu'yu kullanarak savaşı kazanır ve Bulbasaur'ı yakalar. Başka bir bölümde de Ash onu Profesör Oak'un laboratuvarına, kavga eden Pokémon gruplarını sakinleştirmek için yollar

May'in Bulbasaur'ı[değiştir | kaynağı değiştir]

"Çimenlerin Sinir Bozukluğu" bölümünde arkadaşı May, gruptan ayrıldıktan sonra bir Bulbasaur yakalar.

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]

"Gizemli Tehdit" bölümünde Trovitopolis şehrinin belediye başkanı, küçükken Bulbasaur'ını Ivysaur'a dönüşmediği için kanalizasyona terk eder. Yıllar sonra şehri kuşatan br tehdit haline gelen Pokémon'u Ash, Tracey ve Misty bularak onu Hemşire Joy'a teslim ederler. Bir başka bölümde Pallet Town belediye başkanının oğlu, yolculuğu için bir başlangıç Pokémon'u seçerken Ash'in Tauros'ları onları korkutur. Profesör Oak, Tracey, Delia ve Gilbert onları bulmak için yola çıkarlar. Bölüm sonunda Gilbert, bir Bulbasaur ile başlamaya karar verir.

Küçük Görünüşler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulbasaur'dan animenin ilk bölümünde söz edilmiştir. Ash, üç başlangıç Pokémon'undan birini seçmek amacıyla laboratuvara gittiğinde ismi bilinmeyen bir eğitmen tarafından Bulbasaur'ın çoktan alınmış olduğunu görür.

Pokedex[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm Pokedex Açıklama
Bölüm 10 Ash'in Pokedex'i O doğuştan sırtında tohum taşır. Tohum yavaş yavaş gelişir. Araştırmacılar onun bitki mi hayvan mı olduğunu anlayamaz. Bulbasaur son derece sakindir ve vahşi yakalamak zordur.

Kaynakça:


  1. ^ "Pokemon Go: How To Prepare For Bulbasaur Spotlight Hour". ScreenRant (İngilizce). 6 Temmuz 2021. 15 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2022. 
  2. ^ "Bulbasaur | Pokédex | More at Pokemon.com". www.pokemon.com (İngilizce). 9 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mayıs 2021. 
  3. ^ Plante, Chris (28 Eylül 2018). "Bulbasaur has been the best Pokémon all along". Polygon (İngilizce). 28 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2022.