Osetçe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
13.50, 20 Haziran 2015 tarihinde Frhdkazan (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 15699438 numaralı sürüm (→‎Kaynakça: {{Rusya dilleri}})
Osetçe
Ирон æвзаг
Telaffuz Iron æwsag
Bölge Kafkasya
Etnisite Osetler
Dönem 2010[1]
Dil ailesi
Diyalektler
Digor diyalekti
İron diyalekti
Yazı sistemi Kiril (resmi)
Gürcü (c. 1820–1954)
Latin (1923–1937)
Resmî durumu
Resmî dil Kuzey Osetya Kuzey Osetya
Güney Osetya Güney Osetya
Dil kodları
ISO 639-1 os
ISO 639-2 oss
ISO 639-3 oss
Caucasus-ethnic en.svg
Kafkas dilleri üzerinde Osetçe.

Osetçe (Osetçe: Ирон ӕвзаг, İron evzag), Kafkasya’da yaşayan Osetlerin konuştuğu dildir. Asıl olarak Rusya içindeki Kuzey Osetya-Alanya’da ve Gürcistan’da Güney Osetya’da konuşulur. Osetçe konuşan toplam kişi sayısı 700.000 kadardır. Bu nüfusun yaklaşık yüzde yirmisi, Gürcistan’ın değişik bölgelerinde yaşar.

Osetçe, Hint-Avrupa dilleri ailesinden İran dilleri öbeğine giren dillerden biridir. Kuzey Osetya’nın, eğitim dili ve aynı zaman da Rusça ile birlikte resmi dilidir. De facto Güney Osetya yönetiminin de resmi dili ve bu bölge halkının da eğitim dilidir.

Osetçe İron ve Digor olarak iki ana lehçeye ayrılır. İron, Kuzey ve Güney Osetya'da konuşulan iki şiveyi ve bu şivelere bağanan, değişik ağızları barındırır. Digor, Kuzey Osetya'nın batısında konuşulur. Osetçe'nin bir üçüncü lehçesi de, ortaçağdaki göçler sonucu, 17. yüzyıla kadar Macaristan'da konuşulan, bu gün ölü bir dil olan Yas dilidir.

Örnekler

Osetçe'de günlük konuşma ile ilgili birkaç örnek:

  • İyi günler.: De bonte horj.
  • Nasılsın?: Kud de?
  • Seni seviyorum.: De varjın.
  • Nereye gidiyorsun : Kadım çağuş

Kaynakça