Karelce

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karelce
karjala, karjal, kariela
BölgeKarelya Cumhuriyeti, Tver Oblastı
EtnisiteKareller
Konuşan sayısı(35,000 atıf 1994-2010)[1]
Dil ailesi
Ural
Yazı sistemiLatin (Karel alfabesi)
Tanınmış azınlık dili Finlandiya[2]
Karelya Cumhuriyeti[3]
Dil kodları
ISO 639-2krl
ISO 639-3krl
Glottologkare1335[4]
Karelcenin konuşulduğu yerler.
Bu sayfa UFA fonetik Unicode semboller içerir. Doğru bir görüntüleme desteğiniz bulunmadığı takdirde, soru işaretleri, kutular veya diğer Unicode karakterleri görebilirsiniz. IPA sembolleri ile ilgili rehberi okumak için, bakınız Yardım:IPA.

Karelce (karjala, karjal, kariela), başta Rusya'nın Karelya Cumhuriyeti'nde konuşulan bir Baltık-Fin dilidir. Dilsel olarak Finceye çok yakındır. Hatta Estoncadan bile daha çok yakındır. Öyle ki, iki dilden birini bilen diğerini anlayabilir. Fin Karelyası'nda konuşulan ağızlar Fincenin lehçeleri olarak kabul edilir. Karelcenin standart bir yazı dili olmayıp her yazar kendi dialekti ile yazmaktadır. Karelcenin, Genel Karelce, Olonets Karelcesi ve Ludikçe olmak üzere üç ana dialekti bulunmaktadır.

Alfabe[değiştir | kaynağı değiştir]

Karelce 29 harften oluşan Latin alfabesi ile yazılmaktadır.

A a B b Č č D d E e F f G g
H h I i J j K k L l M m N n
O o P p R r S s Š š Z z Ž ž
T t U u V v Y y Ä ä Ö ö '

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2014. 
  2. ^ Change in the regulation by the president of Finland about European Charter for Regional or Minority Languages, 27.11.2009 11 Ekim 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Fince)
  3. ^ "Законодательные акты: О государственной поддержке карельского, вепсского и финского языков в Республике Карелия". 11 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2014. 
  4. ^ Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, (Ed.) (2017). "Karelce". Glottolog 3.0. Jena, Germany: Max Planck Institute for the Science of Human History. 
Wikimedia Incubator
Wikimedia Incubator
Wikimedia Incubator'de Karelce Vikipedi deneme projesi bulunmaktadır.