Orhan Atasoy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Orhan Atasoy
Doğum 1949
İstanbul, Türkiye
Ölüm 18 Eylül 2009 (60 yaşında)
Baltimore, ABD
Köken Türkiye
Meslekler Müzisyen, Besteci, Heykeltıraş
Çalgılar Gitar
Etkin yılları 1972-1994

Orhan Atasoy (d. 1949, İstanbul, Türkiye - ö. 16 Eylül 2009, Baltimore, ABD) Türk müzisyen.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1949'da İstanbul'da doğdu. Özel bir kolejde okuduktan sonra İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ne girip heykel bölümünden mezun oldu. Daha sonra çeşitli Avrupa ülkelerini dolaşıp, müzikle ilgilenmeye başladı. 1972'de Orhan Önemli adıyla Moğollar grubuna gitarist olarak girdi. Ancak o sırada Moğollar ile çalışan Cem Karaca'yı farklı yaşam tarzıyla rahatsız eden Atasoy, gruptan ayrıldı. Uzun süre müzikten ayrı kalan Atasoy 1989'da Seyyal Taner'in Nanay albümünde çalıp, besteler verdi. Aynı yıl Sezen Aksu'nun Sezen Aksu Söylüyor albümünde Gamsız adlı bestesi yer aldı. Motosiklet ve otomobil tutkunu Atasoy bu dönemde ralli yarışlarına da katıldı.

1993'te ilk solo albümü Yanmışız'ı çıkarttı. Albümde Fuat Güner, Kerim Çaplı, Fahir Atakoğlu, Demir Demirkan, Özkan Uğur, Taner Öngür gibi ünlü müzisyenlerle çalıştı. Ercüment Vural ile yazdığı Gemiler şarkısı büyük ün kazandı. Umur Turagay'ın tek planla çektiği, Cem Özer, Seyyal Taner ve Uzay Heparı'nın da gözüktüğü "Gemiler" klibi MTV'de gösterilen ilk Türk klibi oldu. Daha sonra bu şarkıyı Zerrin Özer, Teoman gibi sanatçılar da yorumladı.

Bir ara "Lost Ghost" adlı bir grup projesi olsa da 1994'te müziği bırakıp ABD'ye yerleşti. Ölümüne dek Washington D.C.'de artistik möble ve heykeltıraşlıkla uğraştı. 2009'da Kalan Müzik, Yanmışız albümünü iki yeni şarkıyla birlikte "1980 & 2001" adıyla yayınladı. Albümde yer alan "Yorgunum" isimli parçası ilk kez Türk dinleyicisiyle buluştu. Şarkının müzik videosu yönetmen Cenk Özakıncı tarafından çekildi. Aynı yıl, iki senedir savaştığı karaciğer kanseri ve Siroz hastalığına yenik düştü. İki kez evlenen Atasoy'un Cengiz ve Melodi isimlerinde iki çocuğu oldu.