Kerim Çaplı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kerim Çaplı
Kerim Çaplı (Kim Capli)
Genel bilgiler
Doğum 13 Ocak 1949(1949-01-13)
Karşıyaka, İzmir
Ölüm 2 Kasım 2004 (55 yaşında)
Başladığı yer Türkiye
Tarzlar Rock, Blues
Meslekler Müzisyen
Çalgılar Gitar, Bateri

Kerim Çaplı (13 Ocak 1949, Karşıyaka, İzmir - 2 Kasım 2004) Türk müzisyen. Başta bateri olmak üzere çeşitli enstrümanlar çalabilmektedir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Çocukluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

1949'da İzmir'de doğan Çaplı'nın babası Erdoğan Çaplı müzisyen, annesi Azra Gün de opera sanatçısıydı.[1] 6 yaşında ailece ABD'ye taşındılar. Daha on yaşında babasının konserlerinde bongo çalarak yer aldı. Bu performanslardan birini Ed Sullivan Şov'da yaptılar. 1963'te babasının 1963 tarihli albümü Exciting Rhythms of Piano Pasha'da da çaldı.

ABD yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

1964'te The Groop Ltd. adlı bir grupta davul çalıp The Beatles yorumları yaptı. Kendi yazıp vokal yaptığı iki şarkıdan oluşan bir 45'lik (Tomorrow / As Time Goes By) çıkardılar. Hemen ardından The Heard adlı bir gruba geçen Çaplı, bu sefer gitar çaldı. Grup tek bir 45'lik çıkardı. Bu 45'likteki şarkılardan "Stop It Baby", Çaplı'nın bestesiydi. Bu şarkı daha sonra başka yerel gruplar tarafından da tekrar yorumlandı.

1965'te The Sundowners adlı gruba davulcu olarak katıldı ve adını Kim Capli olarak kullanmaya başladı. New York'ta ünlü Decca Records ile ilk single'larını çıkardılar. 45'liğin ilk yüzü "Always You" dikkat çekti. Bu esnada Los Angeles'a taşınıp, bir single da orada çıkardılar. Şansları The Monkees'in 1967 turuna dahil edilmeleriyle döndü. Bu turnede Jimi Hendrix de yer almaktaydı. Çaplı da Hendrix ile tanışıp, beraber çalma şansına erişti.[2] 1968'de grup ilk ve tek albümleri Captain Nemo'yu çıkardı. Albümün açılışını yapan "Sunny Day People" şarkısını Dominick DeMieri ile yazdı. (2007 yılındaki yeniden basımda Çaplı'nın adı yazmamaktadır.) "Easy Does It" şarkısında ise vokalleri yaptı. Albümün kaydı bittikten sonra albüm daha yayınlanmadan gruptan ayrıldı. Albüm başarısız olunca grup da dağıldı.

1967'deki The Monkees turnesinde grup lideri Davy Jones ile tanışan Çaplı, grubun 1967 tarihinde çıkan albümü Pisces, Aquarius, Capricorn & Jones Ltd.'de "Hard to Believe" şarkısının yazımına katılıp, enstrümanları çaldı. The Monkees, 1987 yılında 1967 turnesinden bir konseri Live 1967 adıyla yayınladı ve albümdeki 4 şarkıda The Sundowners ile beraber Kerim Çaplı da yer almaktaydı. Bir süre daha ABD'de yaşadıktan sonra aniden Türkiye'ye döndü.

Çaplı, Jimi Hendrix ile beraber Woodstock'ta bulundu. Çaplı, "Woodstock" filminde Hendrix'in ABD "Milli Marşı" çalmadan kısa bir süre önce hasta bir haliyle sahnede görünmekteydi...

Türkiye yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'ye döndüğü gibi askere gittikten sonra müzik çalışmalarına devam etti. MFÖ'nün uzun süre bateristliğini yaptı, Seyyal Taner, Nükhet Duru, Orhan Atasoy, Umay Umay ile beraber çaldı. 1993 tarihli Mavi Sakal albümü Mavi Sakal 2'nin çıkış şarkısı "Şaşkın"da piyano çaldı. 1985'te evlendi ve 4 çocuğu oldu. 1994'te eşinden boşandı.[3]

Son yıllarında Batu Mutlugil, Sunay Özgür ve Yavuz Çetin ile kurdukları bar grubu Blue Blues Band'de bateri çaldı. Kerim Çaplı Band, gitar-vokalde Kerim Çaplı, gitarda Tansel Küçükseyhan, davulda Bozkurt Coşkunoğlu, bass gitarda Sezgin Yılmaz olmak üzere kuruldu. 1998'den itibaren davulda Deniz Alemdar, bass gitarda Tayfun Avdan ile İstanbul başta olmak üzere, Ankara'da ve Türkiye'nin güney kıyılarındaki turistik merkezlerde konserler verdi.

2 Kasım 2004'te beyninde oluşan ödem nedeniyle hayatını kaybetti.

2017'de çekilen Blue isimli belgesel filmle Yavuz Çetin'le birlikte hayatları, müzikal performansları, trajik sonları, tanıklıklar ve orijinal kayıtlarla gösterime sunuldu.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Dâhi Virtüöz: "Kerim Çaplı"". 30 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2020. 
  2. ^ "Kerim Çaplı'dan 'kayıp' zamanların telafisi". 19 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2020. 
  3. ^ "Delilik ve Dahilik Arasında İki Müzisyen: Yavuz Çetin ve Kerim Çaplı". 8 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2020. 
  4. ^ Blue 21 Nisan 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. belgesel film gösterimi

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]