Ralli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Juuso Pykälistö, Peugeot 206 WRC aracıyla 2003 İsveç Rallisinde.

Ralli önceden belirlenen ortalama bir hızda, kısmen veya tamamen normal trafiğe açık yol üzerinde yapılan otomobil yarışıdır. Bir ralli, ya tüm otomobillerin izleyeceği tek bir güzergâhtan ya da ortak bir güzergâh izlenmeden, önceden saptanan ve sonrasında ortak bir güzergâh bulunmayabilen bir toplanma noktasında buluşulan, birden fazla güzergâhtan oluşabilir.

Güzergâh ve güzergâhlar, bir veya birçok özel etabı, yani normal trafiğe kapalı ve bütünüyle rallinin genel klasmanının oluşturmak için önemli bir belirleyici ve işleve sahip olan kapalı yollar üzerinde yapılan tekil yarışları kapsar. Özel etapların dışındaki güzergâh ve güzergâhlara normal etap adı verilir. Bu normal etaplardaki sürat, hiçbir şekilde yarışmanın klasmanının belirlenmesinde bir faktör oluşturmamalıdır. Birinci kategoriden ralliler, Uluslararası Spor Takvimi'nin Düzenli Yarışmalar bölümüne kaydedilmelidir. Birinci kategori rallilere FIA tarafından Grand Prix veya Spor Otomobillerde sınıflandırılmış sürücüler kabul edilebilir. Ancak eğer bir rallinin toplam uzunluğunun %10'undan fazlası sürekli veya yarı sürekli pistlerde yapılan özel etapları kapsıyor ise, Grand Prix veya Spor Otomobillerde yarışan FIA sınıflandırılmış sürücülerin buna katılmaları; yarışın takviminin Sürat Yarışmaları bölümüne bir Uluslararası Yarışma olarak kaydını gerektirir. Organizatörlerin isteği halinde, böyle yarışma, Düzenli Yarışmalar takvimindeki yerini koruyabilir. Normal trafiğe açık yolu kısmen kullanan fakat rallinin toplam uzunluğunun %20'sinden fazlası sürekli veya yarı sürekli pistlerdeki özel etaplardan oluşan yarışmalar, Uluslararası Spor Takvimi'nin Düzenli Yarışmalar bölümüne kaydedilemezler ve prosedür açısından Sürat Yarışmaları olarak kabul edilirler.

Uluslararası 1. Kategori Rallilerde Yarışabilir Otomobiller[değiştir | kaynağı değiştir]

Bütün uluslararası rallilerde tüm otomobillerin gücü yaklaşık 300hp ile sınırlandırılmıştır. FIA her zaman ve her şartta bu güç sınırlamasına uyulmasını sağlamak için bütün gerekli önlemleri almak durumundadır.

Uluslararası yarışmalara yalnız şu otomobiller katılabilirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Homologasyon belgelerinde bazı geliştirmelerin ve kısıtlanmasına dair, aksine bir belirleme olmayan

Turing Otomobiller (Grup A).
Seri Üretim Otomobiller (Grup N).

Aşağıdaki koşullara uyulması kaydıyla; Homologasyon belgelerinde bazı geliştirmelerin kısıtlanmasına dair, aksine bir belirleme olmayan A ve N grubu otomobiller homologasyon sürelerinin bitiminden sonra dört yıl boyunca Dünya Ralli Şampiyonası dışındaki uluslararası yarışmalara katılabilirler.

Bu otomobiller homologasyonu olan araçlarla eşit koşullarda start alabilirler ve derecelendirmeye girebilirler.

Yukarıda sözü edilen homologasonu olmayan otomobiller ancak; süreleri geçmiş olsa dahi homologasyon kâğıtları uygun olarak doldurulmuş, idari ve teknik kontrole sunulmuş ve teknik kontrol görevlileri tarafından orijinal teknik koşullara tam olarak uygun olarak kabul edilirlerse yarışa kabul edilirler.

Bu araçların turbo bileziklerinin çapı ve minimum ağırlıkları o an geçerli olan kurallara uygun olmalıdır.

kaynak:TOSFED2005 Otomobil Sporları Kurallar Kitabı;Uluslararası Spor Yasası(2005 FIA CSI'nin tercümesidir.) Syf.43

Ralliler[değiştir | kaynağı değiştir]

2010 Finlandiya Rallisi, Jari-Matti Latvala'in Ford Focus RS WRC 09 aracı

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]