Vosges Dağları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vosges Dağları Fransa'nın doğusunda yer alan sıradağlar.Almanya ile Fransa arasında yer alan Vosgesler, Ren Nehri vadisinin batısı boyunca uzanan Haut-Rhin, Bas-Rhin ve Vosges illerinin sınırlarında bulunuyor. Dağın Tepeleri yılın büyük bölümü karla kaplıdır. Dağın en yüksek noktası 1424 metre ile Grand Ballon.[1]

Vosges Dağları
Vosges Sıradağları
Harita
En yüksek noktası
Yükseklik1424 metre
Ölçüleri
Alan6.000 km (3.728,23 mi)*
Coğrafya
KonumFransa,vosges
ÜlkeFransa
Eyalet/İlVosges
BiyomOrman
Jeoloji
Dağ türüAlçak dağ
Kayaç türüKayalar metamorfik , tortul , magmatik ve volkanik

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihte iki ülke (Almanya-Fransa) ile pek çok savaşa sebep olmuş ve birkaç kere el değiştirdikten sonra I. Dünya Savaşı ile Fransa hakimiyetine girmiştir.[2]

Gezilecek Yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Alman ve Fransız kültürüne sahip bu bölgede pek çok vadi, göl, ve tarihi eser vardır. 170 km lik Şarap Yolu ile pek çok köy/vadi/gölden geçerek dağ turlanabilir. Bölgede en ünlü göller gèrardmer ve Longemer'dir. Dağların güneydoğu ucu ünlü üzüm bağlarına sahiptir. Ayırca dağda Ortaçağ'dan kalma şatolar bulunur.[1]

Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dağ pek sarp ve dik bölgelere sahip değildir. Acemi dağcılar bile bu bölgeden kolayca geçebilirler.

Yapısı(jeoloji)[değiştir | kaynağı değiştir]

Dağ Gnays, granit, vulkanit ve kumtaşı kayalarından oluşuyor. Düşük dağ silsilesi grubundadır. Gnays, granit ve vulkanit stratigrafik birimler: yaklaşık 419–252 mya Bunter kumtaşı stratigrafik birimi: 252–243 mya dır.[3]

Bitki örtüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha çok kozalaklı bitkiler bulunur. Fakat bazı bölgelerde ladin, kayın, meşe gibi ağaçlara rastlanabilir. Vosgesin diğer bir özelliği büyük ihtimal insan etkisiyle zirvede bulunan çayırlara rastlanmasıdır. Özellikle, cüce ve anemomorfik kayınlar (hakim rüzgarın oluşturduğu dalları olan bayrak kayınları olarak adlandırılır), yaban mersini, nasır vb. bazı yüksek rakımlı bataklıklar etçil bitkilere ev sahipliği yapar. Ayrıca ilkbaharda nergise de rastlanır.

Fuana[değiştir | kaynağı değiştir]

Vosges'in sembolik hayvanı, şimdi nesli tükenme tehdidi altında olan Capercaillie'dir (veya büyük Funda horozu). Diğerleri: paçalı baykuş, cüce baykuş, ela keklik, siyah ağaçkakan fındıkkıran, gökdoğan, kepçe dalgıç vb.

Orman büyük hayvanlara ev sahipliği yapar: geyik, karaca ve yaban domuzu.

Ortalama yükseklik, Vosgesin uzun genellikle ovalarda yaşayan ve nesli tükenmiş ya da son derece tehlikede olan Batı Avrupa'nın geri kalanında tehdit altında olan otçul memeliler için bir sığınak görevi gördü. Masifinin mevcut tamamen kaybolduğu altı büyük memelilerin de soyu tükenme noktasına geldi: kahverengi ayı, yaban atı, Avrupa bizonu, geyik, dağ keçisi ve yaban öküzü. Vosges izole bir masif olduğundan, yerel ayılar çok daha hızlı bir şekilde ortadan kayboldu, çünkü avlanıp komşu düzlüklerde yok edildikten sonra orada güçlü bir şekilde avlandılar.

Masifinin son dağ keçisi içinde Munster vadisinde vuruldu (1798). Avlanan hayvanların boynuzları bugün Colmar doğa tarihi müzesinde bulunabilir.

Vosges de kaçak avlanmadan nasibini aldı. Kunduz kaybolmuştu, Vosges'te bulunan nehirlerde görülemedi. Kurt, 92 yıl boyunca resmen masifte bulunmuyordu. Ancak, doğal olarak dönen İsviçreli Jura o 2004'ten beri mevcut olan Alsas sınırından birkaç kilometre öteden kurtlar getirtti.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Vosges Dağları, onları Almanya'daki Pfalz Ormanı'ndan ayıran Col de Saverne'nin çok yukarısında, tamamen Fransa'da bulunuyor. İkinci bölge mantıksal olarak aynı Vosges jeolojik yapısını sürdürür, ancak geleneksel olarak bu farklı adı tarihsel ve politik nedenlerden dolayı alır. 1871'den 1918'e kadar Vosges, Fransa-Prusya Savaşı nedeniyle büyük ölçüde Almanya ile Fransa arasındaki sınırı belirledi. Uzamış masif güneyden kuzeye üç bölüme ayrılmıştır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Meteorolojik olarak, Foehn etkisinin bir sonucu olarak, aralığın doğu ve batı ortalama eğimleri arasındaki fark çok belirgindir. Ana hava akımları genellikle batı ve güneybatıdan gelir, bu nedenle Hautes-Vosges'in hemen altındaki ovalar Vosges Dağları'nın güneybatı cephesinden çok daha az Su alır. Yaylaları bölgesinde Remiremont ili yıllık yağış veya kar yağışını yılda 2 metreden (6 ft 7 inç) fazla yağış olarak alırken, Colmar yakınlarındaki bazı kurak bölgeler yetersiz fırtına durumunda 500 mm'den (20 inç) daha az su almaktadır. Dağların batı cephesinde sıcaklık, özellikle yaz aylarında, masifin arkasındaki alçak Düzlüklere göre çok daha düşüktür. Doğu yamacında ekonomik üzüm bağları 400 m (1.300 ft) yüksekliğe ulaşır; dağlarda ise bir otlak ve orman bölgesidir.[3]

Parklar ve Koruma alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Vosges Dağlarında iki koruma parkı bulunur. Balkona des doğa parkı ve Kuzey vosges bölge tabiat parkı.sı sınırın Almanya tarafında ise UNESCO tarafından belirlenen Pfalz Ormanı-Kuzey Vosges Biyosfer Rezervi vardır.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Seyahat, Hürriyet. "Tarih barındıran muhteşem doğasıyla Vosges Dağları". www.hurriyet.com.tr. 28 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2021. 
  2. ^ "Harikalar Diyarı ALSACE". www.dunyaninrenkleri.com. 9 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2021. 
  3. ^ a b "Vosges - Wikipedia". en.m.wikipedia.org (İngilizce). 22 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2021. 
  4. ^ https://plus.google.com/+UNESCO. "UNESCO". UNESCO (İngilizce). 8 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2021.