Megido Dağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İncil'deki Tepeler: Meggido, Hazor ve Beer Sheba
UNESCO Dünya Mirası
Konum İsrail
KriterKültürel: ii, iii, iv, vi
Referans1108
Tescil2005 (29. oturum)
BölgeAvrupa ve Kuzey Amerika

Megido Dağı, Megiddo Dağı, Magedon Dağı, Megido Tepesi İbranicede Har-Megido (Arapça: المجیدو‎‎, İbranice: מגידו‎). İsrail'in Megido Bölgesi'nde Nasıra'nın güneyinde bulunan ve yaklaşık 25 metre yüksekliğe sahip dağ. Bu dağ, bazı coğrafi kaynaklarda tepe olarak geçmektedir.

Megido Dağı'nın Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Megido Dağı'nda yapılan en eski bilinen savaş MÖ 1457 yılında Firavun Tuthmosis III ile isyancılar arasında gerçekleşmiştir. Bu bilgi Mısır'da El-Uksur kentinde bulunan Amun-Re tapınağındaki hiyerogliflerde yazmaktadır. MÖ 800 yıllarında bölge at yetiştiriciliği ile ünlenmiştir. Bu yüzden "Savaş Arabası Şehri" unvanını almıştır. 1. Dünya Savaşı sırasında bölgede Osmanlı Devleti ile İngiltere savaşı yaşanmıştır. Yapılan arkeolojik kazılarda bölgede 26 farklı medeniyete ait kalıntılar bulunmuştur.[1]

Hristiyan ve Yahudi inancındaki önemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hristiyan ve Yahudilerin dini kaynaklarında Dünya'nın sonu geldiğinde yapılacağı kehanet edilen büyük Kıyamet savaşının adıdır. Hristiyan ve Yahudi inancında tüm savaşçılar bu bölgede toplanacak ve savaş, dünyayı büyük bir kaosa sürüklediği için Kıyamet'e sebep olacaktır. David Ben-Gurion, Megido Tepesi'nde kazı çalışmaları yapmış ve Kıyamet Savaş öncesi bu tepe üzerinde, yer altına uzanan büyük bir sığınak inşa etme kararı almıştır. Ariel Şaron bu planı hayat geçirmek istemiş fakat İsrail'deki bazı medya kurumları bunu deşifre etmiştir.

Megido Dağı'nın 30 metre altına uzanan sığınağın girişi

İslam kaynakları'nda Megido Tepesi[değiştir | kaynağı değiştir]

İslami kaynaklarda Kıyamet Savaşı inanışı yoktur. Fakat Deccal'in büyük bir kaosa sebep olacağına ilişkin bir inanış vardır. Müslümanlar, Armageddon Savaşı'nın Mehdi ve Deccal arasında geçeceğine ve Mehdi'nin zaferle ayrılacağına inanırlar.

Bu savaşa ilişkin Muhammed peygambere isnad edilen bir hadis şöyledir;

  • Melhame-i Kübra, Kostantıniye´nin fethi ve Deccal´in çıkması yedi ay veya (sene) içinde olur. Daha sonra tüm dünyada kıtlık, ani ölüm ve itikadsızlık başlar. Yerden ve gökten afetler yağar ve toprak kana doyar.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Megiddo'da Kıyameti Beklemek - Gezi Tayfa". www.gezitayfa.com. 1 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2020. 
  2. ^ Kitab-ül Burhan Fi Alameti-il Mehdiyy-il Ahir Zaman

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]