Megido Dağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İncil'deki Tepeler: Meggido, Hazor ve Beer Sheba*
UNESCO Dünya Mirası
תל מגידו.JPG
Resmî adı İncil'deki Tepeler: Meggido, Hazor ve Beer Sheba
Ülke  İsrail
Tür Kültürel
Kriter ii, iii, iv, vi
Referans 1108
Bölge** Avrupa ve Kuzey Amerika
Tescil bilgisi
Tescil 2005 (29. Oturum)

Megido Dağı, Megiddo Dağı, Magedon Dağı, Megido Tepesi İbranice'de Har-Megido (Arapça: المجیدو‎‎, İbranice: מגידו‎). İsrail'in Megido Bölgesi'nde Nasıra'nın güneyinde bulunan ve yaklaşık 25 metre yüksekliğe sahip dağ. Bu dağ, bazı coğrafi kaynaklarda tepe olarak geçmektedir.

Hristiyan ve Yahudi inancındaki önemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hristiyan ve Yahudilerin dini kaynaklarında Dünya'nın sonu geldiğinde yapılacağı kehanet edilen büyük Kıyamet savaşının adıdır. Hristiyan ve Yahudi inancında tüm savaşçılar bu bölgede toplanacak ve savaş, dünyayı büyük bir kaosa sürüklediği için Kıyamet'e sebep olacaktır. David Ben-Gurion, Megido Tepesi'nde kazı çalışmaları yapmış ve Kıyamet Savaş öncesi bu tepe üzerinde, yer altına uzanan büyük bir sığınak inşa etme kararı almıştır. Ariel Şaron bu planı hayat geçirmek istemiş fakat İsrail'deki bazı medya kurumları bunu deşifre etmiştir.

Megido Dağı'nın 30 metre altına uzanan sığınağın girişi

İslam kaynakları'nda Megido Tepesi[değiştir | kaynağı değiştir]

İslami kaynaklarda Kıyamet Savaşı inanışı yoktur. Fakat Deccal'in büyük bir kaosa sebep olacağına ilişkin bir inanış vardır. Müslümanlar, Armageddon Savaşı'nın Mehdi ve Deccal arasında geçeceğine ve Mehdi'nin zaferle ayıralacağına inanırlar.

Bu savaşa ilişkin Muhammed peygambere isnad edilen bir hadis şöyledir;

  • Melhame-i Kübra, Kostantıniye´nin fethi ve Deccal´in çıkması yedi ay veya (sene) içinde olur. Daha sonra tüm dünyada kıtlık, ani ölüm ve itikadsızlık başlar. Yerden ve gökten afetler yağar ve toprak kana doyar.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kitab-ül Burhan Fi Alameti-il Mehdiyy-il Ahir Zaman

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]