Ana Sayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Main Page sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi
Türkçe madde sayısı: 248.593

7 Temmuz 2015, Salı

Haftanın seçkin maddesi
Dolmabahce.jpg
Dolmabahçe Sarayı, Karaköy'den Sarıyer'e uzanan sahil şeridinin Kabataş ile Beşiktaş arasında kalan bölümünde, Marmara Denizi'nden Boğaziçi'ne deniz yoluyla girişte sol kıyıda, Üsküdar'ın karşısında yer alan saray.

Dolmabahçe Sarayı'nın bugün bulunduğu alan, bundan dört yüzyıl öncesine kadar Osmanlı Kaptan-ı Derya'sının gemileri demirlediği, Boğaziçi'nin büyük bir koy'u idi. Dolmabahçe sarayı hala eski güzelliğini korumaktadır. Geleneksel denizcilik törenlerinin yapıldığı bu koy zamanla bir bataklık hâline geldi. 17. yüzyıl'da doldurulmaya başlanan koy, padişahların dinlenme ve eğlenceleri için düzenlenen bir "hasbahçe"ye dönüştürüldü. Bu bahçede çeşitli dönemlerde yapılan köşkler ve kasırlar topluluğu, uzun süre Beşiktaş Sahilsarayı adıyla anıldı. 18. yüzyıl'ın ikinci yarısına doğru, Türk mimarisinde Batı tesirleri görülmeye başlanmış ve "Türk Rokokosu" denilen süsleme şekli, gene Batı tesiri altında kalarak yapılan barok tarzı köşk, kasır ve sebillerde kendini göstermeye başlamıştır. (Devamı...)

Günün maddeleri
Anschutz Thomas P Self Portrait.jpg
Thomas Pollock Anshutz, geç 19. yüzyıl Amerikan sanat öğretmeni ve ressamı. Hocası Thomas Eakins gibi 19. yüzyıl Amerikan gerçekçiliğinin resimde en önemli temsilcilerindendir. Tablolarının konusu genellikle kadın portreleri olmuştur. Bununla birlikte en tanınmış eseri gerçekçiliğini baskın şekilde yansıtan The Ironworkers' Noontime (1880) adlı eseri olmuştur. Bu eserinde demir işçilerini günlük yaşamlarında resmetmiştir. Bir diğer tanınmış eseri de kentsel gerçekçilikte öncü kabul edilen The Way They Live adlı Afrika kökenli bir anneyle iki çocuğunun zorlu yaşamını resmeden tablosudur. Ressamlığı kadar eğitmenliğe de zaman ayırmış olmasından dolayı, göreceli olarak az yağlıboya portresi bulunmaktadır. Ayrıca resimde geç 19. ve 20. yüzyıl gerçekçiliği üzerinde eserlerinin yanı sıra özellikle öğrencileri vasıtasıyla da kayda değer bir etki bırakmıştır.

Anshutz 1851 yılında Kentucky'de dünyaya gelmiştir. Lemuel Wilmarth rehberliğinde New York'ta sanat eğitimi almaya başlamadan önce bir dönem West Virginia'da da yaşamıştır. 1875 yılında Philadelphia'ya taşınmış ve Philadelphia resim kulübünde Thomas Eakins'ten kurs almaya başlamıştır. Devamı...


Republic F-105B with avionics layout 060831-F-1234S-046.jpg
Aviyonik, havacılıkta uçaklar, yapay uydularlar ve uzay araçlarının elektronik sistemlerini için kullanılan terimdir. Aviyonik sistemleri arasında komünikasyon, navigasyon, birden fazla sistemin görüntü ve yönetimi ve bireysel işlevleri gerçekleştirmek için uçaklara takılan yüzlerce sistem sayılabilir. Bu sistemler bir polis helikopterinin arama spotu gibi basit bir sistemden havadan erken uyarı platformları gibi komplike sistemlere kadar çeşitlidir.

Terim İngilizce havacılık anlamına gelen "aviation" ile elektronik anlamına gelen "electronics" kelimelerinden türetilmiştir.Aviyonik terimi ilk kez gazeteci Philip J. Klass tarafından "havacılık elektroniği" ifadesinin İngilizce karşılığının birleşik sözcüğü olarak kullanılmıştır. Bugün kullanılan pekçok modern aviyoniklerin geçmişi ve geliştirmesi 2. Dünya Savaşı dönemindeki çalışmalara dayanır. Örneğin, günümüzde etkin bir şekilde kullanılan otopilot sistemleri, bombardıman uçaklarının, hassas hedefleri vurabilmesi için yüksek irtifalarda sürekli ve istikrarlı oranda uçması için geliştirilmiştir. Bu gelişmelerden en çok bilinen olanı, radarın İngiltere, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde aynı dönemde geliştirilmesi sayılabilir. Devamı...

Günün seçkin resmi
Conway'in Hayat Oyunu
1970'de İngiliz matematikçi Horton Conway tarafından geliştirilen bir hücresel otomat olan Hayat Oyunu'nda "planör" oluşumunu gösteren bir animasyon.

Üreten:Kieff

Tarihte bugün

Olaylar

Doğumlar

Conan Doyle.jpg

Ölümler

Daha fazlası... - Önbelleği boşalt