Anasayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Main Page sayfasından yönlendirildi)

Vikipedi'ye hoş geldiniz!

Herkesin katkıda bulunabildiği özgür ansiklopedi

Türkçe Vikipedi'deki madde sayısı: 428.008

Football iu 1996.jpg
Futbol, on birer oyuncudan oluşan iki takım arasında, kendine özgü küresel bir topla oynanan takım sporudur. 21. yüzyıl itibarıyla 200'ün üzerinde ülkede 250 milyonu aşkın oyuncu tarafından oynanmakta olup dünyadaki en popüler spordur. Futbol maçları dikdörtgen şeklindeki, yapay veya gerçek çimle kaplı sahada oynanır. Sahanın kısa kenarlarının ortalarında birer kale bulunur. Oyuncuların amacı, temelde ayak olmak üzere eller ve kollar hariç vücudunun belli kısımlarını kullanarak topu karşı takımın kalesine sokarak gol atmaktır. İstisnai olarak her iki takımın kalesini koruyan kaleciler, ceza alanı olarak adlandırılan kendileri için belirlenmiş alanların sınırları dahilinde topa elle müdahale edebilmektedirler. Topun; sahanın uzun kenarlarından saha dışına çıkması durumunda taç atışı, kısa kenarlarından dışarı çıkması durumunda ise köşe veya aut atışı ile oyun yeniden başlar. 45'er dakikalık iki devreye ayrılan 90 dakikadan oluşan maçlarda karşı takımdan daha fazla gol atmayı başaran takım galip gelirken atılan gol sayılarının eşit olması durumunda maç berabere tamamlanır. Bazı organizasyonlardaki kurallara göre normal süresi berabere tamamlanan maçlarda 15'er dakikalık iki devre halinde oynanan uzatma dakikaları, eşitliğin bu sürede de bozulmaması durumunda penaltı atışları sonucunda galip gelen taraf belirlenir. MÖ 300-200 yıllarında Çin'de ortaya çıkan cuju, futbola benzeyen ilk oyundur. Modern futbol kuralları ilk olarak 1863 yılında Futbol Birliği tarafından sistemleştirilmiş olup günümüze kadar birçok değişikliğe uğramıştır. Futbolun uluslararası alandaki yönetim teşkilatı Uluslararası Futbol Federasyonları Birliğidir (FIFA). (Devamı...)
Beyonce las vegas.jpg
Above and Beyoncé: Video Collection & Dance Mixes, Amerikalı R&B şarkıcısı Beyoncé'nin remiks ve video albümü. İki diskten oluşur; ilki video klipleri, ikincisi çeşitli remixleri içerir. İlk olarak 16 Haziran 2009'da J&R ve Walmart mağazaları aracılığıyla satışa sunuldu, daha sonra internet üzerindeki tüm mağazalarda yayınladı. Above and Beyoncé, Allmusic yazarı Andy Kellman tarafından beş üzerinden üç yıldıza layık görüldü ve Billboard 200 listesinde otuz beşinci sıraya kadar yükseldi. Ayrıca, diğer Billboard listelerinden olan Top R&B/Hip-Hop Albums ve Dance/Electronic Albums listelerinde de yer aldı. (Devamı...)
  • 2019 yılı itibarıyla, Klaus Fischer, Schalke 04 formasıyla kaydettiği 182 golle kulüp tarihinin en golcü oyuncusu konumundadır.
  • Houda Nonoo'nun portresi
    Dünyanın en küçük Yahudi cemaatlerinden olan Bahreyn'in ABD elçiliğini 2008-2013 yılları arasında Yahudi bir kadın yapmıştır.
  • Nea Ekklisia'nın inşası sırasında Bizans donanması inşaata mermer taşımakla görevlendirildiği için Sicilya'daki ana noktalardan Siraküza desteksiz kalarak Araplar tarafından ele geçirilmiştir.
  • Dünya'nın yaşı ve kıtasal sürüklenme, yer bilimi tarihi boyunca tartışılan ana konulardandır.
  • Amerikalı komedyen ve aktör Zach Galifianakis, bir Saturday Night Live programında oynayacağı bir skeç için program esnasında sakalını kesmiş ve şovu takma sakal takarak kapatmıştır.
Olympic flag.svg

Herkesi "Olimpiyat Oyunları'nda ülkeler şablonundaki eksik maddelerin tamamlanması" konulu iş birliği projesine davet ediyoruz!

24 Eylül:

First Zeppelin ascent.jpg

4 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
2 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
1 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
500 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri:
250 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri:
Paris'in Kurtuluşu
Paris'in kurtuluşunun ertesi günü Şanzelize'ye gelen karabalık, Fransız 2. Zırhlı Tümen'i izlemektedir. Resmin ön tarafında M8 Kundağı Motorlu Obüs ve M2 personel taşıyıcısı, geri planda Etoile Zafer Takı, sağda ve solda "De Gaulle au pouvoir" (De Gaulle iktidara) ve "Vive De Gaulle" (Yaşasın De Gaulle) pankartları görünmektedir (26 Ağustos 1944).

Üreten: Jack Downey