Ana Sayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Main Page sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi
Haftanın seçkin maddesi
Wayne Rooney Euro 2012 vs Italy.jpg
Wayne Rooney, (d. 24 Ekim 1985), İngiliz futbolcu. Forvet mevkiinde görev alan oyuncu, Premier League ekiplerinden Manchester United ve İngiltere Millî Futbol Takımı'nda forma giymektedir. Futbola 10 yaşındayken Liverpool Scoolboys adındaki yerel bir takımda başladı. 1996'dan 2002'ye kadar kariyerini Everton'ın altyapısında sürdürdü. 2002 yılında profesyonel olarak ilk maçına çıktı. 17. yaş gününden beş gün önce Premier League'de attığı ilk gol, kendisini lig tarihinde gol atan en genç futbolcu yaptı. Kısa zamanda takımın sürekli oyuncularından oldu ve kulübüyle iki sezon geçirdi. 2004-05 sezonu başlamadan önce Manchester United'a, £25,6 milyon karşılığında transfer oldu. Manchester United formasıyla beş Premier League, bir UEFA Şampiyonlar Ligi, iki Football League Cup, üç FA Community Shield ve bir Dünya Kulüpler Kupası şampiyonluğunun yanı sıra ikişer Premier League ve Şampiyonlar Ligi ikinciliği yaşadı. Eylül 2013'te Manchester United formasıyla oynadığı resmî maçlarda kaydettiği gol sayısı 200'ü geçti ve bu barajı geçen dördüncü oyuncu oldu. Aynı zamanda Rooney, kulüp tarihinin en golcü dördüncü oyuncusu konumundadır. İngiltere Millî Futbol Takımı formasıyla ilk maçına 2003'te çıkan Rooney, o zaman için millî takım forması giyen ve millî takımda gol atan en genç futbolcu olmuştu. (Devamı...)
Günün maddeleri
Street View logo.png
Google Street View, Google Maps ve Google Earth teknolojileri ile bütünleşik olarak dünyadaki birçok kamuya açık alanlardan caddeler boyunca panoramik görüntülerin izlenebilmesini sağlayan teknoloji servisi. 2007 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin çeşitli şehirlerinde başlamış ve o tarihten bu yana kırsal alanları da kapsayacak şekilde dünya genelinde sürekli olarak büyümüştür. Google Haritalar üzerinde Street View ile görüntülenmiş olan alanlar mavi çizgiler ile belirtilmektedir.

Google Street View panorama görüntülerini, çekilen fotoğrafların birleştirilmesi ile elde etmektedir. Çoğunlukla fotoğraflamada araçlar kullanılsa da, araçların giremediği bölgelerdeki görüntülemeler yaya trekkerlar, üç tekerlekli bisikletler, yürüyüşler, tekneler, kar motorsikletleri, develer ve su altı aparatları ile yapılmaktadır. Bunun yanı sıra bireysel olarak akıllı telefon uygulamaları ya da yine akıllı telefonlarda bulunan ışık küre uygulamaları ile elde edilerek, Google Maps üzerine aktarılabilmektedir. Street View projesinin kökeni 2001 yılında başlayan ve Google sponsorluğundaki Stanford Üniversitesi'nin Stanford Cityblock Projesi'ne dayanmaktadır. Bu proje 2006 yılı Haziran ayında sona ermiş ve elde edilen teknoloji Street View içerisine dahil edilmiştir. Devamı...


Isabella II of Spain photo.jpg
II. Isabel, (d. 10 Ekim 1830, Madrid, İspanya - 9 Nisan 1904, Paris, Fransa ), 1833-1868 arasında İspanya kraliçesi. Başarısız yönetimi yüzünden monarşinin gücünü ve saygınlığını yitirmesine yol açmış, 1868'de "Muhteşem Devrim (La Gloriosa)" adı verilen bir ayaklanmayla yönetimden uzaklaştırılmıştır.

İspanya kralı VII. Fernando'yla dördüncü karısı Maria Cristina'nın en büyük kızıydı. Babasının 1833'te ölmesinin ardından tahta çıktı. Ama tahtın meşru varisi olduğunu ileri süren amcası Carlos Maria Isidro de Borbon'un (Don Carlos) yandaşları Isabel'i tanımayı reddettiler. Don Carlos'un yandaşlarıyla Isabel'i destekleyenler arasında aynı yıl başlayan iç savaş 1839'a değin sürdü. Isabel'in küçüklüğünde (1833-1843) naiplik görevini önce annesi, ardından da iç savaş sırasında büyük kahramanlıklar gösteren General Baldomero Espartero üstlendi. Espartero 1843'te bir grup subay tarafından görevinden uzaklaştırıldı ve reşit ilan edilen Isabel tek başına hüküm sürmeye başladı. Isabel'in siyasi huzuruzluklar ve bir dizi ayaklanmayla geçen hükümdarlık döneminde, yönetime başta General Ramón María Narváez ve görece daha liberal olan General Leopoldo O'Donnell gibi asker kökenli siyasetçiler egemen oldu. Rejimin otoriter niteliğine karşı yükselen liberal muhalefet giderek daha çok kraliçeyi hedef almaya başladı. Kocası Francisco de Asis de Borbon'dan ayrı yaşayan Isabel'in özel yaşamına ilişkin dedikodular ve siyasi konulardaki müdahaleci tutumu yönetiminin saygınlığının iyice sarsılmasına yol açtı. Başarısızlıkla sonuçlanan 1866 ayaklanması ve O'Donnell'le (1867) Narvaez'in (1868) ölmesi üzerine Isabel'in konumu iyice zayıfladı. (Devamı...)

Günün seçkin resmi
Bedevi
20. yüzyılın başlarında bir bedevi kadın ve çocuğu

Üreten: 1917 yılında National Geographic dergisinde yayımlanmış

Tarihte bugün

Olaylar

Doğumlar

Ölümler

Washington Irving

Daha fazlası...