Ana Sayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Main Page sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi
Türkçe madde sayısı: 253.723

6 Ekim 2015, Salı

Haftanın seçkin maddesi
Jean-Paul Sartre FP.JPG
Saygılı Yosma, (Fransızca: La Putain respectueuse), Fransız yazar ve filozof Jean-Paul Sartre'ın 1946 yılında Fransızca olarak kaleme aldığı tiyatro oyunu. İki perde olarak yazılan eser 1930'ların Amerika Birleşik Devletleri'nde geçer. Seçkin bir güneyli ailenin, oğullarını, siyahi bir adamı öldürdüğü için ceza almaktan kurtarmaya çalışmasını anlatmaktadır. Aile, bunu beyaz bir hayat kadını olan Lizzie MacKay'i oğulları yerine masum bir siyahi adamı suçlaması için yalancı şahitlik yapmaya ikna ederek başarmaya çalışır. İlk kez Kasım 1946'da Paris'te sergilenen Saygılı Yosma, Sartre'ın 1945'te ABD'ye yaptığı ziyaretlerdeki gözlemlerine dayanır. Yazar, 1931 yılında bu ülkede gerçekleşen ve dokuz siyahi adamın iki beyaz hayat kadınına tecavüz etmekle suçlanarak ceza aldıkları Scottsboro davasından ve ziyareti sırasında tanıştığı Richard Wright'ın kitaplarından ilham alarak bu oyunu yazdı. Sartre eserde, ırkçılığı ve Amerikan toplumundaki sınıf sistemini beyaz bir fahişe, ona tecavüz etmekle suçlanan siyahi bir adam ve cinayet işlemiş zengin bir beyaz adamın hikâyesini anlatarak ironik bir şekilde eleştirdi. (Devamı...)
Günün maddeleri
Tribune Petrignani (Vue de la Tribune Papi).jpg
SC Bastia, Sporting Club de Bastia (kısaca; SC Bastia veya bilinen adıyla; Bastia), Fransa'nın Korsika adasında yer alan Bastia şehrinin futbol takımı. Şu an Ligue 1'de mücadele etmektedir. 1905 yılında kurulan kulüp, maçlarını; Bastia'nın Furiani semtinde yer alan ve 1932 yılında hizmete giren 16,000 kişi kapasiteli Stade Armand Cesari'de oynamaktadır. Bastia'nın teknik direktörlüğünü Ghislain Printant, takım kaptanlığını ise orta saha oyuncusu Yannick Cahuzac yapmaktadır. Başkanlığını ise; 2011 yılından beri takımın başkanlık koltuğunda oturan Pierre-Marie Geronimi yapmaktadır. Bastia; 1977-78 sezonunda, UEFA Kupası'nda final oynadı ancak finalde Hollanda takımı PSV Eindhoven'a kupayı kaptırdı. (Devamı...)

1991 CPA PC 219 Stamp.jpg
Nizamüddin Ali Şir Nevai, veya yaygın adıyla Ali Şir Nevai (Çağatayca: نظام الدین علی شیر نوایی; Özbekçe: Alisher Navoiy; Uygurca: نىزامىدن ئەلشىر ناۋائى; Farsça: نظام الدین على شير هروی Nizām al-Din ʿAlī Shīr Herawī veya kısaca علیشیر نوایی Alishīr Nevāī; 9 Şubat 1441 - 3 Ocak 1501, Herat), 15. yüzyıl Özbek şairi.

Ali Şir Nevai'nin Çağatayca edebiyatının oluşmasında büyük bir rolü vardır. Çeşitli konularda yazılmış 30'a yakın eseri bulunmaktadır. Eserlerinden bazıları şunlardır: Çağatayca Divan (5 tane), Farsça Divan (5 tane), Çihil Hadis (Kırk Hadis) ve Muhakemet'ül Lugateyn (İki sözlüğün karşılaştırılması)'dır. 15. yüzyılda Çağatayca'nın (Çağatay Türkçesi'nin) klasik bir yazı dili olarak kimlik kazanmasında Ali Şir Nevai'nin önemi bilinmektedir. Nevai öncesinde ve Nevai’nin çağında, Timurlular devletinde Türkçe yazan sanatçılar azdır. (Devamı...)

Günün seçkin resmi
El Hamra Sarayı
1232 yılında Granada şehrinde inşa edilen, UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan El Hamra Sarayı ve çevresi.

Üreten: Slaunger

Tarihte bugün

Olaylar

Doğumlar

Ölümler

Miniature of Şehzade Mustafa.jpg
Daha fazlası...