İçeriğe atla

Vikipedi:Tarihte bugün

Vikipedi, özgür ansiklopedi
< - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - >
Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık | Tarihte bugün ile ilgili son değişiklikler
Bugün 16 Temmuz 2024, Salı; şu an saat 11.57 (UTC)

Tarihte bugün sayfası, insanları bilgilendirme amacıyla geçmişte ilgili günlerde hangi olayların yaşandığını ve kimlerin doğup kimlerin öldüğünü listelemektedir. Sayfanın amacı, Vikipedi anasayfasındaki "Tarihte bugün" bölümüne içerik sağlamak ve her gün sağlıklı bir şekilde güncellenmesini mümkün kılmaktır. Bu sayfayı güncellerken cesur olun, ancak yönergelere uygun hareket ettiğinizden de emin olun.

Günün bilgileri:

16 Temmuz:


gör - tartış - sayfa geçmişi - ilgili değişiklikler - değiştir (sadece hizmetliler)

Bu sayfalara bilgi eklerken dikkat edilmesi gereken hususlar[kaynağı değiştir]

Yılın her gününde birçok önemli olay yaşanması nedeniyle, tarihte bugün listelerine seçilecek olaylar için özel kısıtlamalar getirilmiştir. Bağlantısı olan maddenin kalitesinin yanında şu ölçütler de gözetilir:

  1. Her günün kutusunda 5 olay ile doğum ve ölümleri listeleyen bir özet satırı yer almalıdır.
  2. Tüm metinler -di'li geçmiş zamanda yazılmalıdır.
  3. Listeye girecek olan olayın diğer adaylara göre tarihî etkisinin daha fazla olması gözetilir.
  4. Bağlantısı olan maddelerin tarihte bugün sayfasında verilen bilgiden yoksun olmaları durumunda, bu maddeler güncellenmelidir.
  5. Maddelere bağlantı verilirken taslak maddeler yerine, geniş içeriğe sahip maddeler tercih edilmelidir.
  6. Seçilen bilgiler belirli bir konuya veya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına/olaylarına odaklanmamalıdır.

Gün sayfalarına resim ekleme ölçütleri[kaynağı değiştir]

  1. Herhangi bir gün için sadece bir tane resim eklenebilir. Resmin uygun görünen alternatiflerle değiştirilmesi mümkündür.
  2. Resim 100 piksel genişlik ve 150 piksel yükseklik sınırlarını aşmamalıdır.
  3. Sadece öneri niteliğinde olsa da; eğer sola dönük bir kişi resmi ve sağa dönük bir kişi resmi arasında tercih yapmanız gerekiyorsa, sola dönük olan tercih edilmelidir. Bu tür bir seçim okuyucunun ilgisini ilgili metne yönlendirecektir.
  4. Ana sayfaya sadece özgür lisanslı (Kamu malı, GÖBL, Creative Commons vs.) resimler eklenebilir. Adil kullanım resimlerine izin verilmemektedir.

Resim kodu: {{TB dosya|Resim dosyasının adı.jpg}}