Mafia II

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mafia II
Mafia II Kapak.jpg
Geliştirici 2K Czech Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı 2K Games
Yapımcı 2K Czech
Tasarımcılar

Baş Tasarımcı Daniel Vávra

Pavel Brzák
Sanatçı Roman Hladík (Baş Sanatçı)
Senarist Daniel Vávra [1]
Seri Mafia Bunu Vikiveri'de düzenle
Motor Illusion™
PhysX (fizik motoru)[2]
Platformlar Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360
Çıkış

Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360

 • KA: 24 Ağustos 2010
 • AU: 26 Ağustos 2010
 • AVR: 27 Ağustos 2010

Mac OS X

 • : 1 Aralık 2011

PlayStation 4, Xbox One

 • : 19 Mayıs 2020
Türler Kum havuzu, üçüncü şahıs nişancı
Mod Tek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Mafia II 2K Czech tarafından geliştirilmiş[3], 2K Games tarafından ilk kez 24 Ağustos 2010'da piyasaya sürülmüş çizgisel üçüncü şahıs nişancı türünde bir video oyunu.

Mafia serisinin ikinci oyunu olan Mafia II, birçok Amerikan şehri[a] baz alınarak kurgulanmış Empire Bay şehrinde geçer ve Sicilya'dan Amerika'ya göçmüş Vito Scaletta'nın hikâyesini ele alır.

Oyunun demosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun demo versiyonu PC, XBOX 360 ve PS3 için 10 Ağustos 2010 tarihinde 2K Games'in resmî sitesinden indirilebilir olarak yayınlanmıştır. Demo bir bölümden oluşan ve Empire Bay şehrini tanıtmak için şehirde özgürce dolaşmaya imkân sağlayacak kapsamdadır. Ancak demo içerisinde 10 dakikalık süre ve harita kısıtlaması bulunmaktadır.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun 1950'li yıllarda Empire Bay (Türkçeİmparatorluk Koyu) adlı kurgusal bir şehirde geçmektedir[b][4]. Bu ad New York eyaletinin lakabı olan "İmparatorluk Devleti" referans alınarak koyulmuştur.[5] Oyun 10 mil kare büyüklüğünde tamamen açık uçlu bir harita takdim edecektir. Oyunun başlangıcında herhangi bir yasaklı alan olmayacaktır.[1] Yaklaşık 50 taşıtın yanı sıra devirden alıntı lisanslı müzikler de oyunda vardır.[6]

Önceki oyundaki birçok küçük silah geri dönecek, örneğin Thompson M1928, Colt 1911 ve pompalı tüfek. Ekran görüntülerinden idrak edildiği kadarıyla, MP40 ve M3 Grease Gun gibi yeni ikinci dünya savaşı devri silahlarının yanı sıra MG42 de oyunda boy gösterecek.

Çevredeki nesnelerle etkileşim iki eylem tuşuyla gerçekleşecek - varsayılan eylem ve bağlama duyarlı durumlarda kullanılacak "sert" eylem. Özgün Mafia oyununda olduğu gibi bir harita da oyuna dahil edilecek. Kontrolnoktası sistemi ise tamamıyla revize edilmiştir.

Ön rendere olmuş kesit sahnelerden çok oyun dünyası ve gerçek zaman için yapılmış kesit sahnelerin oyunda bulunmasına geliştirici şirket 2K Czech tarafından açıklık getirilmiştir.[7]

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Vittorio "Vito" Antonio Scaletta: Oyunda yönetilen ana karakterdir. 2 Mayıs 1925 doğumlu olup, ailesi bir Sicilya göçmenidir.

Joe Barbaro: 1. ve 6. bölüm dışında her bölüm Vito ile birlikte olan adamdır ve Vito'nun en iyi arkadaşıdır. Oyunun son bölümünde ölüp ölmediği belli değildir ve Mafia III oyununun sonunda Leo Galante'nin şoförü olarak görülmüştür. Şoförün Joe olduğu tahmin edilir. Joe, Ayrıca Mafia 2 - Joe's Adventure's 'in baş kahramanıdır.

Henry Tomasino: Joe ve Vito'nun arkadaşıdır. 10. bölüm Clementine'nin iş yerinde bir adamı dövüp dışarı atarken gözlemlenmiştir. 13. bölümün başında Mr. Wong'un adamları tarafından bıçak ve satır ile saldırıya uğrarken Vito ve Joe tarafından bulunmuş ve katilleri de öldürülmüştür. Yerde yatarken, Vito ve Joe ona bakarken hala hayattadır ancak orada kan kaybından ölmüştür. Aslında köstebektir fakat Joe ve Vito bunu bilmez. Bu yüzden intikamını almak için Mr. Wong'u öldürmüşlerdir.

Marty: Yaşı 18 bile değildir. Çok fazla gangster filmleri izler, bu yüzden aileye girmeye çalışır. Joe'yu kendine örnek alır. 9. bölüm baskında Vito ve Joe ile birliktedir ancak 10. bölüm Vito ve Joe binayı bombayı kurup patlattıktan sonra Clemente hayatta kalır ve adamları ile kaçmaya başlar o sırada Marty'de Joe ve Vito'yu binanın otoparkında arabada bekler Clemente'nin adamlarıda onu otoparktan arabaya binerken vurarak öldürmüştür.

Eddie Scarpa: Joe ve Vito ya yardım eden mafyadır. The Maltese Falconda takılır.

Brian O' Neil: 4. bölüm Vito ve Joe'nun soyduğu yeri soyarken yakalanmış ve 6. bölüm Vito ile yine karşılaşmıştır. Vito onu öldürmüştür.

Mickey Desmond:Brian O'Neil'in kuzenidir. 11. Bölümde Vito'nun evini yakmışlardır. Vito'da içerdedir fakat Vito kaçmayı başarmıştır. Vito Joe'nun Yanına gider ve Desmond'un kim olduğunu öğrenir. Joe adamın nerede olduğunu öğrenir, oraya giderler ve birkaç çatışmadan sonra Mickey Desmond kaçmayı başarır. Joe'yla Vito onu takip eder ve onu gittiği yerde adamlarıyla beraber onu öldürürler.

Mr. Wong:12. bölüm Henry Vito ve Joe'nun para ile uyuşturucu aldığı adamdır. 13. bölüm'de Henry'i öldürtmüştür ve bu davranışını restoranında beyni patlayarak ödemiştir.

Derek Pappalardo: Vito'nun arkadaşıdır ama 14. bölümde Vito onun babasının katili olduğunu öğrendikten sonra onu, adamlarını ve sağ kolu Steve'i öldürür.

Steve: Derek'in sağ koludur ve Vito, Derek'in babasını öldürdüğünü öğrendiği zaman Derek'le birlikte ölmüştür.

Mr. Clemente: 10. bölüm suikasta iş yerinde uğramış ve oradan kaçarken de Marty'i vurmuştur. İş yerinden çıkıp arabayla kaçarken adamları vurulmuş ve arabası durmuşken aniden Joe'nun bu Marty için dedikten sonra üzerine 1 şarjör mermi yağması üzerine ölmüştür.

Mr. (Carlo) Falcone: En güçlü ve zengin babadır. 15. bölümde Joe'yu kandırmış ve Vito'nun başına silah dayatmıştır, ancak Joe onu vurmamıştır. Bu davranışını Vito'nun onu öldürmesiyle ödemiştir.

Mr. (Frank) Vinci: Leo'nun Patronudur Ve Vinci Ailesinin Don'udur.

Mr.(Leo) Galante: Vito hapisteyken ona dövüşmeyi öğreten adamdır. Uzun süreden beri içerdedir. Gelenekçidir ve dışarıya çıktığında omertaya (mafya kanunlarına) uymayan babaların ölüm emrini vermiştir. Bunların arasında [[Carlo Falcone]]'de vardır.

Mr. Luca Gurino: 9. bölüm'de Falcone'un 2 adamını kaçıran mafyadır. Vito, Falcone'un adamlarını kurtarmıştır. Falcone'un adamlarından biri Luca'yı satırla parçalara ayırmıştır.

Mr. Pen: Henry ağzına silah soktuğunda cebindeki silahla Henry'i vurmuş ve ayağa kalktığında Vito ve Joe tarafından delik deşik edilip ölmüştür.

Mrs. Scaletta: Vito nun annesidir ve Vito hapisteyken hastalanıp ölmüştür.

Francesca Frankie Scaletta: Vitonun kardeşidir. 11. Bölümde Vitonun bahçesinde ağlarken Vito onu bulur. Ve kocası Eric'in onu dövdüğünü söyler. Vito'da Eric'i dövüp onu uyarır. Vito döndüğünde kardeşi onu arar ve Seni tanıyamıyorum artık Vito, bizden, bizden uzak dur! der ve telefonu kapatır. Oyunda bir daha görünmez.

Tommy Angelo: Salieri'ye ihanet ettiği için Joe tarafından Sawn-Off Shotgun ile vurulmuş ve oracıkta ölmüştür. Serinin 1. oyununun baş kahramanıdır.

Yenilikler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Oyunda arabaların önemli bir rolü olacak. Arabalar, oyundaki tarihe uygun bir şekilde olacak.
 • Restorantlardan alınan yiyecek ve içecekler sayesinde sağlık yükseltilebilecek.
 • Oyunda araba modifiye etme imkânı olacak.
 • Çevre ile olan etkileşim daha da artmış bir şekilde oyuncunun karşısına çıkacak. Radyolardan o günlerin tanıdık şarkıları duyulabilecek.
 • GTA serisindeki gibi araçlar hasara uğradığında, arabanın kaportası çökecek. Araba, zaman geçtikçe kirlenecek. Ayrıca arabaların benzinleri de bitebilecek. Oyuncu kendi arabasını satın aldığında istediği takdirde arabanın plakasını bile değiştirebilme şansına sahip olacak.
 • İngilizcesi NPC olan oyuncu olmayan karakterler sigara içecek, gazete okuyacak ve otobüs durağında bekleyecek, şehir içinde dolaşacak, bir araçtan inip bir binaya girebilecektir..
 • İngilizcesi Checkpoint olan Denetim Noktası sistemi bütünüyle onarılmıştır. Oyun içi yönlerdirmelerde hiçbir sorun olmayacağı söylenmiştir.

Multiplayer Desteği[değiştir | kaynağı değiştir]

Multiplayer: Mafia II Oyununun çoklu oyuncu modu sayesinde diğer oyuncularla birlikte oynanabilir.

Geliştiriciler: Mafia II Multiplayer'in yapımcısı ve geliştiricisi Aaron'dur. Mafia II Multiplayer'in oyunun yanında bir yama olarak yayınlanmaktadır.

Oynayış: Oynamak için ilk önce Mafia II'ye sahip olmanız gerekmektedir ondan sonra resmi Mafia2 Multiplayer yamasını yayınlayan sitelerden modu indirmeniz gerekmektedir.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ New York, Chicago, San Francisco, Los Angeles, Boston ve Detroit.
 2. ^ Oyun yapım aşamasına girmeden önce adı Empire City idi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b Reparaz, Mikel (23 Nisan 2008). "Mafia II: The Interview". GamesRadar. Erişim tarihi: 12 Ekim 2008. 
 2. ^ "Mafia II game engine". Worth Playing. 7 Aralık 2008. Erişim tarihi: 7 Aralık 2008. 
 3. ^ Robinson, Martin (8 Ocak 2008). "Take-Two Takes Mafia Dev". IGN. 20 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2008. 
 4. ^ Ivan, Tom (19 Ekim 2008). "First Mafia 2 details roll in". Computer and Video Games. 1 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Kasım 2008. 
 5. ^ "Take-Two Interactive Software, Inc. Acquires Illusion Softworks". Take 2 Games. 8 Ocak 2008. 17 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2008. 
 6. ^ "Mafia II GamesCom 2009 Preview". Gaming Union. 27 Ağustos 2009. 14 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2009. 
 7. ^ Hrebicek, Tomas (15 Ocak 2009). "Mafia II Holiday Confessions interview". IGN. 20 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]