Mafia II

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mafia II
Mafia II Kapak.jpg
Yayımcı(lar) 2K Games
Yapımcı(lar) 2K Czech
Tasarımcı(lar) Baş Tasarımcı

Daniel Vávra
Pavel Brzák

Sanatçı(lar) Roman Hladík (Baş Sanatçı)
Yazar(lar) Daniel Vávra [1]
Oyun motoru The Illusion Engine
PhysX (fizik motoru)[2]
Platform(lar) Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360
Çıkış tarih(ler)i PlayStation 3
 • KA 21 Haziran, 2010
 • AVR 25 Haziran, 2010
 • AUS 29 Haziran, 2010
 • JP 3 Temmuz, 2010

Microsoft Xbox

 • KA 25 Temmuz, 2010
 • AVR 30 Temmuz, 2010
 • AUS 4 Ağustos, 2010
 • JP 9 Ağustos, 2010

Microsoft Windows

 • KA 24 Ağustos, 2010
 • AVR 26 Ağustos, 2010
 • AUS 27 Ağustos, 2010
 • JP 29 Ağustos, 2010
Tür(ler)i Kum havuzu, üçüncü şahıs nişancı
Biçim(ler) Tek oyunculu
Ortam Blu-ray Disc, DVD-9
Giriş Klavye and Fare, Gamepad

Mafia II (veya Mafia 2), Mafia: The City of Lost Heaven 'ın devam niteliğindeki 21 Haziran 2010'da piyasaya sürülen sandbox tarzı üçüncü şahıs nişancı türünde bir video oyunudur. Önceleri Illusion Softworks diye bilinen 2K Czech tarafından geliştirilmiştir,[3] ve 2K Games tarafından yayımlanmıştır.

Mafia 2 ilk kez Şubat ve Mart 2006 tarihindeki Leipzig Games Convention'da duyurulmuştur.[4] Oyun Amerika da 21.06.2010 tarihinde Avrupa da 25.06.2010 tarihinde satışa sunulmuştur.[5]

Ayrıca oyunun demo versiyonu PC, XBOX 360 ve PS3 için aynı anda 26 Nisan tarihinde 2K Games'in resmi sitesinden indirelibilir olarak yayınlanmıştır.

Demo bir bölümden oluşan ve Empire Bay şehrini tanımamız için şehirde özgürce dolaşabilmemize imkân sağlayacak kapsamdadır. Ancak demo içersinde 10 dakikalık süre ve harita kısıtlaması bulunmaktadır.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun 1950'li yıllarda San Francisco ve New York baz alınarak tasarlanmış Empire Bay (Türkçeİmparatorluk Koyu) adlı kurgusal bir şehirde geçecektir (oyun yapım aşamasına girmeden önce adı Empire City idi).[6] Bu ad New York'un devletinin lakabı "İmparatorluk Devleti" referans alınarak koyulmuştur.[7] Oyun 10 mil kare büyüklüğünde tamamen açık uçlu bir harita takdim edecektir. Oyunun başlangıcında herhangi bir yasaklı alan olmayacaktır.[1] Yaklaşık 50 taşıtın yanı sıra devirden alıntı lisanslı müzikler de oyunda vardır.[8]

Önceki oyundaki birçok küçük silah geri dönecek, örneğin Thompson M1928, Colt 1911 ve pompalı tüfek. Ekran görüntülerinden idrak edildiği kadarıyla, MP40 ve M3 Grease Gun gibi yeni ikinci dünya savaşı devri silahlarlarının yanı sıra MG42 de oyunda boy gösterecek.

Çevredeki nesnelerle etkileşim iki eylem tuşuyla gerçekleşecek - varsayılan eylem ve bağlama duyarlı durumlarda kullanılacak "sert" eylem. Özgün Mafia oyununda olduğu gibi bir harita da oyuna dahil edilecek. Kontrolnoktası sistemi ise tamamiyle revize edilmiştir.

Ön rendere olmuş kesit sahnelerden çok oyun dünyası ve gerçek zaman için yapılmış kesit sahnelerin oyunda bulunmasına geliştirici şirket 2K Czech tarafından açıklık getirilmiştir.[9]

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Vittorio "Vito" Antonio Scaletta: Oyunda yönetilen ana karakterdir. 2 Mayıs 1925 doğumlu olup, ailesi bir Sicilya göçmenidir.

Joe Barbaro: 1. ve 6. bölüm dışında her bölüm Vito ile birlikte olan adamdır ve Vito'nun en iyi arkadaşıdır. Oyunun son bölümünde ölüp ölmediği belli değildir ve Mafia III oyununun sonunda Leo Galante'nin şoförü olarak görülmüştür. Şoförün Joe olduğu tahmin edilir. Joe, Ayrıca Mafia 2 - Joe's Adventure's 'in baş kahramanıdır.

Henry Tomasino: Joe ve Vito'nun arkadaşıdır. 10. bölüm Clementine'nin iş yerinde bir adamı dövüp dışarı atarken gözlemlenmiştir. 13. bölümün başında Mr. Wong'un adamları tarafından bıçak ve satır ile saldırıya uğrarken Vito ve Joe tarafından bulunmuş ve katilleri de öldürülmüştür ancak yerde yatarken,Vito ve Joe ona bakarken hala hayattadır ancak orada kan kaybından ölmüştür. Aslında köstebektir fakat Joe ve Vito bunu bilmez. Bu yüzden intikamını almak için Mr. Wong'u öldürmüşlerdir.

Marty: Yaşı 18 bile değildir. Çok fazla gangster filmleri izler, bu yüzden aileye girmeye çalışır. Joe'yu kendine örnek alır. 9. bölüm baskında Vito ve Joe ile birliktedir ancak 10. bölüm Vito ve Joe binayı bombayı kurup patlattıktan sonra Clemente hayatta kalır ve adamları ile kaçmaya başlar o sırada Marty'de Joe ve Vito'yu binanın otoparkında arabada bekler Clemente'nin adamlarıda onu otoparktan arabaya binerken vurarak öldürmüştür.

Eddie Scarpa: Joe ve Vito ya yardım eden mafyadır. The Maltese Falconda takılır.

Brian O' Neil: 4. bölüm Vito ve Joe'nun soyduğu yeri soyarken yakalanmış ve 6. bölüm Vito ile yine karşılaşmıştır.Vito onu öldürmüştür.

Mickey Desmond:Brian O'Neil'in kuzenidir. 11. Bölümde Vito'nun evini yakmışlardır. Vito'da içerdedir fakat Vito kaçmayı başarmıştır. Vito Joe'nun Yanına gider ve Desmond'un kim olduğunu öğrenir. Joe adamın nerde olduğunu öğrenir, oraya giderler ve birkaç çatışmadan sonra Mickey Desmond kaçmayı başarır. Joe'yla Vito onu takip eder ve onu gittiği yerde adamlarıyla beraber onu öldürürler.

Mr. Wong:12. bölüm Henry Vito ve Joe'nun para ile uyuşturucu aldığı adamdır. 13. bölüm'de Henry'i o öldürtmüştür ve bu davranışını restoranında beyni patlayarak ödemiştir.

Derek Pappalardo: Vito'nun arkadaşıdır ama 14. bölümde Vito onun babasının katili olduğunu öğrenir ve adamları ve sağ kolu Steve ile birlikte öldürür.

Steve: Derek'in sağ koludur ve Vito Derek'in babasını öldürdüğünü öğrendiği zaman Derek'le birlikte ölmüştür.

Mr.Clemente: 10. bölüm suikasta iş yerinde uğramış ve ordan kaçarkende Marty'i vurmuştur. İş yerinden çıkıp arabayla kaçarken adamları vurulmuş ve arabası durmuşken aniden Joe'nun bu Marty için dedikten sonra üzerine 1 şarjor mermi yağması üzerine ölmüştür.

Mr. (Carlo) Falcone: En güçlü ve zengin babadır. 15. bölümde Joe'yu kandırmış ve Vito'nun başına silah dayatmıştır, ancak Joe onu vurmamıştır. Bu davranışını Vito'nun onu öldürmesiyle ödemiştir.

Mr. (Frank) Vinci: Leo'nun Patronudur Ve Vinci Ailesinin Don'udur.

Mr.(Leo) Galante: Vito hapisteyken ona dövüşmeyi öğreten adamdır.Uzun süreden beri içerdedir. Gelenekçidir ve dışarıya çıktıgında omertaya (mafya kanunlarına) uymayan babaların ölüm emrini vermiştir.Bunların arasında [[Carlo Falcone]]'de vardır.

Mr. Luca Gurino: 9. bölüm Vito'nun 2 arkadaşını kaçıran adamdır. Vito arkadaşlarını kurtarmıştır. Adam bu davranışı canıyla ödemiştir.

Mr. Pen: Henry ağzına silah soktuğunda cebindeki silahla Henry'i vurmuş ve ayağa kalktığında Vito ve Joe tarafından delik deşik edilip ölmüştür.

Mrs. Scaletta: Vito nun annesidir ve Vito hapisteyken hastalanıp ölmüştür.

Francesca Frankie Scaletta: Vitonun kardeşidir. 11. Bölümde Vitonun bahçesinde ağlarken Vito onu bulur. Ve kocası Eric'in onu dövdüğünü söyler. Vito'da Eric'i dövüp onu uyarır. Vito döndüğünde kardeşi onu arar ve Seni tanıyamıyorum artık Vito,bizden,bizden uzak dur! der ve telefonu kapatır.

Tommy Angelo: Salieri'ye ihanet ettiği için Joe tarafından Sawn-Off Shotgun ile vurulmuş ve oracıkta ölmüştür.Serinin 1. oyununun baş kahramanıdır.

Yenilikler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Oyunda arabaların önemli bir rolü olacak. Arabalar, oyundaki tarihe uygun bir şekilde olacak.
 • Restorantlardan alınan yiyecek ve içecekler sayesinde sağlık yükseltilebilecek.
 • Oyunda araba modifiye etme imkânı olacak.
 • Çevre ile olan etkileşim daha da artmış bir şekilde oyuncunun karşısına çıkacak. Radyolardan o günlerin tanıdık şarkıları duyulabilecek.
 • GTA serisindeki gibi araçlar hasara uğradığında, arabanın kaportası çökecek. Araba, zaman geçtikçe kirlenecek. Ayrıca arabaların benzinleri de bitebilecek. Oyuncu kendi arabasını satın aldığında istediği takdirde arabanın plakasını bile değiştirebilme şansına sahip olacak.
 • İngilizcesi NPC olan oyuncu olmayan karakterler sigara içecek, gazete okuyacak ve otobüs durağında bekleyecek, şehir içinde dolaşacak, bir araçtan inip bir binaya girebilecektir..
 • İngilizcesi Checkpoint olan Denetim Noktası sistemi bütünüyle onarılmıştır. Oyun içi yönlerdirmelerde hiçbir sorun olmayacağı söylenmiştir.

Multiplayer Desteği[değiştir | kaynağı değiştir]

Multiplayer: Mafia II Oyununun çoklu oyuncu modu sayesinde arkadaşlarınızla birlikte oyunu oynayabilirsiniz tek ihtiyaçı'ınız Mafia II oyununa sahip olmaktadır.

Geliştiriciler: Mafia ıı multiplayer'İn yapımcısı ve geliştirici Aaron'dur Mafia II Multiplayer'in oyunun yanında bir yama olarak yayınlanmaktadır.

Oynayış: Oynamak için ilk önce Mafia II'ye sahip olmanız gerekmektedir ondan sonra resmi Mafia2 Multiplayer yamasını yayınlayan sitelerden modu indirmeniz gerekmektedir. Sonra açılan pencere karşısında serverleri göreceksiniz ve herhangi birine girip oynayabilirsiniz.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b Reparaz, Mikel (23 Nisan 2008). "Mafia II: The Interview". GamesRadar. Erişim tarihi: 12 Ekim 2008. 
 2. ^ "Mafia II game engine". Worth Playing. 7 Aralık 2008. Erişim tarihi: 7 Aralık 2008. 
 3. ^ Robinson, Martin (8 Ocak 2008). "Take-Two Takes Mafia Dev". IGN. 20 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2008. 
 4. ^ "2K Games Announces Mafia 2". 2K Games. 21 Ağustos 2007. 27 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2008. 
 5. ^ "Mafia II has a new release date". 2K Games. 26 Mayıs 2009. 22 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2009. 
 6. ^ Ivan, Tom (19 Ekim 2008). "First Mafia 2 details roll in". Computer and Video Games. 1 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Kasım 2008. 
 7. ^ "Take-Two Interactive Software, Inc. Acquires Illusion Softworks". Take 2 Games. 8 Ocak 2008. Erişim tarihi: 27 Eylül 2008. 
 8. ^ "Mafia II GamesCom 2009 Preview". Gaming Union. 27 Ağustos 2009. 14 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2009. 
 9. ^ Hrebicek, Tomas (15 Ocak 2009). "Mafia II Holiday Confessions interview". IGN. 20 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]