Firari

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Amerika'nın En Çok Arananları adlı TV şovunda olduğu gibi, yakalayabilmek adına medyada kaçakların profili gösterilebilir.

Kaçak (ya da firari) hapisten, hükûmet tarafından gözaltına alınmaktan veya tutuklanmaktan, hükûmet ya da hükûmet dışı sorgulamadan, kanunsuz şiddetten ya da özel şahıslardan kaçan bir kişidir. Aranan kişi olarak da bilinen adalet firarisi, bir suçtan hüküm giymiş veya suçlanmış olarak kolluk kuvvetlerinden saklanan veya tutuklanmamak için başka bir ülkeye sığınan kişi olabilir.[1]

Interpol, herhangi bir türdeki kaçakları doğrudan takip etmek veya gözaltına almak için hiçbir yasal yetkisi olmayan uluslararası bir kuruluştur.[2] Europol, Avrupa'da kaçmakta olan kaçakların takibi için yetkilidir ve çalışmalarında diğer ulusal otoriteler ile koordinasyon sağlar. Amerika Birleşik Devletleri'nde, ABD Polis Teşkilatı federal kaçakları izleyen birincil kolluk kuvvetidir , ancak Federal Soruşturma Bürosu da kaçakları takip eder.

Sözel bir metafor ve psikolojik bir kavram olarak, kişi "kendinden kaçan" olarak da tanımlanabilir.

Birçok yargı bölgesinde, bir yargılama devam ederken gözaltından kaçan bir kaçak , kendisine verilen mahkumiyet veya cezalara itiraz etme hakkını kaybeder, çünkü kaçma eylemi mahkemenin yetkisini hiçe sayar. Son zamanlarda, hüküm giymiş tecavüzcü Andrew Luster'in, altı ayını kaçak olarak geçirdiği (gıyaben hüküm giydiği) gerekçesiyle temyiz başvuruları reddedildi.[3][4][5]

Arama yöntemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaçakları bulmak için[6] Akrabaları ile telefon konuşmaları ve çeşitli kayıtlar kullanılır. Kredi kartı ve cep telefonu hareketleri ile elektronik para transferi de izlenebilir. Aranıyor posterleri ve ödüller de kullanılabilir.[7] Hapishane kayıtları da bazen kullanılır; örneğin, ABD Hükûmeti, Timothy McVeigh'in Oklahoma City Bombalama olayını gerçekleştirdiğini belirledikten sonra, onu yerel bir hapishanede bulundu.

Diğer yöntemler arasında, kaçağı görmüş olabilecek halktan anonim ipuçlarının kullanılması; Güvenlik kameraları ve diğer teknolojik araçlar; kamuoyunu bilinçlendirmeye yönelik haberlerin yayınlanması (kaçağın işlediği suçun ciddiyetine bağlı olarak) ve yerel kolluk kuvvetleriyle işbirliği sıralanabilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Fugitive from Justice legal definition of Fugitive from Justice. Fugitive from Justice synonyms by the Free Online Law Dictionary". Legal-dictionary.thefreedictionary.com. 21 Ağustos 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ocak 2012. 
  2. ^ "Legal materials / About INTERPOL / Internet / Home - INTERPOL". www.interpol.int. 27 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "California Courts - Appellate Court Case Information". appellatecases.courtinfo.ca.gov. 7 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ [[[:Şablon:SCOTUS URL Docket]] Supreme Court of the United States Docket for 03-854, Andrew Stuart v. California] December 11, 2003
  5. ^ "Legal Blog Network - FindLaw" (PDF). Findlaw. 15 Eylül 2006 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
  6. ^ "Intelligence Studies in Forensic Criminology of Fugitive Emanating Definitive and Locational Parameters – dissertation without errata" (PDF). Figshare. Figshare repository. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Eylül 2015. 
  7. ^ Most-Wanted: How Officials Find Fugitives, 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 27 Temmuz 2021 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]