Mafia (video oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mafia: The City of Lost Heaven
Geliştirici2K Czech Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YönetmenDaniel Vávra Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YapımcıIllusion Softworks
BesteciVladimír Šimůnek Bunu Vikiveri'de düzenleyin
SeriMafia Bunu Vikiveri'de düzenleyin
MotorLS3D engine
PlatformlarPC, PlayStation 2, Xbox
ÇıkışPC
  • KA: 29 Ağustos 2002
  • AVR: 6 Eylül 2002

PlayStation 2

  • KA: 4 Şubat 2004
  • UK: 4 Şubat 2004
  • AVR: 13 Şubat 2004

Xbox

  • KA: 12 Mart 2004
  • UK: 26 Mart 2004
  • AVR: 2 Nisan 2004
TürlerÜçüncü Şahıs Nişancı (TPS)
Macera
ModTek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Mafia: The City of Lost Heaven, Illusion Softworks tarafından geliştirilen, Gathering of Developers tarafından yayınlanan bir aksiyon-macera video oyunudur. Oyun Microsoft Windows için Ağustos 2002'de piyasaya sürüldü ve daha sonra 2004'te Kuzey Amerika ve Avrupa'da PlayStation 2 ve Xbox konsollarına taşındı. Oyunun konusu, 1930'larda kurgusal bir mafya olan Tommy Angelo'nun yükselişi ve düşüşüdür. Oyun 1930 - 1938 tarihleri arasında geçmektedir.

30'lu yılları sonuna kadar yaşama fırsatı veren oyunda oyuncu; mafya dünyasına yeni adım atan birisini en tepeye kadar çıkarma fırsatına sahiptir. Mart 2008 tarihine kadar Take-Two Interactive'e göre 2 milyondan fazla kopya satmıştır. Şubat ve Mart, 2007'de Illusion Softworks, Leipzig Oyun Fuarında serinin ikinci oyunu olacak olan Mafia II'nin geliştirildiğini duyurmuştur.

Mafia, Microsoft Windows sürümü için olumlu eleştiriler aldı, eleştirmenler oyunu hikâyesi ve gerçekçiliği için övdü, oyunun PlayStation 2 ve Xbox sürümleri karışık eleştiriler aldı. 2K Czech tarafından Mafia II, 24 Ağustos 2010'da piyasaya sürüldü ve Hangar 13 tarafından Mafia III, 7 Ekim 2016'da piyasaya sürüldü.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun, 1930 Sonbaharından 1938 yılına kadar olan bir dönemde ; New York ve Chicago'yu temel alarak oluşturulmuş, kayıp cennet olarak nitelenen şehirde geçmektedir. Oyunun ana karakteri olan Thomas (Tommy) Angelo, ilk başta sıradan bir taksi şoförü iken, istemeyerek de olsa Salieri'nin adamlarından biri olmuş ve beklenmedik bir şekilde bu organize suç örgütünde hızla yükselip, Salieri'ye Morello ile olan savaşında yardım etmiştir. Daha sonra yaşadığı hayattan kızını ve karısını kurtarmak isteyen Tommy ; hikâyesini Dedektif Norman'a anlatmış ve bunun karşılığında yeni bir kimlik ile yaşamak istemiştir.

Morello'nun adamlarından kaçan Don Salieri'nin üst düzey adamları Paulie ve Sam ; bir kaza sonucu yolda kalmış ve taksi şoförü olan Thomas Angelo'dan kendilerini kurtarmalarını istemiştir. Thomas'ın bunu başarması üzerine Salieri iş teklifinde bulunmuş ; fakat Thomas bunu kibarca reddetmiştir. Sonraki gün taksisi ile ekmek parası kazanmak için uğraşırken Morello'nun adamları tarafından saldırıya uğramış ve kendini kurtarması için Salieri'den yardım istemiştir. Akabinde Salieri'nin adamlarından biri olmuş ve kısa zamanda Salieri'nin en güvendiği isimlerin başlarında gelmiştir.

Daha sonra Tommy, Salieri'nin barında barmen olarak çalışan Luigi'nin kızı Sarah ile evlenmiş ve bu evlilikten bir kız çocuk sahibi olmuştur.

Yıllar ilerledikçe Salieri ve Morello arasındaki savaş büyümüş ve Salieri'nin 20 yıllık arkadaşı Frank, Salieri'yi satmıştır. Omerta(Mafya Kanunları)'ya göre Frank'ın ölmesi gerekmektedir ve bu emri Salieri,Tommy'nin uygulamasını istemiştir. Tommy havaalanında Frank'a Avrupa'ya gitmesi için izin vermiş ve bu da senaryonun en önemli anlarından birini teşkil etmiştir. Ayrıca bu olay Tommy'nin Salieri'ye olan sadakat eksikliğini gösteren ilk durum değildir, daha evvel de infaz etmesi gereken bir kadını Sarah'nın arkadaşı olması dolayısıyla azad etmiş gitmesine izin vermiştir, bu durum da son bölümde Sam tarafından vurgulanacak Tommy'nin fişinin çekilmek istenmesinin ana sebeplerinden biri olarak gösterilecektir...

Savaşın giderek şiddetlenmesi ile Salieri'nin emirleri daha da sertleşmiş ve Tommy'e şehrin milletvekilini doğum gününde bir gemide öldürme emrini vermesine neden olmuştur. Daha sonra Morello'nun kardeşi Sergio Morello Jr.'un ve nihayetinde Don Morello'nun infazları gerçekleşmiştir. Bu infazların hepsinde Tommy bulunmuş ve bu arada Don Salieri'ye düzenlenen bir suikasttan da Salieri'yi korumuştur.

Morello'nun ölümünden sonra şehrin tüm işletme gücü Salieri'ye geçmiş fakat Salieri bununla yetinmeyip uyuşturucu işine de girmek istemiştir. Bir iş sırasında Tommy ve Paulie Salieri tarafından kullanıldığını anlamış ve Paulie'nin daha önce teklif ettiği banka planını devreye sokmuşlardır.

Başarılı geçen soygundan sonra Paulie ve Tommy zenginlik rüyalarını gerçekleştirmiş olmanın tadını çıkarırken ; Salieri bu işi öğrenip yanına çekmeyi başardığı Sam'e ikisini de öldürme emri verir. Paulie'nin evinde kurşunlanarak ölmesinden sonra Sam ile müzede buluşan Tommy ; kendisine hazırlanan büyük suikasttan kurtulup Sam'i öldürür ve Dedektif Norman'a giderek Salieri aleyhine tanıklık edebileceğini söyler.

Dava sonucu Salieri idam edilmiş ve birçok adamı elektrikli sandalyeye oturtulmuştur. Tommy bir süre sonra Empire Bay şehrine taşınır ve yeni bir kimlik ile bir şirkette şoförlük yapmaya başlamıştır. Emekliliğin tadını çıkarttığı günlerde Tommy bahçesinde çimlerini sularken bir araç durur ve içinden inen iki kişi (Joe ve Vito bkz:Mafia 2) Tommy'yi eski adıyla (Bay Angelo) çağırır. Tommy evet karşılığını verdikten sonra Vito : Mr. Salieri sends his regards.(Bay Salieri saygılarını sunar) der ve Tommy'yi öldürür.

Not: Oyunun Omerta bölümüne başlamadan önce Tommy, Vincenzo'ya silah almaya gider ve Vincenzo Tommy'e Sawed Off Shotgun verir. Ardından Vincenzo, Tommy'e "Sicilyada biri bu silah ile öldürülürse ihanet etmesinden dolayı vurulduğunu herkes anlar..." der. Oyunun sonunda Thomas Angelo'nun da bu silah ile öldürülmesi güzel bir mesaj taşımaktadır...

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Thomas "Tommy" Angelo (30 Ağu 1900-25 Eylül 1951):Oyunun ana karakteri. Önceleri taksi şoförüyken mafia içine girmiş ve kısa zamanda saygıdeğer bir mafia adamı olmuştur. Bunların yanında iyi kalpli, sadakatli ve yardımsever bir kişiliğe sahiptir. Sonrasında kimlik değiştirip yeni bir hayata başlamıştır fakat yıllar sonra deşifre edilip 2 yabancı (Joe Barbaro ve Vito Scaletta) tarafından öldürülmüştür.

Detective Norman (12 Ara 1893-): Tommy'e Salieri ailesi hakkındaki gerçekleri anlatma karşılığında onu yeni bir kimlikle ödüllendiren Lost Heaven Polis Departmanı'nda görevli dedektiftir.

Don Ennio Salieri (6 Tem 1875-):Salieri ailesinin başıdır. Aynı zamanda Salieri's Bar'ın sahibidir. Çok disiplinli bir liderdir. Can düşmanı Morello ile karşılaştırıldığında daha iyimser ve hoşgörülüdür. Nihayetinde Tommy'nin kendi aleyhinde tanıklık yapmasından dolayı 1938'de yargılanıp ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır.

Paulie (15 Şub 1898-23 Eyl 1938):Salieri'nin adamı, Tommy'nin en yakın arkadaşıdır. Çok hırçın olmasına rağmen arkadaş canlısı ve sempatiktir. Son bölümde eski arkadaşı Sam tarafından evinde öldürülmüştür.

Sam (20 Nis 1899-23 Eyl 1938):Salieri'nin adamı, Tommy'nin diğer arkadaşıdır. Soğukkanlı, ciddi ve Don Salieri'ye çok sadıktır. Son bölümde Salieri'nin emriyle Paulie'yi öldürüp Tommy'i de öldürmeye çalışmıştır ve bu hareketini canıyla ödemiştir.

Ralph (13 Eyl 1903-): Salieri'nin araba tamircisidir. Arkadaş canlısı ve biraz saftır. Ayrıca Ralph kekemedir.

Vincenzo (30 Ara 1879-): Salieri'nin çocukluk arkadaşıdır.Ailenin silah uzmanıdır.

Frank Colletti (5 May 1877-27 Eki 1933;Gerçek Ölümü 16 Eyl 1938): Salieri'nin 20 yıllık arkadaşıdır. Morello'dan ailesini kurtarmak uğruna Salieri'yi satmıştır. Tommy, kendisini öldürmesi yerine onu Avrupa'ya göndermiştir ancak 5 yıl sonra deşifre edilip öldürülmüştür.

Luigi (27 Ara 1875-1950): Salieri's Bar'da barmendir. Sarah'nın babasıdır.

Lucas Bertone (17 Nisan 1901-): Salieri ailesinin yandaşıdır. Tommy'nin istediği arabaları, ona verdiği ekstra görevler karşısında veren araba tamircisidir.

Sarah (5 Ekim 1906-): Luigi'nin kızı ve Tommy'nin eşidir.

Don Morello (31 Ara 1877-3 Ekim 1935): Salieri'nin en yakın arkadaşıyken birdenbire Peppone ölünce Salieri'nin düşmanı olmuştur. Salieri ile karşılaştırıldığında gücünü şiddetle elde eden bir liderdir. Merhametsizdir. Tommy ve arkadaşları tarafından öldürülmüştür.

Sergio Morello Jr. (4 Eki 1882-16 Ağu 1935): Morello'nun kardeşi, aynı zamanda sağ koludur. Ağabeyi gibi merhametsiz ve gücünü şiddetle elde eden biridir. Şehrin limanı onun kontrolündedir. Birkaç suikasttan kurtulduysa da nihayetinde Tommy tarafından öldürülmüştür.

Carlo (14 Eyl 1894-30 Haz 1935): Salieri'nin korumasıdır. Morello sızmasıdır. Tommy tarafından öldürülmüştür.

Don Peppone (12 Eki 1851-21 Eyl 1921): Salieri ve Morello'yu yetiştiren büyük mafia lideridir.1920'lerde bir iş sırasında öldürülmüştür. Ölümü can dost olan Morello ve Salieri'nin birbirlerine düşman olmasına sebep olmuştur.

Yeniden Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

2K, 2020'de Mafia'nın yeniden yapılacağını duyurmuştu. Oyun'un yeni jenerasyon grafiklerine uyarlanacağından ve önemli geliştirmeler içereceğinden bahsedilmişti. Bu sürüm, 25 Eylül 2020'de Mafia Definitive Edition adıyla piyasaya sürülmüştür.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Mafia 1 Remake 25 Eylül'e Ertelendi, Oynanış Videosu 22 Temmuz'da Yayınlanacak". Bölüm Sonu Canavarı. 7 Temmuz 2020. 8 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2020.