Mafia III

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mafia III
Mafia III Kapak.jpg
Geliştirici Hangar 13[a]
Yayımcı 2K Games
Besteciler Jim Bonney, Jesse Harlin
Seri Mafia
Motor Illusion™
Platformlar Microsoft Windows
Xbox One
PlayStation 4
Mac OS
Çıkış 7 Ekim 2016
Nihai Sürüm
19 Mayıs 2020
Türler Aksiyon, macera
Mod Tek oyunculu
Resmî site Oyunun internet sitesi

Mafia III Hangar 13 tarafından geliştirilmiş, 2K Games tarafından yayımlanmış aksiyon-macera türünde bir video oyunu. Oyun, ilk kez 7 Ekim 2016'da yayımlanmıştır.

Mafia serisinin üçüncü oyunu olan Mafia III, 1968 yılında, New Orleans'ın kurgusal hali olan New Bordeaux şehrinde geçer ve Lincoln Clay'in hikâyesini ele alır.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Giriş[değiştir | kaynağı değiştir]

Vietnam gazisi Lincoln Clay, 4 yılın ardından New Bordeaux'ya geri döner. Ailesiyle yeniden buluştuktan sonra bir iş teklifi üzerine şehrin en büyük mafya babası Sal Marcano ile konuşmak için Yat Kulübü'ne gider. Girişte, Marcano'nun oğlu Giorgi ile de karşılaşır. Marcano'nun masasında bir de konuğu vardır: Vito Scaletta[b]. Vito masadan kalkınca Sal, Merkez Bankası'nı soymayı planladığını söyler ve Lincoln'den de işe dâhil olmasını ister. Ayrıca Lincoln'den üvey babası Sammy'nin işlerini devralmasını ister. Lincoln, ikinci teklifi reddeder ama ilkini kabul eder.

Merkez Bankası soygunundan sonra barda yapılan kutlamada Marcano ve adamları herkesi öldürür. Lincoln'ü de öldürdüğünü zanneder ama o yaşıyordur. Peder James, Clay'i kurtarır ve onun isteğiyle CIA ajanı John Donovan'ı arar. Donovan, Clay'in şehri ele geçirip Marcano'dan intikamını almasında ona yardım edecektir.

Gelişme[değiştir | kaynağı değiştir]

Donovan'ın istihbarat verileriyle Sal Marcano'nun suç imparatorluğunu yıkmak için işe koyulan Lincoln, bölge bölge New Bordeaux'yu ele geçirmeye başlar. Bölgeleri ele geçirirken de Marcano adına orayı yöneten kişiyi öldürür ya da yanına alır. Ele geçirdikten sonra, bölgeyi üç mafya liderinden birisine verir. Yapacağı seçim, oyunun ilerleyen bölümlerinde etkili olacaktır. Lincoln, üç kişiden birini yönetmesi için seçebilir: Vito Scaletta, Thomas Burke ve Cassandra. Bölgeyi verdiği kişi dışında diğer iki kişi bu seçimden mutsuz olacak ve ilerleyen zamanlarda Lincoln'e karşı duracaktır, bu da o karakterin ölümüyle sonuçlanacaktır. Eğer bütün bölgeleri tek bir kişiye verirse diğer iki mafya patronunu öldürmek zorunda kalır.

Sonuç[değiştir | kaynağı değiştir]

Kumarhaneyi basıp Giorgi ve Sal Marcano'yu öldüren Lincoln, bir karar vermelidir. Oyunun üç muhtemel sonu vardır:

  • Birinci Son: Lincoln, şehri yönetmesi için hayatta kalan mafya babasına ya da babalarına bırakılır ve New Bordeaux'dan ayrılır ve yeni bir hayata atılır.
  • İkinci Son: Lincoln, mafya babalarını çağırdığı toplantıda diğerlerini öldürür ve tek başına yönetmek ister. Arabasına binince arabaya Peder James'in yerleştirdiği bomba patlar ve Clay ölür.
  • Üçüncü Son: Lincoln, diğer mafya babasıyla ya da babalarıyla[c] birlikte New Bordeaux'yu yönetir.

Nihai Sürüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Nihai Sürümün kapağı.

Orijinal adıyla Definitive Edition, 19 Mayıs 2020'de yayımlandı. Bu sürüm, oyunun bütün indirilebilir içeriklerinin yanında bazı hata düzeltmelerini de içeriyor.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun serinin önceki oyunlarında olduğu gibi klasik bir mafya üyesini anlatmaması, karakter Lincoln'ün mafya üyesi gibi görünmemesi, kıyafetlerinin sıradan bir Amerikan vatandaşı gibi olması eleştirildi.[1] Oyunda sık sık karşılaşılan teknik sorunlar da eleştirilerin bir parçasıydı.[2] Ancak en ciddi eleştiriler, oyunun senaryo kısmına geldi. Oldukça sıradan ve sıkıcı bir senaryosu olduğu öne sürüldü. Öte yandan oyundaki görevlerin neredeyse birbirinin kopyası olması, sık tekrar eden yan görev gibi ana görevler, oyuncuların tepkisini çekti. Bu oyunun Mafia serisine yakışmadığı vurgulandı.[3] Ancak oyunun fazla eleştirildiği, ortalamanın üstünde bir oyun olduğu yönünde görüşler de bulunmaktadır.[4]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bazı eklemeler 2K Czech tarafından yapılmıştır. Mac OS'a Aspyr tarafından portlanmıştır. PS4 sürümünde Mass Media Games asistanlık yapmıştır.
  2. ^ Vito, serinin bir önceki oyununun başkarakteridir.
  3. ^ Kaç mafya babasının ya da hangisinin hayatta kalacağı tamamen oyuncunun yapacağı seçimlere bağlıdır. Buradan hareketle farklı ihtimaller oluşabilir ancak temelde üç farklı son vardır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Mafia 3 - Ön İnceleme". merlin'in kazanı. 5 Ocak 2016. 27 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2020. 
  2. ^ "Mafia 3 ilk günden PC oyuncularının hışmına uğradı!". LEVEL. 7 Ekim 2016. 27 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2020. 
  3. ^ "MAFIA 3 / ELEŞTİRİ - YouTube". Makine - YouTube. 4 Mart 2017. 18 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2020. 
  4. ^ "Mafia III İnceleme (PlayStation 4)". bozuktuş. 23 Şubat 2017. 27 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2020.