Mafia: The City of Lost Heaven

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mafia : The City of Lost
Logo Mafia.svg
Geliştirici 2K Czech Edit this on Wikidata
Yönetmen Daniel Vávra Edit this on Wikidata
Yapımcı Illusion Softworks
Besteci Vladimír Šimůnek Edit this on Wikidata
Seri Mafia Edit this on Wikidata
Motor LS3D engine
Platformlar PC, PlayStation 2, Xbox
Çıkış

PC

 • KA: 1 Nisan 2002
 • AVR: 27 Mayıs 2002
 • AU: 9 Ağustos 2002
 • JP: 20 Temmuz 2007

PlayStation 2

 • KA: 28 Haziran 2003
 • AVR: 4 Ağustos 2003
 • AU: 30 Ekim 2003
 • JP: 20 Ocak 2009

Xbox

 • KA: 10 Şubat 2004
 • AVR: 22 Mart 2004
 • AU: 9 Aralık 2004
 • JP: 20 Ocak 2009
Türler Üçüncü Şahıs Nişancı (TPS)
Macera
Mod Tek oyunculu oyun Edit this on Wikidata

Mafia: The City of Lost Heaven, Illusion Softworks tarafından geliştirilerek, Gathering of Developers tarafından Nisan, 2002'de çıkan bir TPS, bilgisayar oyunu. Daha sonra 2003 yılında PlayStation 2 ve 2004 yılında Xbox sürümleri çıkarılmıştır. Japonya'da ise PC sürümü için bu tarih 20 Temmuz 2007, PS2 ve Xbox sürümü için bu tarih 20 Ocak 2009 olarak kararlaştırılmıştır.

Oyun 1930 - 1938 tarihleri arasında geçmektedir.

30'lu yılları sonuna kadar yaşama fırsatı veren oyunda oyuncu; mafya dünyasına yeni adım atan birisini en tepeye kadar çıkarma fırsatına sahiptir. Mart 2008 tarihine kadar Take-Two Interactive'e göre 2 milyondan fazla kopya satmıştır. Şubat ve Mart, 2007'de Illusion Softworks, Leipzig Oyun Fuarında serinin ikinci oyunu olacak olan Mafia II 'nin geliştirildiğini duyurmuştur.

Karakterler

Thomas "Tommy" Angelo (30 Ağu 1900-25 Eylül 1951):Oyunun ana karakteri ve yönettiğimiz kişidir.Önceleri taksi şoförüyken mafia içine girmiş ve kısa zamanda saygıdeğer bir mafia adamı olmuştur.Bunların yanında iyi kalpli,sadakatli ve yardımsever bir kişiliğe sahiptir.Sonrasında kimlik değiştirip yeni bir hayata başlamıştır fakat yıllar sonra deşifre edilip 2 yabancı (Joe Barbaro ve Vito Scaletta) tarafından öldürülmüştür.

Detective Norman (12 Ara 1893-): Tommy'e Salieri ailesi hakkındaki gerçekleri anlatma karşılığında onu yeni bir kimlikle ödüllendiren Lost Heaven Polis Departmanı'nda görevli dedektiftir.

Don Ennio Salieri (6 Tem 1875-28 Eyl 1939):Salieri ailesinin başıdır. Aynı zamanda Salieri's Bar'ın sahibidir. Çok disiplinli bir liderdir. Can düşmanı Morello ile karşılaştırıldığında daha iyimser ve hoşgörülüdür. Nihayetinde Tommy'nin kendi aleyhinde tanıklık yapmasından dolayı 1938'de yargılanıp ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır ve 1 yıl sonra ilerlemiş yaşından dolayı ölmüştür.

Paulie (15 Şub 1909-23 Eyl 1938):Salieri'nin adamı, Tommy'nin en yakın arkadaşıdır.Çok hırçın olmasına rağmen arkadaş canlısı ve sempatiktir. Son bölümde eski arkadaşı Sam tarafından evinde öldürülmüştür.

Sam (20 Nis 1910-23 Eyl 1938):Salieri'nin adamı, Tommy'nin diğer arkadaşıdır. Soğukkanlı, ciddi ve Don Salieri'ye çok sadıktır. Son bölümde Salieri'nin emriyle Paulie'yi öldürüp Tommy'i de öldürmeye çalışmıştır ve bu hareketini canıyla ödemiştir.

Ralph (13 Eyl 1903-):Salieri'nin araba tamircisidir. Arkadaş canlısı ve biraz saftır. Ayrıca Ralph kekemedir.

Vincenzo (30 Ara 1889-):Salieri'nin çocukluk arkadaşıdır.Ailenin silah uzmanıdır.

Frank Colletti (5 May 1877-27 Eki 1933;Gerçek Ölümü 16 Eyl 1938):Salieri'nin 20 yıllık arkadaşıdır. Morello'dan ailesini kurtarmak uğruna Salieri'yi satmıştır. Tommy, kendisini öldürmesi yerine onu Avrupa'ya göndermiştir ancak 5 yıl sonra deşifre edilip öldürülmüştür.

Luigi (27 Ara 1875-1950):Salieri's Bar'da barmendir. Sarah'nın babasıdır.

Lucas Bertone (17 Nisan 1901-):Salieri ailesinin yandaşıdır. Tommy'nin istediği arabaları, ona verdiği ekstra görevler karşısında veren araba tamircisidir.

Sarah (5 Ekim 1906-):Luigi'nin kızı ve Tommy'nin eşidir.

Don Morello (31 Ara 1877-3 Ekim 1935):Salieri'nin en yakın arkadaşıyken birdenbire Peppone ölünce Salieri'nin düşmanı olmuştur.Salieri ile karşılaştırıldığında gücünü şiddetle elde eden bir liderdir.Merhametsizdir. Tommy ve arkadaşları tarafından öldürülmüştür.

Sergio Morello Jr. (4 Eki 1882-16 Ağu 1935):Morello'nun kardeşi,aynı zamanda sağ koludur.Ağabeyi gibi merhametsiz ve gücünü şiddetle elde eden biridir.Şehrin limanı onun kontrolündedir.Birkaç suikasttan kurtulduysa da nihayetinde Tommy tarafından öldürülmüştür.

Carlo (14 Eyl 1894-30 Haz 1935): Salieri'nin korumasıdır. Morello sızmasıdır.Tommy tarafından öldürülmüştür.

Don Peppone (12 Eki 1851-21 Eyl 1921):Salieri ve Morello'yu yetiştiren büyük mafia lideridir.1920'lerde bir iş sırasında öldürülmüştür.Ölümü can dost olan Morello ve Salieri'nin birbirlerine düşman olmasına sebep olmuştur.

Konu

Oyun, 1930 Sonbaharından 1938 yılına kadar olan bir dönemde ; New York ve Chicago'yu temel alarak oluşturulmuş, kayıp cennet olarak nitelenen şehirde geçmektedir. Oyunun ana karakteri olan Thomas (Tommy) Angelo, ilk başta sıradan bir taksi şoförü iken, istemeyerek de olsa Salieri'nin adamlarından biri olmuş ve beklenmedik bir şekilde bu organize suç örgütünde hızla yükselip, Salieri'ye Morello ile olan savaşında yardım etmiştir. Daha sonra yaşadığı hayattan kızını ve karısını kurtarmak isteyen Tommy ; hikâyesini Dedektif Norman'a anlatmış ve bunun karşılığında yeni bir kimlik ile yaşamak istemiştir.

Morello'nun adamlarından kaçan Don Salieri'nin üst düzey adamları Paulie ve Sam ; bir kaza sonucu yolda kalmış ve taksi şoförü olan Thomas Angelo'dan kendilerini kurtarmalarını istemiştir. Thomas'ın bunu başarması üzerine Salieri iş teklifinde bulunmuş ; fakat Thomas bunu kibarca reddetmiştir. Sonraki gün taksisi ile ekmek parası kazanmak için uğraşırken Morello'nun adamları tarafından saldırıya uğramış ve kendini kurtarması için Salieri'den yardım istemiştir. Akabinde Salieri'nin adamlarından biri olmuş ve kısa zamanda Salieri'nin en güvendiği isimlerin başlarında gelmiştir.

Daha sonra Tommy, Salieri'nin barında barmen olarak çalışan Luigi'nin kızı Sarah ile evlenmiş ve bu evlilikten bir kız çocuk sahibi olmuştur.

Yıllar ilerledikçe Salieri ve Morello arasındaki savaş büyümüş ve Salieri'nin 20 yıllık arkadaşı Frank, Salieri'yi satmıştır. Omerta(Mafya Kanunları)'ya göre Frank'ın ölmesi gerekmektedir ve bu emri Salieri,Tommy'nin uygulamasını istemiştir. Tommy havaalanında Frank'a Avrupa'ya gitmesi için izin vermiş ve bu da senaryonun en önemli anlarından birini teşkil etmiştir. Ayrıca bu olay Tommy'nin Salieri'ye olan sadakat eksikliğini gösteren ilk durum değildir, daha evvel de infaz etmesi gereken bir kadını Sarah'nın arkadaşı olması dolayısıyla azad etmiş gitmesine izin vermiştir, bu durum da son bölümde Sam tarafından vurgulanacak Tommy'nin fişinin çekilmek istenmesinin ana sebeplerinden biri olarak gösterilecektir...

Savaşın giderek şiddetlenmesi ile Salieri'nin emirleri daha da sertleşmiş ve Tommy'e şehrin milletvekilini doğum gününde bir gemide öldürme emrini vermesine neden olmuştur. Daha sonra Morello'nun kardeşi Sergio Morello Jr.'un ve nihayetinde Don Morello'nun infazları gerçekleşmiştir. Bu infazların hepsinde Tommy bulunmuş ve bu arada Don Salieri'ye düzenlenen bir suikasttan da Salieri'yi korumuştur.

Morello'nun ölümünden sonra şehrin tüm işletme gücü Salieri'ye geçmiş fakat Salieri bununla yetinmeyip uyuşturucu işine de girmek istemiştir. Bir iş sırasında Tommy ve Paulie Salieri tarafından kullanıldığını anlamış ve Paulie'nin daha önce teklif ettiği banka planını devreye sokmuşlardır.

Başarılı geçen soygundan sonra Paulie ve Tommy zenginlik rüyalarını gerçekleştirmiş olmanın tadını çıkarırken ; Salieri bu işi öğrenip yanına çekmeyi başardığı Sam'e ikisini de öldürme emri verir. Paulie'nin evinde kurşunlanarak ölmesinden sonra Sam ile müzede buluşan Tommy ; kendisine hazırlanan büyük suikasttan kurtulup Sam'i öldürür ve Dedektif Norman'a giderek Salieri aleyhine tanıklık edebileceğini söyler.

Dava sonucu Salieri idam edilmiş ve birçok adamı elektrikli sandalyeye oturtulmuştur. Tommy bir süre sonra Empire Bay şehrine taşınır ve yeni bir kimlik ile bir şirkette şoförlük yapmaya başlamıştır. Emekliliğin tadını çıkarttığı günlerde Tommy bahçesinde çimlerini sularken bir araç durur ve içinden inen iki kişi (Joe ve Vito bkz:Mafia 2) Tommy'yi eski adıyla (Bay Angelo) çağırır. Tommy evet karşılığını verdikten sonra Vito : Mr. Salieri sends his regards.(Bay Salieri saygılarını sunar) der ve Tommy'yi öldürür.

Not: Oyunun Omerta bölümüne başlamadan önce Tommy, Vincenzo'ya silah almaya gider ve Vincenzo Tommy'e Sawed Off Shotgun verir. Ardından Vincenzo, Tommy'e "Sicilyada biri bu silah ile öldürülürse ihanet etmesinden dolayı vurulduğunu herkes anlar..." der. Oyunun sonunda Thomas Angelo'nun da bu silah ile öldürülmesi güzel bir mesaj taşımaktadır...

Devam Oyunu[değiştir | kaynağı değiştir]

21 Haziran 2010'da piyasaya sürülen Mafia 2 adındaki bir devam oyunuyla birlikte seri devam etmektedir. Mafia II, 1940'larda geçmektedir.

Referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

http://en.wikipedia.org/wiki/Mafia:_The_City_of_Lost_Heaven