İçeriğe atla

Macar İşçi Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Macar İşçi Partisi
Magyar Dolgozók Pártja
KısaltmaMDP
Genel başkanJoška Broz
Genel sekreterMiroslav Jovanović
KurucuMátyás Rákosi
Son genel sekreterJános Kádár
Slogan(lar)Bütün ülkelerin işçileri, birleşin!
Kuruluş tarihi12 Haziran 1948 (75 yıl önce) (1948-06-12)
Kapanış tarihi31 Ekim 1956
BirleşmeMacaristan Komünist Partisi
Macaristan Sosyal Demokrat Partisi
ArdılıMacar Sosyalist İşçi Partisi
MerkezBudapeşte
Gazete(ler)Szabad Nép
İdeolojiMarksizm-Leninizm
Komünizm
Stalinizm
Siyasi pozisyonAşırı sol
Uluslararası üyelikKominform
Parti bayrağı

Macar İşçi Partisi (Macarca: Magyar Dolgozók Pártja; kısaltmayla MDP), 1948-1956 yılları arasında Macaristan Halk Cumhuriyeti'nde iktidarda bulunan komünist parti.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Sovyetler Birliği'nin baskısı sonucu Macaristan Komünist Partisi ve Macaristan Sosyal Demokrat Partisi'nin birleşmesiyle kurulmuştur. Kuruluş döneminde bazı sosyal demokratlar ideolojik ayrılıklar nedeniyle partiden ayrılmışlardır. Partinin ilk genel sekreteri Mátyás Rákosi idi ve bu görevi 1956 yılına kadar sürdürdü. Aynı yıl Ernő Gerő bu görevi üç ay sürdürdü. Ardından parti feshedilene kadar bu görevi kısa süreliğine János Kádár sürdürdü.

Macaristan Halk Cumhuriyeti diğer küçük yasal siyasi partilerin 1949'a kadar bağımsız koalisyon partileri olarak devam etmelerine izin verildi, ancak tamamı MDP'nin politikalarına boyun eğdiler. Parti Karşılıklı Ekonomik Yardımlaşma Konseyi'nin kurucusu olarak yer aldı.

1956 Macar Devrimi sırasında, parti Macar Sosyalist İşçi Partisi ismiyle János Kádár ve Imre Nagy liderliğinde yeniden örgütlendi. Yeni Nagy hükûmeti ayaklanmayı olayları karşı-devrimci değil, “büyük, ulusal ve demokratik bir olay” olarak değerlendirdiğini bildirdi ve Devlet Güvenlik Otoritesi'nin durumu çözeceğini açıkladı. Macaristan'ın tarafsızlaşma ve Varşova Paktı'ndan çıkma beyanı, 4 Kasım 1956'da Sovyet müdahalesine neden oldu. 8 Kasım 1956'dan sonra Macar Sosyalist İşçi Partisi, Kádár'ın önderliğinde Sovyetler Birliği Komünist Partisi'ni tam olarak destekledi.

Parti 31 Ekim 1956'de feshedildi ve Macar Sosyalist İşçi Partisi'ne dönüştü.

Liderler[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci Sekreter: (genel sekreter 1948-1953);

Başkan (sadece resmi olarak, 1950 yılında kaldırıldı);

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]