Münip Utandı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Münip Utandı
Doğum24 Ağustos 1952 (71 yaşında)
Antakya, Hatay, Türkiye
TarzlarTürk sanat müziği
MesleklerSolist ve korist

Münip Utandı (d. 24 Ağustos 1952, Antakya, Hatay), Türk sanat müziği solist ve koristi.

Öz geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

1952 yılında Antakya’da doğan Münip Utandı, ilk ve ortaöğrenimini burada tamamladı ve daha sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Buradaki öğrenciliği sırasında Ruhi Ayangil, Ali Rıza Kural, Melahat Pars, Süheyla Altmışdört ve Ender Ergün gibi isimlerin yönetimindeki üniversite ve cemiyet korolarında görev aldı.

Profesyonel müzik yaşamına 1976 yılında, o yıl kurulan İstanbul Devlet Klasik Türk müziği Korosu’nun ilk kadrosuna girerek atıldı. Bu dönemde Nevzat Atlığ ile çalıştı.

Pek çok festival, konser ve müzik etkinliğine solist olarak katıldı ve seslendirdiği yapıtlarla birçok çalışmaya dahil oldu. Çeşitli topluluklarla konser verdi ve Türk sanat müziği albümlerine imza attı.

Bir süre Açık Radyo’da “Unutulmuş Ne Varsa” adlı solo müzik programı sunan sanatçı, müzik dışında resimle de ilgilendi. Stilize resim konusunda çalışmalar yaptı ve verdiği yapıtlar 1994 yılında Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde sergilendi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim görevlisi olan Münip Utandı, Anne ve Bebek Sağlığı Vakfı17 Mayıs 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.’nın da mütevvelli kurulu üyesidir.

Meslektaşı Ceyda Utandı ile evli olan Münip Utandı, kendi gibi ses sanatçısı olan Merve Utandı’nın da babasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

1-http://www.annevebebek.org/