Deniz Kızı Eftalya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Deniz Kızı Eftelya
Genel bilgiler
Doğum 1881
Büyükdere, İstanbul,
Ölüm 15 Mart 1939
Tarzlar Klasik Türk müziği
Meslekler Şarkıcı, Kantocu
Etkin yılları 1927-1939

"Denizkızı" Eftalya Işılay (d. 1891 - Büyükdere, İstanbul - ö. 15 Mart 1939 - İstanbul), Türk ses sanatçısı ve kantocu.

Yaşam öyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir subay olan babasının, konuklarına saz çaldığı zamanlarda şarkılar söyleyerek müzik yaşamına başlayan Eftalya, Galata semtinin çalgılı kahvelerinde sahneye çıktı. İlk dönemlerde, adının kantocular arasında geçmemesinin nedeni, o zamanlarda şarkı ve türkü yorumlamasından kaynaklanmaktadır. Udi Yorgo Bacanos'un ağabeyi müzisyen Aleko Bacanos, Eftalya'nın sesinden etkilenerek "Gel ey denizin nazlı kızı nuş-i şarab et" adlı dönemin ünlü şarkılarından birini bestelemiştir.

Eftalya Hanım'ın Galata kahvelerinde başlayan müzik yaşamı, Türk müziğinin önemli bestecilerinden kemancı Sadi Işılay ile evliliğinden sonra değişti. İlk plaklarını 1923 - 1926 yılları arasında, eşiyle birlikte Fransa'da doldurdu. Aynı dönem Avrupa ve Orta Doğu'da konserler verdi. Dâr-ül Elhan (İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı) adına plak dolduran ilk gayrimüslim sanatçı olmasından dolayı tepki çekmemek amacıyla, doldurduğu 30 kadar plakta kendi adı yerine takma Türk isimleri kullandı. 1927 sonrası doldurduğu plak sayısı 50'ye yaklaştı. Müzik hayatında Sadi Işılay ile evlenmesinin etkili bir rolü olmuştur.[1]

Atatürk'ün huzuruna çıkıp söylediği şarkılar beğenildikten sonra sanatçı, 1930 yılından sonra doldurduğu plaklarda adını gizlememiş, adı plâk kapaklarında "Deniz Kızı Eftalya Hanım" biçimiyle yer almıştır. Deniz Kızı Eftalya isminin nereden geldiğini kendisi şöyle açıklamıştır:

Eftalya Hanım'ın 25 yıla yakın bir dönem boyunca sürdürdüğü sanat hayatı, 1936 yılında adına düzenlenen ve dört adet Şirket-i Hayriye vapuruyla yapılan jübile gecesi, mehtabiyede üşüyüp hastalanmasından sonra, 1939 yılında yaşamını yitirmesiyle son buldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Deniz kızı Eftelya Hanım s.14, Erişim tarihi: 22 Mayıs 2016