Tuğçe Pala

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Tuğçe Pala Seven
Doğum adı Tuğçe Pala
Doğum 13 Aralık 1974(1974-12-13)
Türkiye İzmir, Türkiye
Tarzlar Klasik Türk müziği, Pop
Meslekler Ses sanatçısı
Çalgılar Kanun
Etkin yılları 1990-günümüz
Resmî sitesi www.tugcepala.com

Tuğçe Pala (d. 13 Aralık 1974, Gaziemir, İzmir), TRT İstanbul Radyosu Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı[1]

1974 yılında İzmir Gaziemir'de doğdu. Babasının subaylık mesleği nedeniyle okul hayatının büyük bir bölümünü farklı illerde ve okullarda tamamladı. Çocukluk yıllarında müziğe olan tutkusu anne ve babası tarafından fark edilince müzik çalışmalarına yönlendirildi. Bulundukları illerde faaliyet gösteren musiki cemiyetlerinde çalışmalarına 12 yaşında başlamıştı. Kanun dersi almaya başladı. Daha sonraları, Türk Musiki Konservatuvarında çalışmalarda bulunmuştur.

1990 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı'nın açmış olduğu Ses Eğitimi Bölümü sınavlarına girdi. Bu sınavlardan sonra, konservatuvara başlamdı. Beş senenin ardından 1995 yılında mezun oldu.

Konservatuvar yıllarında Tülun Korman, Tülin Yakarçelik, Belkıs Aran, Alaaddin Yavaşça, Bekir Sıtkı Sezgin, Selahattin İçli, Naime Batanay, Yavuz Özüstün, Nevzat Atlığ, Oğuz Parlar, Hurşit Ungay, Erdoğan Berker ve Hakan Talu gibi eğitimcilerden ders aldı.

Konservatuvarda eğitim gördüğü senelerde, 1994 yılında İstanbul Radyosu'nun açmış olduğu; yetiştirilmek üzere, ses sanatçısı sınavına girdi ve aynı sene İstanbul Radyosu'nda akitli ses sanatçısı olarak göreve başladı. Radyo çalışmalarının yanı sıra birçok konserde görev aldı. Festivallerde ve İstanbul Türk Müziği günlerinde konserler verdi.

Yurt dışında[2].; Almanya, Rusya, Yunanistan, Cezayir, Türkmenistan başta olmak üzere birçok ülkede resmi görevlerde bulundu. Yurt içinde de TRT görevlerinin dışında, Türk musikisine katkıda bulunmak amacıyla, birçok ilde dernek, kuruluş ve yardım konserlerine katıldı. Bu katkılarından dolayı almış olduğu ödüllerin yanı sıra, TRT'de; Ankara ve İstanbul'daki ve birçok ildeki televizyon ve radyo programlarında görev aldı. 2002 yılında İstanbul Radyosu'nda kadrolu ses sanatçısı olmaya hak kazandı.

5 Haziran 2012'de Kerem Seven ile hayatını birleştirdi. Halen TRT İstanbul Radyosu'ndaki ses sanatçılığı görevine devam etmektedir.

Sunucu & solist olarak görev aldığı programlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 2001 yılında Magazin Gazetecileri Derneği'nin (MGD) yılın umut vadeden en iyi Türk Müziği sanatçısı ödülüne layık görüldü[1].
  • 2008 'in mayıs ayında Gündoğumu gazetesi tarafından gerçekleştirilen ödül töreninde En İyi Bayan Türk Sanat Müziği Sanatçısı ödülüne layık görüldü[1].

Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • " Ankara Şarkıları” adı altında Ankara Büyükşehir Belediyesi adına bir kültür hizmeti albümü[1].
  • 1995 yılında da Yapı Kredi Bankası adına çıkarılan “ Bir Sevdadır Yaşamak ” adlı albümü[1].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]