Oliver!

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Oliver!
408px-OLIVER111.jpeg
Orijinal tiyatro programı ve posteri
Müzik Lionel Bart
Sözler Lionel Bart
Eser Lionel Bart
Yapımcı(lar) 1960 West End
1962 Broadway
1968 film
2002 Avusturasya turnesi
2003 Tallinn
Asıl oyuncular Clive Revill
Georgia Brown
Danny Sewell
Willoughby Goddard
Bruce Prochnik
Michael Goodman
Hope Jackman
Alice Playten
Asıl yeniden canlandıranlar 1984 Broadway
1994 West End
2009 West End
IBDB profili

Oliver! İngiliz tiyatro müzikali. Sözleri ve müziği Lionel Bart tarafından üretilmiştir. Müzikal, Charles Dickens'ın Oliver Twist romanına dayanarak yapılmıştır.

İlk kez 1960'ta West End sahneye koyulmuştur. 1963 senesinde başarılı bir şekilde Broadway'de sahneye çıkmıştır. Ve ilaveten turları ve yeniden canlandırmaları yapıldı. 1968 senesinde müzikal müzikal film haline getirildi. Aralık 2008 ve Ocak 2011'de Londra'da yeniden canlandırıldı.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Oliver!, yazar Charles Dickens'in bir sahne hiti olan ilk müzikal uyarlamasıydı. Bunun sebebi Oliver Twist romanının ünüydü. ve diğer bir sebepte sahne tasarımını Sean Kenny'nin dizayn ettiği müzikalin iyi para işletmesiydi.[1] Daha önce iki adet Dickens müzikali 1950'lili yıllarda yayınlanmıştı. Bunların her ikisi de A Christmas Carol hikâyesinin televizyon uyarlamalarıydı.

Şov birkaç çocuk aktörün kariyerini başlattı. Bunların arasında şu isimler vardı: daha sonraları The Monkees grubuna katılan Davy Jones, sonradan Genesis grubu üyesi olan Phil Collins, sonradan The Manhattan Transfer amerikan vokal gruba giren Alan Paul; ve daha sonra Blackadder televizyon serilerinde oynayan Tony Robinson. Aynı zamanda şarkıcı Steve Marriott (Small Faces, Humble Pie) de ilk başlarda yer almuştı. West End'deki sahnede Artful Dodge rolünü canlandırmıştı.

Dickens'ın orijinal romanının hikâyesi müzikal bir amaç için oldukça sadeleştirilmişti. Fagin karakterti bir kötü adamdan çok bir çizgi roman karakteri olmuştu. Hikâyedeki bölümleri atlanarak etkisi azalmıştı. Bart'ın müzikalini Dicken'ın kitabı yerine David Lean'in filmine göre uyarlamış olması bunun nedeni olabilir. Dickens'ın romanı yahudi Fagin'i şeytan olarak gösterip antiseminist bir tavır takındığı iddialarına maruz kalmıştı. Ama Bart'ın prodüksiyonunda, kendisi de bir yahudiydi, bu konuya daha sempatik yaklaşıldı. Birçok yahudi aktör de başrolde oynadı. Bu isimler şöyleydi; Ron Moody (Ronald Moodnik), Georgia Brown (Lilian Klot), ve Martin Horsey.[kaynak belirtilmeli]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kenny, Sean. "Designing Oliver", The Strand Arşiv, 18, ii, 7 Eylül 1960, syf. 6–12. The edition also contains articles by the lighting engineer, John Wyckham (pp. 12–16), and by K. R. Ackerman (syf. 17–18). (ölü)