Kuzey Güney

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kuzey Güney
Kuzey Güney Logo.png
Dizinin Logosu
Format Televizyon dizisi
Tür Macera,Dram,Aksiyon
Senarist Ece Yörenç
Melek Gençoğlu
Yönetmen Mehmet Ada Öztekin, Hilal Saral
Başrol Kıvanç Tatlıtuğ
Buğra Gülsoy
Tema müziği bestecisi Toygar Işıklı
Besteci Toygar Işıklı
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 2
Bölüm sayısı 80 (bölümleri listesi)
Yapım
Yapımcı Kerem Çatay
Mekân İstanbul
Gösterim süresi 90 dakika
Yapım şirketi Ay Yapım
Yayın bilgileri
Kanal Kanal D (HD)
Resim formatı 576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 7 Eylül 2011 - 26 Haziran 2013
Durumu Sona erdi
Dış bağlantılar
[kuzeyguney.tv İnternet sitesi]
Kuzey Güney in Promosyon Afişi

Kuzey Güney, Türk drama, televizyon dizisi. 7 Eylül 2011'de Kanal D ekranlarında başlamıştır. Başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ, Buğra Gülsoy ve Öykü Karayel paylaşmaktadır. 26 Haziran 2013 tarihindeki final bölümü ile ekranlara veda etmiştir.

Sırbistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kazakistan, Arnavutluk, İran gibi ülkeler başta olmak üzere yurt dışında da yayınlanmaktadır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizide yolları ayrı, hedefleri farklı, hedeflerine ulaşmak için izledikleri yöntemleri farklı, zıt karakterlere sahip, tek ortak noktaları aşkları Cemre olan, iki kardeşin hayatta var olabilmek için verdikleri zorlu mücadelenin hikâyesi anlatılmıştır.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey sert, asabi ve agresif yapılı, ama aynı zamanda kalbi yumuşak biridir. Ağabeyi Güney ise mantıklı, çalışkan, hedefleri büyük olan birisi olup, sürekli kardeşinin kendisine bağ olmasından şikayetçidir. Bir gün Kuzey ve Güney bir trafik kazası yaparak bir kişiyi öldürürler. Direksiyonda olan Güney'in ertesi gün üniversite sınavı olmasından dolayı kendini suçlu hisseden Kuzey, ağabeyinin yerine suçu üstlenir ve hapis yolunu tutar. Hikâye, bundan sonra başlar.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin senaryosu Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu tarafından yazılmıştır. Dizinin 1. Sezon yönetmeni Mehmet Ada Öztekin, 2. Sezon yönetmeni ise Hilal Saral'dır. Dizinin yapım şirketi Ay Yapım, yapımcısı Kerem Çatay'dır.

Dizi müzikleri ve düzenlemeleri, jenerik müziği dahil olmak üzere Toygar Işıklı tarafından yapılmaktadır. Çekimler İstanbul'da yapılmaktadır. Dizinin süresi ise yaklaşık 90 dakikadır. Kuzey Güney dizisinin resmi sitesi, Ay Yapım'a ait olan "kuzeyguney.tv" adlı internet sitesinde dizinin oyuncu kadrosu, bölüm özetleri, set fotoğrafları, künye ve ekstralar bölümleri mevcuttur.

Oyuncular ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Bölüm
Kıvanç Tatlıtuğ Kuzey Tekinoğlu 1-80
Buğra Gülsoy Güney Tekinoğlu 1-80
Öykü Karayel Cemre Çayak 1-80
Hazar Ergüçlü Simay Canay 1-80
Bade İşçil Banu Sinaner 1-80
Zerrin Tekindor Gülten Çayak 1-80
Mustafa Avkıran Sami Tekinoğlu 1-80
Semra Dinçer Handan Tekinoğlu 1-80
Çağdaş Onur Öztürk Barış Hakmen 1-80
Gökşen Ateş Venüs Tezerel 1-80
Merve Boluğur Zeynep Çiçek 11-80
Hale Soygazi Ebru Sinaner 11-80
Ozan Akbaba Sümer Tezkan 20-76
Serhat Teoman Burak Çatalcalı 34-80
Kaan Taşaner Komiser Şeref 41-80
Turgay Kantürk Ferhat Nezih Coşkun 1-47
Rıza Kocaoğlu Ali Güntan 1-40
Ünal Silver Atilla Sinaner 1-11

Ana karakterlerin tanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Kuzey Tekinoğlu(Kıvanç Tatlıtuğ) - Güney Tekinoğlu'nun kardeşi. Dizinin baş karakteridir. Liseyi bitirmeden terk etmiştir. Sokak dövüşçüsüdür. Sert ve kaba görünümünün altında duygusal bir yapıya sahiptir. Kardeşi Güney'in eski sevgilisi Cemre'ye ilk gördüğü andan beri aşıktır, ancak bunu hep içine atmıştır. Güney'in geçirdiği trafik kazası yüzünden 4 yıl hapis yatmıştır.
 • Güney Tekinoğlu(Buğra Gülsoy) - Kuzey Tekinoğlu'nun ağabeyi. İTÜ mezunu, başarılı bir kariyere sahiptir. Küçük kardeşi Kuzey'in aksine zeki, çalışkan ve akıllıdır. "Makara"nın kurucusudur. Kuzey'in en büyük düşman olan Ferhat N. Coşkun'u öldürme suçundan hapis yatar.
 • Cemre Çayak(Öykü Karayel) - Kuzey ve Güney kardeşlerin arasındaki ebedi düşmanlığa neden olan, iki kardeşin ezeli aşkıdır. Gülten'in kızıdır. Önceleri Güney ile birliktelik yaşamış olsa da gönlü Kuzey'dedir. Güney'in kendisiyle ayrılmasıyla beraber Kuzey'e olan aşkını itiraf etmiştir.

Yardımcı Karakterlerin Tanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sami Tekinoğlu(Mustafa Avkıran) - Kuzey ve Güney kardeşlerin babasıdır. Oğulları ve eşi Handan ile birlikte soğuk bir ilişkiye sahiptir. Babasından kalan fırıncı dükkanı işletir. Mal ve mülkte çok fazla gözü yoktur. Genellikte asabi ve öfkeli bir yapısı vardır.
 • Handan Tekinoğlu(Semra Dinçer) - Kuzey ve Güney kardeşlerin annesidir. Sami'nin eşidir. Kocasının aksine zenginliğe düşkündür. Şatafatlı ve lüks bir hayat yaşamak hayalidir. Güney'in kendisini hayallerine kavuşturacağı düşüncesindedir. Bu sebep dolayısıyla Güney'e çok düşkündür. Kuzey ile arası pek de iyi sayılmaz.
 • Ali Güntan(Rıza Kocaoğlu) - Kuzey'in ebedi can dostudur. Mahallenin delikanlı gençlerindendir. Kuzey için gözünü kırpmadan kendisini tehlikeye atabilmektedir. Semt pazarlarında çalışarak ekmeğini çıkarır. Kuzey'e her daim destek olmuştur.
 • Banu Sinaner(Bade İşcil) - Sinaner ailesinin genç kızıdır. Güney ile üniversiteden sınıf arkadaşıdır. Güney'e takıntılı bir şekilde aşıktır ve onunla birlikte olmak istemektedir. Ruhsal problemleri vardır ve küçük yaşta yaşadığı evde bir yangına sebep olmuştur.
 • Simay Canay(Hazar Ergüçlü) - Kuzey'in eşidir. Kuzey ile bir partide karşılaşmıştır. Bu karşılaşma sonrasında Kuzey ile yaşadığı birliktelik sonucu hamile kalmıştır. Bu olay sonucu Kuzey ile evlenmesi ailesinin büyük tepkisine neden olmuştur. Bebeği, Kuzey'den gizli olarak aldırması, Kuzey ile olan ilişkisini bir daha düzelmeyecek şekilde bozar.
 • Zeynep Çiçek(Merve Boluğur) - Mahallenin fotoğrafçısı Hüseyin'in kızıdır. Avrupa'da yetişmiş, kültürlü ve akıllı bir kızdır. Kuzey'e aşıktır ve onunla beraber olmak istemektedir. Cemre ile iyi dost olmalarına rağmen Kuzey yüzünden dostlukları sürekli gerilmektedir.
 • Ferhat N.Coşkun(Turgay Kantürk) - Kuzey'in takıntılı düşmanıdır. Kuzey ile uğraşmak onun için bir zevktir. Hapisteyken Kuzey ile sürekli gerginlik yaşamıştır. Kuzey'e zarar vermek uğruna hiçbir şey yapmaktan çekinmez.
 • Barış Hakmen(Çağdaş Onur Öztürk) - Banu'nun kardeşidir. Sinaner Holding'in önde gelen isimlerinden biridir. Cemre'de gönlü vardır. Kuzey ile aralarında sürekli gerginlik yaşanmıştır.
 • Ebru Sinaner(Hale Soygazi) - Atilla Sinaner'in eski eşidir. Eski kocasının vefatından sonra çocuklarının yanına yerleşmiştir. Tekinoğlu ailesi ile pek cana yakın değildir.
 • Burak Çatalcalı(Serhat Teoman) - Sinaner ailesinin gayrimeşru oğludur. Banu ile Barış'ın üvey kardeşidir. Kendisinin bir anda ortaya çıkması Sinaner ailesinde dengeleri altüst etmiştir. Kuzey ile kısa süreli bir işbirliği içinde bulunmuştur.
 • Venüs Tezerel(Gökşen Ateş) - Barış'ın eski nişanlısıdır. Burak ile bir birliktelik içinde de bulunmuştur.
 • Gülten Çayak(Zerrin Tekindor) - Cemre'nin annesidir. Kendisinin tek varlığı kızıdır ve onun için elini taşın altına koymaktan çekinmez. Tekinoğlu ailesi ile arası başta iyi olmasa da sonrasında Kuzey ile güçlü bağlar kurmuştur.
 • Komiser Şeref(Kaan Taşaner) - Kuzey'in Ferhat ile olan savaşında Kuzey ile bir hareket eden polisdir. Zamanla Simay ve Ali'nin sevgilisi Demet ile yaşadığı münasebetler nedeniyle Kuzey ile sürekli karşı karşıya gelmiştir.
 • Sümer Tezkan(Ozan Akbaba) - Simay ile kısa bir süreli ilişki yaşayan bir gençtir. Simay'ın evli olduğunu bilmemektedir. Bütün yaşananların ortaya çıkması sonucu ve Kuzey ile belli bir süre boyunca tartışma halinde bulunmuştur.
 • Atilla Sinaner(Ünal Silver) - Barış ve Banu'nun babasıdır. Sinaner Holding'in lideridir. Geçirdiği ani rahatsızlık sonrası vefat etmiştir.

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Gösterim günü ve saati Sezon başlangıcı Sezon finali Çekilen Bölüm Sayısı Bölüm Aralığı Sezon yılı TV kanalı
1 Çarşamba 20:00 7 Eylül 2011 20 Haziran 2012 40 1 - 40 2011 - 2012 Kanal D
2 Çarşamba 20:00/22:00 12 Eylül 2012 26 Haziran 2013 40 41 - 80 2012 - 2013 Kanal D

Uluslararası Yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke Kanal Sezon Prömiyeri
Türkiye Türkiye Kanal D 7 Eylül 2011
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti KKTC
Kazakistan Kazakistan Kanal 31 Eylül 2012
Sırbistan Sırbistan RTV Pink 2 Eylül 2012
Arnavutluk Arnavutluk Klan TV Eylül 2012
Karadağ Karadağ Pink M Eylül 2012
Birleşik Arap Emirlikleri Birleşik Arap Emirlikleri Dubai one Ocak 2013
Suudi Arabistan Suudi Arabistan
Mısır Mısır
Suriye Suriye
Fas Fas
Tunus Tunus
Lübnan Lübnan
Katar Katar
Irak Irak
Arap Birliği Arap Dünyası
Hırvatistan Hırvatistan RTL 23 Mart 2013
Bosna-Hersek Bosna-Hersek TV1 22 Nisan 2013
Bulgaristan Bulgaristan bTV, bTV Lady, Diema Family 14 Ocak 2014
Pakistan Pakistan Urdu 1 30 Kasım 2013
İran İran River HD & GEM TV 30 Ağustos 2013
Şili Şili Canal 13 (Chile) 5 Ocak 2015
 Ukrayna Каnal Бігуді 2016
 Meksika Azteca Trece 20 Şubat 2017

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]