Kurtuluş Savaşı Sözlüğü

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kurtuluş Savaşı Sözlüğü, Fahrettin Çiloğlu’nun Türkiye’nin kuruluş yıllarını ele alan özel adlar sözlüdür. İlk baskısı 1999 yılında Doğan Kitap tarafından yapıldı. 100.000 adet basılıp Hürriyet gazetesi ile birlikte o yıl, Türk Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcı sayılan 19 Mayıs günü okurlara ulaştı. Sözlüğün genişletilmiş basımı, Kurtuluş Savaşı Sözlüğü adıyla 2004 yılında Livane Yayınları tarafından yayımlandı. Kurtuluş Savaşı Sözlüğü, yazarın 3. Boyut tarafından yayımlanan "Kurtuluş Savaşı CD Romu"na dayanır.

Kurtuluş Savaşı Sözlüğü, I. Dünya Savaşı sonunda Osmanlı Devleti’ne ağır koşullar dayatan Mondros Mütarekesi ile Türkiye’nin ilanına kadar olan dönemi alfabetik olarak ele alan bir çalışmadır. Bu dönemdeki olaylar, kurumlar, anlaşmalar, çatışmalar, gazete ve dergiler ele alınmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne temsilci gönderen o dönemdeki sancakların ya da vilayetlerin (sonradan il ya da ilçeler) Millî Mücadele dönemine ilişkin tarihleri anlatılmıştır. Kurtuluş Savaşı Sözlüğü, o döneme ilişkin tek özel adlar sözlüğüdür.

Kurtuluş Savaşı Sözlüğü, yazar tarafından yeniden genişletildi ve 2017'de Alfa Yayınlarınca Nutuk Sözlüğü adıyla tekrar yayımlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]