Adam Yayınları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Adam Öykü sayfasından yönlendirildi)
Adam Yayınları
DurumKapalı
Kuruluş1981
ÜlkeTürkiye
MerkezTaksim, Beyoğlu, İstanbul
YayılımCağaloğlu, Eminönü, İstanbul
SahibiNazar Büyüm
Alt yayınlarAdam Öykü
Adam Sanat

Adam Yayınları, 1981 yılında kurulan Türk yayınevi. Nâzım Hikmet, Yaşar Kemal, Aziz Nesin, Orhan Veli, Oktay Rıfat, Edip Cansever, Özdemir Asaf, Server Tanilli gibi yazarların bütün yapıtlarını yayımlamıştır. 1982'de yayımladığı kitap yüz yirmi iken 2000'de yedi yüz yetmişe ulaşmıştır.1988'de Oğlak Dönencesi ve Sudaki İz kitaplarına yönelik sansür kararına karşı ortak bildiriye imza atmıştır.[1][2]

Yayınevi, yayın hayatında Adam Sanat ve Adam Öykü adında iki dergi yayımlamıştır. Kasım 1995 - Ağustos 2005 tarihleri arasında yayımlanan iki aylık öykü dergisi Adam Öykü'nün genel yayın yönetmenliğini ve sorumlu yazıişleri müdürlüğünü eleştirmen Semih Gümüş yürütmekteydi. Semih Gümüş'ün Adam Yayınları'ndan ayrılması ile birlikte dergi yayımına son verdi. Dergide tanınmış yazarlarla birlikte birçok yeni yazar da ilk öykülerini yayınlama olanağına kavuştu. Adam Öykü, özellikle 1990 kuşağı diye adlandırılan kuşağın sesini duyurmasını sağlayan dergilerden birisi oldu. Notos Öykü, bu derginin devamı niteliğindedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "32 Yayınevinden Protesto." Milliyet. 14 Nisan 1988 s. 10
  2. ^ "32 Yayınevinin Oğlak Dönencesi ve Sudaki İz kitaplarının imhasına yönelik protestosu". Vikikaynak. 23 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.