Kullanıcı mesaj:Kalem/Arşiv 1

  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Hoş geldin Cfsenel![kaynağı değiştir]

  Face-smile.svg ilk adımlar

  Yardım ve Sıkça Sorulan Sorular sayfaları sana oldukça yardımcı olacaktır. Bu sayfalarda Vikipedi'de nasıl dolaşacağına, nasıl madde düzenleyeceğine ya da temel lisans politikasına dair açıklamalar bulabilirsin. Buraya katkıda bulunmak için teknik anlamda özel bir yeteneğe sahip olman gerekmez. Katkıda bulunurken cesur ol ve her zaman diğer kullanıcıların iyi niyetli olduğunu varsay!. Burası bir Wiki - katkıda bulunmak gerçekten kolay!

  Face-angel.svg Yardım bulmak

  Daha fazla bilgiyi Topluluk Portalı'nda bulabilirsin. Sorularını Yardım masası'nda, Köy çeşmesi'nde ya da IRC'deki #wikipedia-tr kanalında sorabilirsin. Çoğu kullanıcı yeni gelenlere yardım etmekten mutluluk duyacaktır. Bu kullanıcıların listesini Vikipedi:Yardım gönüllüleri sayfasında bulabilir, istediğin biriyle mesaj sayfası aracılığıyla iletişime geçebilirsin.

  Face-glasses.svg İpuçları ve püf noktaları
  • Vikipedi beş temel taş üzerine kuruludur, katkıda bulunmadan önce okumanda oldukça yarar var.
  • Lütfen tartışma sayfalarında yazdıklarını, sonuna ~~~~ koyarak imzalamayı unutma!.
  • Kullanıcı sayfana Babil kutularını koyman, diğer kullanıcıların senin hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlar.
  • Telif hakkı ile korunan hiç bir eseri buraya eklememen gerektiğini unutma!
  • Yüklediğin resimleri sana ait olan bir galeride görebilirsin.
  • Vikipedi'nin bazı önemli politikaların özetlerini okuyarak Vikipedi'nin işleyişini öğrenmenizde yarar var.
  Mediawiki.png Kardeş Projeler

  VikiSözlük
  Özgür Sözlük

  VikiKitap
  Özgür Kitaplar

  VikiKaynak
  Özgür Kütüphane

  VikiSöz
  Özdeyişler

  Commons
  Çoklu ortam paylaşım

  Meta-Wiki
  Viki Merkez

  Metal Militia ileti 05:58, 14 Ağustos 2007 (UTC)

  Önizleme[kaynağı değiştir]

  Öncelikle Vikipedi'ye yaptığınız katkılar için teşekkür ederiz.Face-smile.svg.Üzerinde çalıştığınız maddeyi kaydetmeden önce önizleme yapmanız hem sizin yararınıza hemde madde geçmişinin artmamasında faydalı olacaktır.Kolay gelsin.--Torchlight help icon.svgileti 18:00, 24 Nisan 2008 (UTC)

  Osmanlı Hava Kuvvetleri[kaynağı değiştir]

  Siz tamamlayın eksik kalan yer olursa ben çeviriyi sürdüreyim. Yoksa, çakışma olacak :) Kolay gelsin --Ispartaileti 15:14, 10 Mayıs 2008 (UTC)


  Merhaba[kaynağı değiştir]

  • Sayfanın adını belirttiğiniz şekilde değiştirirsek, anlam ayrım sayfasına gerek kalmaz. VE ayn ıisimli bir araba markası varken talebiniz pek yerinde olmuyor. Levent Abi Crystal ksmiletris.png ileti 15:14, 14 Mayıs 2008 (UTC)
  Benim bildiğim, maddenin asıl anlamı, yanında parantez işareti konmadan veriliyor, maddenin en üstünde de diğer anlamlar için anlam ayrımı sayfasına bakınız deniyor, bu sayfada da yine bu terimi içeren, diğer maddeler yer alıyor. Örneğin, Osmanlı İmparatorluğu sayfasını buna göre düzenledim, burada Osmanlı'nın asıl anlamı yer alıyor, gazete olan Osmanlı da anlam ayrımı sayfasında parantez içinde (gazete) yazarak belirtiliyor. Yani, asıl maddede parantez kullanılmıyor. Bu düşünceye kapılmamın nedeni, İngilizce vikipedide de böyle olması, örneğin devrimin ingilizce maddesinde [1], Revolution'un başka anlamları da olmasında rağmen asıl maddede parantez işareti kullanılmamış, diğer anlamlarda, (örneğin Revolution (programming language)) parantez kullanılmış. Eğer bu yanlışsa, Türkçe vikipedinin politikası farklıysa, lütfen belirtin, bundan sonra aynı hatayı tekrar yapmayayım.--Cfsenel 15:49, 14 Mayıs 2008 (UTC)
  • Hayır, sizin yaptığınız doğrudur. Karşı değilim, ancak anlam ayrım sayfasını da bu durumda değiştirip düzenlemeniz gerekiyor. Levent Abi Crystal ksmiletris.png ileti 18:08, 14 Mayıs 2008 (UTC)
  Hepsini düzenlemiştim zaten, İngilizce sayfa da dahil. Maddenin adını değiştiremediğimi en son farkettim.--Cfsenel 18:13, 14 Mayıs 2008 (UTC)
  • Tamam konuyla ilgileneceğim. Bu arada mesajlara yanıtınızı kendi tartışma sayfanıza yazarsanız daha geç görünür. Levent Abi Crystal ksmiletris.png ileti 19:30, 14 Mayıs 2008 (UTC)

  Değişiklik[kaynağı değiştir]

  • organ bağışı maddesinde fotoğraf ve grafikleri büyütmekle ilgili notları neden çıkardığınızı açıklar mısınız? Levent Abi Crystal ksmiletris.png ileti 15:28, 18 Mayıs 2008 (UTC)
  Vikipedi'deki bütün resimler üzerine tıklayınca büyümüyor mu zaten? Yüklü binlerce grafik, resim var. Her bir resimde ayrı ayrı belirtmek gereksiz olur diye düşündüm. Şimdiye kadar gördüğüm resimlerde de böyle bir ifade olduğunu hatırlamıyorum.--Cfsenel 15:41, 18 Mayıs 2008 (UTC)
  • böyle önemli ve hayati bir konuda, bilgilendirmede yardım amaçlı olarak bu tür bir uygulama yaptım. Viki'de her resmin üzerine tıklandığında büyüdüğünü ilk kullanıcılar bilmeyebilir. Elbetteki her resim ve grafikte bu tür bir ek bilgilendirme yapılmaması doğal ve normal yol. Ancak dediğim gibi bu farklı ve özel bir konu. Ne reklam, ne propaganda. O nedenle özel bir uygulama seçtim. Madde anasayfadan inince tekrar normal haline getireceğim. Teşekkürler, iyi çalışmalar. Levent Abi Crystal ksmiletris.png ileti 15:46, 18 Mayıs 2008 (UTC)

  Merhaba[kaynağı değiştir]

  Tartışma:Oryantal dans 'ı isterseniz inceleyin.İyi çalışmalar.--Yurekli74 14:04, 5 Haziran 2008 (UTC)

  İsim değişikliği[kaynağı değiştir]

  Merhaba isim değişikliklerini kendiniz yapabilirsiniz... Yukarda Adını değiştir sekmesinde boş kutucuğa olması gereken ismi yazmanız yeterlidir. İyi çalışmalar.--Boyalikus 21:27, 7 Haziran 2008 (UTC)

  Mümkün olduğunda kendim yapıyorum. Ama Ototrof maddesi diğer bir maddeye yönlendirilmiş olduğu ve maddede değişiklik yapılmış olduğu için isim değişikliğini kendim yapamadım, bir yöneticiden istedim.--Cfsenel 21:38, 7 Haziran 2008 (UTC)
  Evet öğrendim, öyleymiş.--Boyalikus 21:41, 7 Haziran 2008 (UTC)

  Adil kullanım[kaynağı değiştir]

  Genel olarak büyük bir farklılık bulunmuyor. Uygulanışta farklar var ancak söylediğiniz resimlerin bu farklarla alakası yoktur. Sizin yüklediğiniz resimlerin silinmesi söylediğiniz kısa olma durumuyla dolaylı olarak bağlantılı. Adil kullanım resimlerini kullanmak sadece zorunluluk durumlarında anlatılan birşeyi resimlerle desteklemek için kullanılır. Ancak yüklediğiniz resimleri anlatan bir başlık veya bir paragraf bulunmuyor. Yani bu resimleri kullanabilmeniz için önce metin olarak birşeyler yazmış olmanız gerekir ki bu resimler o yazıyı desteklesin. Bahsettiğiniz maddede bunlar olmadığı için çıkarıldı. Saygılar.--Machiavelli' msj 11:15, 20 Haziran 2008 (UTC)

  Rica ederim, iyi çalışmalar.--Machiavelli' msj 17:16, 20 Haziran 2008 (UTC)

  Merhaba[kaynağı değiştir]

  HP books.png VikiProje Harry Potter davetiyesi
  İyi günler...
  Harry Potter ile ilgili maddeleri belirli standartlara ulaştırmayı, çoğaltmayı, geliştirmeyi ve genel olarak Harry Potter Portalı altında toplamayı hedefleyen Harry Potter Projesi ile ilgilenebileceğinizi düşündüm. Detaylı bilgi için proje sayfasına bakabilirsiniz.

  --Aycanileti 18:19, 27 Haziran 2008 (UTC)

  VikiProje İnternet[kaynağı değiştir]  Wikiproject internet.svg
  Vikiproje İnternet Daveti
  İyi günler...
  İnternet alanına ilişkin maddeleri belirli standartlara ulaştırmayı, çoğaltmayı ve geliştirmeyi hedefleyen İnternet Projesi ile ilgilenebileceğinizi düşündüm. Detaylı bilgi için proje sayfasına bakabilirsiniz.

  Muratsahinileti 13:07, 6 Ağustos 2008 (UTC)

  Lütfen kısa madde eklemeyin.[kaynağı değiştir]

  Nuvola apps important yellow.svg
  Lütfen çok kısa içerikli maddeler oluşturmayınız, bu tür sayfalar taslak kriterlerini sağlamadığı için silinir ya da silinmek üzere işaretlenir. Yarattığınız maddelerin silinmesini önlemek için biraz daha kapsamlı bilgi yazmanız uygun olacaktır. Taslaklar hakkında daha fazla bilgiye Vikipedi:Taslak sayfasından ulaşabilirsiniz.
  Teşekkürler, iyi çalışmalar. --Manco Capac 08:56, 26 Kasım 2008 (UTC)


  Kurban Bayramı[kaynağı değiştir]

  Kurban Bayramı'nız kutlu olsun. --Kerem 233ileti 10:10, 8 Aralık 2008 (UTC)

  Merhaba[kaynağı değiştir]

  Kurban Bayramınız kutlu olsun. Nice bayramlara! --Kemal K.ileti 10:51, 8 Aralık 2008 (UTC)

  Atatürk Devrimleri[kaynağı değiştir]

  Atatürk Devrimleri maddesinin ismini değiştirmişsiniz.Herhangi bir maddenin ismini değiştirmeden önce tartışma sayfasında belirtmeli ve cevap beklemelisiniz cevap verilmemiş olması sizin görüşünüzü haklı çıkarmaz.Ayrıntılı bilgi içi bknzVikipedi:Fikir birliği. --Kadirmesaj sayfam 19:18, 28 Aralık 2008 (UTC)

  Eski yazı ile Türkiye[kaynağı değiştir]

  Merhabalar Cfsenel Osmanlı Türkçesi ile yazılmış eski Türkiye Cumhuriyeti yazısını Kökenbilim alt başlığı altına yerleştirdim. Sayfanın başında olması uygun değil. Çünkü yazılış Harf Devriminden sonra kullanılmamış--Nosferatu 17:43, 18 Ocak 2009 (UTC)

  Kaynak?[kaynağı değiştir]

  Cumhuriyetin ilk yıllar..... hangi kaynaklara dayalı? Niye VP:ADK'ye aykırı? Takabeg ileti 23:27, 20 Ocak 2009 (UTC)

  Kaynaksız bilgiymiş. Madde metinlerine kaynak göster etiketlerini yapıştırdım. İlgilenirseniz iyi olur. Takabeg ileti 23:50, 20 Ocak 2009 (UTC)

  Osmanlıca harfleri[kaynağı değiştir]

  Osmanlıca harfler maddesinin başlığını niye ve hangi kaynaklara dayanarak Osmanlı Türkçesi alfabesi yaptınız? Tartışma açıldı mı? Takabeg ileti 23:43, 20 Ocak 2009 (UTC)

  Uyarı[kaynağı değiştir]

  Sizi uyarıyorum. Osmanlıca'yı Osmanlı Türkçesi yapmak için ya da bunun tersini yapmak için topluluğun fikir birliğinin gerktiğini savunuyorsunuz da Osmanlıca harfler madde başlığını Osmanlı alfabesi yapmak için topluluğun fikir birliği gerekmiyor, mu diyorsunuz? Bence bu konudan uzak durursanız iyi olur. Diğer arkadaşlarımız da görüşlerini belirteceklerdir. Takabeg ileti 00:41, 21 Ocak 2009 (UTC)

  جواب[kaynağı değiştir]

  Mesajınızın cevabını bu sayfada bulabilirsiniz[2]

  --Tarih 16:42, 24 Ocak 2009 (UTC)

  Osmanlıca şablonları[kaynağı değiştir]

  • Osmanlıcayla alakalı iki şablonda yanlışlık var sanırım, henüz Osmanlıcayı tam olarak öğrenemediğim için emin olamıyorum.
  • Kategori:User osm sayfanın başındaki Osmanlıca yazıdaki ذوات ifadesinde و fazlalık gibi geldi.
  • Şablon:Kullanıcı osm-3 şablonunda ise hem ترقي كرده سويده ifadesinde yanlışlık var, hem de sonda "vakıftır" eksik gibi geldi. Lakin okuyamamış, yanlış anlamış da olabilirim. Bir göz atabilir misiniz?--Cfsenel 17:59, 21 Ocak 2009 (UTC)
  • Merhabalar. Tespitleriniz bence de doğru. Kategori:User osm'daki ذوات'ın و'ını ve ايشبو'nun ي'sini çıkarttım. Şablon:Kullanıcı osm-3'e واقفدر ifadesini ekledim. ترقي كرده سويده ifadesindeyse ben de bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum ancak tam anlayamadım. Dilerseniz başka birine de danışın. Ya da değiştirebiliriz ifadeyi. Teşekkürler, iyi çalışmalar.  Brk ileti 20:24, 26 Ocak 2009 (UTC)

  Kıbrıs Harekâtı[kaynağı değiştir]

  Selam. Şimdilik Kıbrıs Barış Harekâtı'nın Barış kelimesini kaldıralım mı? Bu kelimenin olması taraflılık yaratıyor. Kıbrıs Harekâtı yaptıktan sonra tekrar tartışmaya devam etmek tarafsızlık ilkemize uygundur, bence. Takabeg ileti 02:56, 18 Şubat 2009 (UTC)

  [3] Bence uygundur. Barış kelimesinin taraflılık yarattığına dair mutabakat varsa başlıktan kelimeyi kaldırıp harekât-savaş tartışmasına öyle devam edebiliriz.--Cfsenel 16:22, 18 Şubat 2009 (UTC)

  Tekrar selam. Murat Şahan'a da sordum ama henüz yanıt alamadım. Hemen değiştirelim mi? Yoksa acele etmeyelim mi? Takabeg ileti 01:02, 20 Şubat 2009 (UTC)
  Tartışma:Osmanlıca harfler'i hatırlayınca acele etmeyin diyeceğim ama galiba zaten tartışmanın diğer müdahillerinin de onayını almış ve değiştirmişsiniz. Bu arada Osmanlıca harfler maddesinin adı Osmanlı alfabesi olarak değiştirilse sorun olmaz herhâlde, zira Köy çeşmesinde de belirttiğim ve üzerinden bir ay geçtiği hâlde karşı bir kaynak veya görüş belirtilmedi. Yine de değiştirmeden önce size bir sorayım dedim. Siz Kıbrıs harekâtı ile ilgili böyle deyince aklıma bu konu geldi de.--Cfsenel 15:08, 20 Şubat 2009 (UTC)
  Selam. Osmanlıca harfler - Osmanlı alfabesi, Osmanlıca - Osmanlı Türkçesi tartışmaları için de kaynakları bulalım. Kaynaklara dayanmadığı takdirde daha önce burda söylediğim sorun çıktı değil mi (Osmanlı Devleti maddesinde) ? Şimdi kaynaklara bakalım. Kullanıcıların tercihlerine göre değil bilim adamlarının tercihlerine. Osmanlı Devleti - Osmanlı İmparatorluğu konusunda görüşünüz nedir? İyi çalışmalar. Takabeg ileti 15:41, 20 Şubat 2009 (UTC)

  Osmanlı Türkçesi[kaynağı değiştir]

  Şimdi Osmanlı Türkçesi Ahmet B. Ercilasun, Mustafa Özkan, Mertol Tulum, İsmail Ünver, Esra Karabacak, Hayati Devetli Osmanlı Türkçesi kullanıyor. İsmail Ünver Osmanlıca'nın geçmişte düştüğümüz, bugün hâlâ kurtulamadığmıız hatalardandır......... diye gerekçeleri göstererek yazıyor. Harflere bakacağım. Görüşürüz. Takabeg ileti 16:17, 20 Şubat 2009 (UTC)

  Yukarıda adı geçenler de Osmanlı Devleti terimini kullanıyorlar:)) Takabeg ileti 16:41, 20 Şubat 2009 (UTC)

  Osmanlı alfabesi[kaynağı değiştir]

  Hiç rastlamadım. Bulursam sizi haberdar edecem. Birde Süleyman Paşa Osmanlıca tabiri sahih değildir diye yazmış. Takabeg ileti 17:10, 20 Şubat 2009 (UTC)

  Türkçe Vikihaber Projesi[kaynağı değiştir]

  VikiGençliğe Davet[kaynağı değiştir]

  Merhaba!Cfsenel...Yeni kurulan VikiGençlik kulübüne seni davet ediyoruz.Bu kulüp hakkında bilgilenmek ve üye olmak istiyorsan VikiGençlik sayfasına bakman yeterli.Aramıza katılman bizi mutlu eder...---memo44- 11:29, 6 Temmuz 2009 (UTC)

  Katılmak isterseniz Vikipedi:VikiProje Vikipedi Türkiye Buluşması sayfasında oyunuzu bekliyoruz. İyi akşamlar. --Veritasileti 16:50, 13 Temmuz 2009 (UTC)

  2007 genel seçimleri[kaynağı değiştir]

  • ilk iki partinin bilgi kutusunda olması yeterlidir ki üçüncü ve dördüncü partiler de eklenirse bilgi kutusu tüm sayfayı kapsayacak şekilde genişlemekte dir. MHP eklenirse BDP de eklenmeli. Onun nesi eksik? En çok sandalyeye sahip iki parti bilgi kutusu için yeterlidir. Zaten maddede genel bilgiler mevcut --Hedda Gabler 18:04, 16 Şubat 2011 (UTC)

  Osmanlıca Vikikaynak[kaynağı değiştir]

  Merhaba,

  Sizin geçmişte Osmanlıcayla ilgili maddelere ilgi duyduğunuzu gördüm. Son birkaç ay boyunca Osmanlıca Vikikaynak çalışması yapıyoruz. İlgilenirseniz çok seviniriz.

  http://wikisource.org/wiki/Main_Page:Ottoman

  ---Vikiyazar 14:39, 29 Haziran 2011 (UTC)

  Reality 20:01, 5 Temmuz 2012 (UTC)

  Ramazan Bayramınız kutlu olsun![kaynağı değiştir]

   
  Bu size! (İnşallah şeker hastası değilsinizdir Face-grin.svg )
  Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun!


  Sevgili vikipedist arkadaşım,

  Ramazan Bayramını kutlarım.


  ~~ İyi vikilemeler, sevgiler, saygılar ~~   --Uğurkentmesaj 10:17, 27 Temmuz 2014 (UTC)

  Yeni Yılınız kutlu olsun![kaynağı değiştir]

    Team Singapore fireworks display from Singapore Fireworks Festival 2006.jpg Yeni Yılınız Kutlu Olsun!


  Sevgili Kalem/Arşiv 1,

  Yeni Yılını kutlar, tüm vikipedistler ve Vikipedimiz için mutlu yıllar dilerim...

  İyi vikiler, sevgiler... --Uğurkentmesaj 09:52, 31 Aralık 2014 (UTC)