Kevin Roche

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kevin Roche
Genel bilgiler
Doğum adı Eamonn Kevin Roche
Doğum 14 Haziran 1922(1922-06-14)
Dublin, İrlanda
Ölüm 1 Mart 2019 (96 yaşında)
Guilford, Connecticut, ABD
Alanı Mimar
Etkin yıllar 1945-2019
Etkilendikleri Mies van der Rohe
Ünlü yapıtları Knights of Columbus Binası
Ödüller
Pritzker Mimarlık Ödülü

Kevin Roche (14 Haziran 1922; Dublin, İrlanda - 1 Mart 2019; Connecticut, ABD), İrlanda asıllı Amerikalı mimar. Projeleri camın yaratıcı bir şekilde kullanılmasıyla ünlüdür.[1]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İrlanda’nın başkenti Dublin'in Roche bölgesinde 1922 yılında dünyaya gelen Kevin Roche 1945 yılında Dublin’de yer alan Üniversite Koleji’nden mezun oldu. 1945 ile 1946 yıllarından Michael Scott ile 1946 yılında ise Maxwell Fry ile çalıştı. 1947 yılında Michael Scott’un yanına döndükten sonra ABD'de yer alan Harvard Üniversitesi, Yale Üniversitesi ve Illinois Teknoloji Enstitüsü gibi ünlü okullara mimarlık eğitimi için başvurdu. Hepsinden kabul cevabı alan Kevin Roche, 1948 yılında Illinois Teknik Enstitüsü’nde Mies van der Rohe ile çalışmak için ABD’ye gitti.

1949 yılında New York'ta yer alan Birleşmiş Milletler Genel Merkezi Binası’nın tasarlanması projesinde görev aldı. 1950 yılından itibaren Eero Saarinen ile “Saarinen, Saarinen ve Ortakları” adlı mimarlık firmasında çalışmaya başladı. 1954’te şirkette tasarım müdürü olan Kevin Roche, 1961 yılında Eero Saarinen’in vefat etmesinin ardından onun tasarladığı tüm projeleri tamamladı. Eero Saarinen’in ömrünün yetmediği ama onun adına Kevin Roche’nin tamamladığı projelerden önemli olan birkaç tanesi şunlardır: Gateway Kemeri, JFK Uluslararası Havalimanı’nda yer alan TWA Terminali, Washington, DC’de yer alan Dulles Uluslararası Havalimanı, Illinois eyaletinin Moline şehrinde yer alan John Deere Genel Merkez Binası ve New York'ta yer alan CBS Genel Merkez Binası.

Ulusal Akvaryum, Baltimore, Maryland, ABD

1966 yılında Kevin Roche ve inşaat mühendisi John Dinkeloo firmanın ismini “Kevin Roche John Dinkeloo ve Ortakları” olarak değiştirdiler. Bu firmanın himayesinde Kevin Roche’nin gerçekleştirdiği ilk kayda değer proje Kaliforniya eyaletinde yer alan ve de terasları ve çatı bahçeleri ile ünlü Oakland Müzesi’dir.

Kevin Roche bu dönemde toplam 8 müze, 38 iş merkezi binası, 7 araştırma fakülte binası, sanat merkezleri, tiyatrolar, 6 üniversite tasarımları, Central Park Hayvanat Bahçesi, Metropolitan Sanat Müzesi’nin genişleme projeleri gibi oldukça farklı alanlarda projelere imza attı.

Ortağı John Dinkeloo 1981’de öldüğünden beri Kevin Roche Connecticut eyaletinin Camden şehrinde iki yeni ortağı ile çalışmalarına devam etmiştir. Mimarlık dünyasının en prestijli ödüllerinden birisi sayılan Pritzker Mimarlık Ödülü’nü 1982 yılında kazanmıştır.[2]

Kazandığı ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Önde gelen projeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kevin Roche: Architect biography, Architect.architecture.sk". 23 Aralık 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2010. 
  2. ^ "Pritzker Architecture Prize Web Site, Kevin Roche". 10 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2010.