Robert Venturi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Robert Charles Venturi Jr.
Kişisel bilgiler
Doğum25 Haziran 1925(1925-06-25)
Philadelphia, Pennsylvania, A.B.D.
Ölüm18 Eylül 2018 (93 yaşında)
Philadelphia, Pensilvanya, ABD
VatandaşlıkAmerikalı
Çalışma ve başarıları
Ödül(leri)

Robert Venturi (d. 1925 Philadelphia, ABD-), Amerikalı mimar ve mimarlık teorisyeni.

Princeton Üniversitesi'nden 1947'de lisans ve 1950'de Princeton'dan güzel sanatlar alanında yüksek lisans derecesi almıştır.[1] Eero Saarinen ve Louis I. Kahn ile birlikte çalıştı. 1958 yılında kendi bürosunu kurdu. Venturi, mimari tasarımlarında olduğundan daha çok teorik alanda etkili olmuştur. "Karışıklık ve Karşıtlık" fikrine dayanan bir mimari anlayışı geliştirmiştir. Yapı ve dekorasyonun birbirinden ayrı şeyler olarak kalmalarını, dekorasyonun içinde yer aldığı kültürü taşıması gerektiğini öne sürer. Modernist mimarinin aksine, eski modelleri sembolik olarak dekorasyonda kullanır. Temel mimari kurallarının değiştiğine inanmaktadır. Teorileri ve yapıtları postmodernizmin popülist estetiğine örnekler olarak ele alınmaktadır.

Venturi sadece işlevselin tartışmalı bir eleştirmeniydi ve Modern Ortodoks mimarlığının yedek dizaynları ve bir counterrevolutionaryı düşünüldü. O bildirisi, karmaşıklık ve 1966 'da mimarlıkta ayrılığı yayımladı.

Projelerinden seçmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Sainsbury Kanat, Vatandaş Galerisi, Londra
  • Taşralı Capitol Yapı, Toulouse, Fransa
  • Esnaf birliği Evi, Philadelphia, Pensilvanya
  • Vanna Venturi Ev, Philadelphia, Pennsylvania
  • Seattle sanat Müzesi, Seattle, Washington

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Famed architect and Princeton alumnus Robert Venturi dies at 93". Princeton University (İngilizce). 1 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2021.