Gottfried Böhm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gottfried Böhm
2015 yılında Gottfried Böhm
Genel bilgiler
Doğum 23 Ocak 1920(1920-01-23)
Hessen, Almanya
Ölüm 9 Haziran 2021 (101 yaşında)
Köln, Almanya
Alanı Mimar
Etkin yıllar 1946-2021
Etkilendikleri Bauhaus
Ünlü yapıtları Christi Auferstehung
Ödüller
Pritzker Mimarlık Ödülü

Gottfried Böhm (23 Ocak 1920, Offenbach am Main - 9 Haziran 2021, Köln), Alman çağdaş mimar.

Gottfried Böhm 23 Ocak 1920 tarihinde Almanya’nın Hessen eyaletindeki Offenbach am Main şehrinde dünyaya geldi. Babası Dominikus Böhm, Almanya’nın birçok bölgesinde inşa ettiği kilise tasarımları ile tanınmıştı. Münih Teknik Üniversitesi’nden 1946 yılında mezun olduktan sonra yine Münih’te yer alan bir güzel sanatlar akademisinde heykeltıraşlık eğitimi aldı.[1]

1947 yılından itibaren babasının firmasında çalışmaya başlayan Gottfried Böhm, 1955 yılında babasının vefat etmesiyle şirketi devraldı. Yine aynı dönemlerde Rudolf Schwarz’ın yürüttüğü "Kölnʼün Restorasyonu Cemiyeti"nde de çalışmalar yürüttü. 1951 yılında New Yorkʼa gelen Gottfried Böhm, burada Cajetan Baumann adlı bir mimarlık firmasından altı ay kadar çalıştı. Bu dönemde ABD içinde birçok yere seyahat ederken, kendisine en çok ilham kaynağı olacak iki mimar ile de tanışma fırsatı elde etti: Ludwig Mies van der Rohe ve Walter Gropius.

Gottfried Böhm Almanya’ya geri döndükten sonra ülke genelinde birçok kilise, müze, devlet dairesi, ofis binaları, yerleşim birimleri ve apartman tasarımı gerçekleştirdi. Mimarlık tarzı daha çok izlenimcilik ve Bauhaus sonrası etkilerini taşır ancak Gottfried Böhm kendisini “geçmiş ve gelecek arasında, fikirler dünyası ile fiziksel dünya arasında, yapı ile çevresindeki doku arasında bağlantı kurmaya çalışan bir mimar” olarak tanımlar.

Gottfried Böhm’ün kazandığı ödüller arasında, mimarlık dünyasının en prestijli ödülü sayılan Pritzker Mimarlık Ödülü ve Fritz Schumacher Preis (Hamburg) vardır.

Eserlerinden örnekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Gottfried Bohm, Greatbuildings.com". 15 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2010.